Subscribe Now
Trending News

Artykuł

Sharm el Sheikh w Egipcie – TOP 10 najciekawszych atrakcji turystycznych
Atrakcje

Sharm el Sheikh w Egipcie – TOP 10 najciekawszych atrakcji turystycznych

Co warto zobaczyć w Sharm el Sheikh w Egipcie?

Sharm el Sheikh to jeden z najpopularniejszych kurortów turystycznych w Egipcie, który jest istnym rajem dla miłośników sportów wodnych! Jest to miejscowość, która niegdyś była wioską rybacką, a dzisiaj przyciąga urlopowiczów z całego świata krystalicznie czystym morzem, kolorowymi rafami, pięknymi plażami oraz idealnymi warunkami do nurkowania i snurkowania. To wszystko powoduje, że kierunek ten jest świetnym wyborem o każdej porze roku, zwłaszcza że opady w Sharm el Sheikh praktycznie nie występują, a słońce świeci w nim ponad 300 dni rocznie! Wobec tego, przed podróżą dobrym pomysłem będzie sprawdzenie czy w Egipcie można kupić i spożywać alkohol oraz jakie atrakcje turystyczne w kurorcie tym i jego pobliżu są najciekawsze! I tego właśnie dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!


Spis treści:
1. Gdzie leży Sharm el Sheikh w Egipcie?
2. Polecane hotele w Sharm el Sheikh
3. Co warto zobaczyć w Sharm el Sheikh i okolicy?
4. Polecane wycieczki w Sharm el Sheikh w Egipcie
5. Lista najciekawszych atrakcji w Sharm el Sheikh
• Wybrzeże Morza Czerwonego w Sharm el Sheikh
• Stare miasto w Sharm el Sheikh
• Meczet El Sahaba
• Dzielnica Naama Bay
• Klasztor Św. Katarzyny
• Góra Synaj
• Kolorowy Kanion
• Blue Hole
• Park Narodowy Ras Muhammad
• Wycieczki w okolice Sharm el Sheikh


Gdzie leży Sharm el Sheikh w Egipcie?

Sharm el Sheikh to kurort znajdujący się w azjatyckiej części Egiptu, w południowej części półwyspu Synaj nad Morzem Czerwonym. Miasteczko to należy do Riwiery Morza Czerwonego, czyli regionu turystycznego, który składa się z miejscowości leżących na zachodnim brzegu Zatoki Akaba i wschodnim brzegu Zatoki Sueskiej. Znajduje się ono w strefie klimatu podzwrotnikowego suchego, w którym opady występują bardzo rzadko, a słońce świeci praktycznie przez cały rok. To wszystko powoduje, że Sharm el Sheikh jest jednym z najpopularniejszych kierunków w całym Egipcie i z roku na rok ilość odwiedzających go podróżników wciąż rośnie. Aby się do niego dostać, najprostszym sposobem będzie więc znalezienie tanich biletów z Polski do Egiptu, a następnie wylądowanie na międzynarodowym porcie lotniczym, który znajduje się zaledwie kilka minut jazdy od centrum miasta.

Polecane hotele w Sharm el Sheikh

Co warto zobaczyć w Sharm el Sheikh i okolicy?

Egipt kojarzy się przede wszystkim z niezwykle bogatą historią, dlatego spora część turystów przybywa do niego z nadzieją podziwiania zabytków. Niestety, wokół Sharm el Sheikh nie znajdziemy zbyt wielu historycznych budowli, ale rejon ten obfituje w zupełnie inny rodzaj rozrywki, dzięki czemu żaden z odwiedzających go urlopowiczów nie będzie narzekał na nudę. Nic bardziej mylnego! Miasto to jest świetną bazą wypadową do przeróżnych atrakcji turystycznych zarówno związanych z naturą, jak i historią, a dodatkowo jest miastem tranzytowym wycieczek objazdowych do Izraela i Jordanii! I to jeszcze nie wszystko! Pogoda w Sharm el Sheikh dopisuje praktycznie przez cały rok, dlatego przebywając w nim można z powodzeniem spędzać czas na świeżym powietrzu korzystając z przeróżnych dobrodziejstw Riwiery Morza Czerwonego! Co zatem robić będąc w tej części Egiptu? Sharm el Sheikh kryje w sobie atrakcje dla turystów o różnych zapotrzebowaniach wakacyjnych, a my wybraliśmy kilka najciekawszych z nich!

Polecane wycieczki w Sharm el Sheikh w Egipcie

Powered by GetYourGuide

Kliknij tutaj, aby podejrzeć pozostałe wycieczki w Sharm el Sheikh!


Lista najciekawszych atrakcji w Sharm el Sheikh

1. Wybrzeże Morza Czerwonego w Sharm el Sheikh

Jedną z największych atrakcji w Marsa Alam jest wybrzeże Morza Czerwonego i podobnie jest w Sharm el Sheikh! Kurort ten słynie bowiem z pięknych, długich plaż, które są powolnie podmywane przez krystalicznie czystą wodę, gdzie pod jedną z kołyszących się palm można raczyć się pysznymi drinkami i podziwiać piękne widoki. Na miejscu znajdziemy liczne rafy koralowe, pełne egzotycznej fauny i flory, gdzie pływając z rurką całymi godzinami można podglądać podwodne życie. Na bardziej doświadczonych nurków czeka jeszcze więcej atrakcji, bowiem nieopodal brzegu znajduje się kilka miejsc nurkowych, w których można podziwiać jeszcze ciekawsze stworzenia! Do takich zaliczamy między innymi Sharks Oasis Bay, Naama Bay Beach oraz Ras Um Sid Beach, czyli jedne z najpiękniejszych plaż w Sharm el Sheikh! Jeżeli jednak nie za bardzo przepadamy za takim spędzaniem czasu, to nic straconego. Wybrzeże Morza Czerwonego w Sharm el Sheikh to doskonałe miejsce do uprawiania sportów wodnych, w tym windsurfingu oraz parasailingu, czyli unoszenia się wysoko nad wodą za pomocą specjalnego skrzydła holowanego przez motorówkę!

Wybrzeże Morza Czerwonego w Sharm el Sheikh

2. Stare miasto w Sharm el Sheikh

Sharm el Maya to najstarsza dzielnica w Sharm el Sheikh, w której przechadzając się uliczkami pośród charakterystycznych budowli można poczuć prawdziwy klimat tego miasta! Miejsce to wypełniają liczne sklepy i stragany, w których można nabyć praktycznie wszystko o czym się zamarzy! Mowa tutaj między innymi o świeżych owocach, warzywach, słodyczach, przyprawach, biżuterii, tekstyliach, przedmiotach codziennego użytku oraz licznych rękodziełach, które wytwarzają mieszkańcy Sharm el Sheikh. Jest to więc idealne miejsce do zaopatrzenia się w pamiątki z Egiptu, zwłaszcza że miejscowi sprzedawcy uwielbiają się targować, dzięki czemu niekiedy można uzyskać naprawdę korzystne ceny! A po kilkugodzinnych zakupach dobrym pomysłem będzie przycupnięcie w jednej z kawiarni lub restauracji i skosztowanie lokalnych specjałów!

Stare miasto w Sharm el Sheikh

3. Meczet El Sahaba

Meczet El Sahaba to jedna z najciekawszych atrakcji w Sharm el Sheikh, która znajduje się w dzielnicy Sharm el Maya, tuż obok targowiska Old Market. Jest to swoista wizytówka tego kurortu, która została wzniesiona dopiero w 2017 roku, ale mimo to zachwyca swoją okazałą architekturą, która łączy styl osmański i mamelucki. Ogromne wrażenie robią przede wszystkim wielkie minarety, które sięgają aż 76 metrów, a także wnętrze meczetu, które zdobi czerwono-złoty dywan, witraże oraz luksusowy żyrandol pod kopułą. Cały kompleks zajmuje 3 tysiące metrów kwadratowych i może pomieścić ponad 3 tysiące wiernych.

Meczet el Sahaba

4. Dzielnica Naama Bay

Naama Bay to luksusowa dzielnica w Sharm el Sheikh, która jeszcze do niedawna była niewielką osadą beduińską. Obecnie tętni życiem o każdej porze dnia i nocy, przez co jest nazywana rozrywkowym centrum tego kurortu. Na miejscu znajduje się mnóstwo sklepów i pasaży handlowych, w których można oddawać się zakupowemu szaleństwu, a po kilku godzinach takich przyjemności w jednej z licznych restauracji i kawiarni można skosztować lokalnych pyszności. Zupełnie inaczej wygląda to wieczorem, kiedy Naama Bay zmienia się w jedną wielką dyskotekę! Na uliczkach zaczynają rozbrzmiewać dźwięki najróżniejszej muzyki, a kolejne kluby nocne zachęcają urlopowiczów do wstąpienia i uczestniczenia w zabawie do białego rana. I to jeszcze nie wszystko! Tak jak wspomnieliśmy, dzielnica ta słynie z luksusu, dlatego na miejscu można znaleźć wiele hoteli, które za opłatą umożliwiają gościom wstęp na basen, siłownię oraz SPA.

Dzielnica Naama Bay

5. Klasztor Św. Katarzyny

Pisząc o Sharm el Sheikh, które znajduje się na półwyspie Synaj, nie sposób nie wspomnieć o jednym z najważniejszych zabytków w Egipcie, czyli klasztorze Św. Katarzyny, który znajduje się zaledwie 2 godziny jazdy od kurortu! Jest to najstarszy z istniejących do dzisiaj klasztorów chrześcijańskich, który położony w górach półwyspu Synaj i jest jednym z najważniejszych miejsc dla religii chrześcijańskiej. Budowlę tę wzniesiono na wysokości 1570 m n.p.m w miejscu, w którym według tradycji Mojżeszowi objawił się Anioł Pański, oznajmiając mu, że Bóg zamierza wyprowadzić swój lud z niewoli egipskiej. W 337 r n.e. cesarzowa Helena nakazała wznieść w tym miejscu kaplicę, upamiętniającą to wydarzenie, zaś zabudowania klasztorne wraz z bazyliką Przemienienia Pańskiego powstały dopiero ok. 530 r. n.e, w okresie panowania cesarza Justyniana I. W kolejnych latach cały kompleks otoczono murami, które utrzymały się do dziś.

Klasztor Św. Katarzyny

6. Góra Synaj

Odwiedzając klasztor Św. Katarzyny warto też wybrać się na pobliską Górę Synaj, zwaną też Górą Mojżesza. Jest to szczyt o wysokości 2285 m n.p.m, który utożsamiany jest z biblijną górą Synaj, na której według Starego Testamentu, Jahwe przekazał Mojżeszowi tablice zawierające dziesięć przykazań. To właśnie dlatego miejsce to jest celem wielu wycieczek i pielgrzymek z całego świata. I choć wydaje się, że wejście na szczyt jest bardzo trudne, to w rzeczywistości prowadzą na niego dwie trasy, które różnią się łagodnością podejścia. Najczęściej wybieraną z nich jest trasa nazywana Wielbłądzią Ścieżką, która jest dłuższa, ale łagodna na tyle, że mogą pokonać ją nawet niedoświadczeni turyści. Co ciekawe, część tej trasy można przebyć na wielbłądzie.

Góra Synaj

7. Kolorowy Kanion

Kolorowy Kanion to istny cud natury, który znajduje w południowo-zachodniej części półwyspu Synaj, około 2 godzin jazdy od Sharm el Sheikh. Jest to jedna z największych atrakcji w całej okolicy, a wszystko dlatego, że wypełniają go majestatyczne formacje skalne, które sięgają nawet 40 metrów. Najbardziej niesamowita jest jednak ich kolorystyka, ponieważ łączą w sobie odcienie żółtego, brązowego i czerwonego, a miejscami także fuksjowego i różowego, co razem tworzy widok nie z tej ziemi! Wycieczka do Kolorowego Kanionu jest więc obowiązkowym punktem podczas wakacji w Sharm el Sheikh dla osób, które uwielbiają podziwiać cuda natury!

Kolorowy Kanion

8. Blue Hole

Sharm El Sheikh to istny raj dla miłośników sportów wodnych, a to wszystko za sprawą znajdujących się w pobliżu aż 250 raf koralowych, które wypełnia ponad 1000 gatunków podwodnych stworzeń! Wobec tego, w naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć Blue Hole, czyli jednej z najciekawszych atrakcji w Dahab, a przy tym najpopularniejszego miejsca do nurkowania w całym regionie! Jest to ogromna rozpadlina tuż obok brzegu, która ma postać postać morskiej studni o głębokości 102 metrów i średnicy 60 metrów. W jej wewnętrznej ścianie na głębokości 52 metrów znajduje się wejście do tunelu skalnego, który prowadzi do otwartego morza. Trzeba jednak wiedzieć, że nie jest to miejsce dla osób rozpoczynających swoją przygodę z nurkowaniem, a jedynie dla doświadczonych nurków, ponieważ warunki w nim panujące nie należą do najłatwiejszych, przez co bardzo łatwo narazić się na niebezpieczeństwo.

Blue Hole

9. Park Narodowy Ras Muhammad

Jedną z najciekawszych atrakcji w Port Ghalib są parki narodowe i podobnie jest w Sharm el Sheikh! Jednym z nich jest Park Narodowy Ras Muhammad, który jest idealnym kierunkiem dla osób uwielbiających kontakt z naturą! Miejsce to słynie bowiem z rzadkich gatunków roślin i zwierząt morskich, które zamieszkują liczne rafy koralowe znajdujące się na jego terenie. Jest to jedno z niewielu miejsc na świecie, gdzie można podziwiać tak bogate życie podwodne, dlatego podczas wakacji w Sharm el Sheikh koniecznie trzeba zobaczyć je na własne oczy! Park Narodowy Ras Muhammad zamieszkuje ponad 1000 gatunków ryb, ponad 150 gatunków skorupiaków, ponad 100 gatunków jeżowców, ponad 40 gatunków rozgwiazd i ponad 25 gatunków mięczaków. Turyści najbardziej zachwycają się jednak obecnością licznych kolonii delfinów i żółwi morskich, które występują na jego terenie i często podpływają do odwiedzających go łodzi.

Park Narodowy Ras Muhammad

10. Wycieczki w okolice Sharm el Sheikh

Sharm el Sheikh to doskonała baza wypadowa, dlatego spędzając wakacje w tym kurorcie można z powodzeniem korzystać z szerokiej oferty wycieczek fakultatywnych w jego okolice! Wśród nich są między innymi wyprawy quadami po pustyni, wizyta w obozie Beduinów, wycieczki na wielbłądach oraz wspinaczki na pobliskie szczyty górskie. I to jeszcze nie wszystko! Z Sharm el Sheikh organizowane są również wyprawy do Izraela, w tym do Jerozolimy i Betlejem, oraz do Jordanii, w tym do zachwycającej Petry! W obu tych przypadkach wystarczy jedynie pieczątka w paszporcie Sinai Only, ponieważ tak jak wspomnieliśmy w artykule czy do Egiptu jest wymagana wiza, osoby odwiedzające półwysep Synaj są zwolnione z posiadania wizy.

Wycieczki w okolice Sharm el Sheikh

Zachęcamy również do odwiedzenia innych wpisów z kategorii atrakcje, w których między innymi podpowiadamy co warto zobaczyć w Hurghadzie oraz przedstawiamy najciekawsze atrakcje w Makadi Bay.

Sprawdź też

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone * *