Subscribe Now
Trending News

Artykuł

Marsa Alam w Egipcie – TOP 10 najciekawszych atrakcji
Atrakcje

Marsa Alam w Egipcie – TOP 10 najciekawszych atrakcji

Co warto zobaczyć w Marsa Alam w Egipcie?

Marsa Alam to stale zyskujący na popularności kurort leżący w południowej-wschodniej części Egiptu. Jest to miejscowość, która niegdyś była wioską rybacką, a dzisiaj przyciąga turystów z całego świata turkusowym morzem, kolorowymi rafami, piękną pogodą i mnóstwem atrakcji dla przybyszów w każdym wieku. To wszystko powoduje, że jest to kierunek warty odwiedzenia praktycznie o każdej porze roku. Wobec tego, przed podróżą dobrym pomysłem będzie sprawdzenie czy do Egiptu jest wymagana wiza oraz jakie atrakcje turystyczne w samym Marsa Alam i jego pobliżu są najciekawsze! Zapraszamy do lektury!


Spis treści:
1. Gdzie leży Marsa Alam w Egipcie?
2. Polecane hotele w Marsa Alam
3. Co warto zobaczyć w Marsa Alam i okolicy?
4. Polecane wycieczki w Marsa Alam w Egipcie
5. Lista najciekawszych atrakcji w Marsa Alam
• Wybrzeże Morza Czerwonego w Marsa Alam
• Park Narodowy Wadi El Gemal
• Luksor i Świątynia Luksorska
• Sharm El Luli
• Marsa Mubarak
• Al-Nayzak
• Dom Delfinów obok Marsa Alam
• Wyspy Qulaan
• Turecki Fort w El Quseir
• Wycieczki w okolice Marsa Alam


Gdzie leży Marsa Alam w Egipcie?

Marsa Alam to kurort leżący w południowo-wschodniej części Egiptu, rozciągający się wzdłuż pustynnego wybrzeża Morza Czerwonego. Miasteczko to znajduje się strefie klimatu podzwrotnikowego suchego, w którym opady występują bardzo rzadko, a słońce świeci praktycznie przez cały rok. To powoduje, że Marsa Alam z roku na rok zyskuje na popularności i jest coraz chętniej odwiedzane przez turystów z całego świata. Aby więc się do niego dostać, najlepiej znaleźć tanie bilety z Polski do Egiptu, a następnie wylądować na międzynarodowym porcie lotniczym, który znajduje się około 70 kilometrów od miasteczka.

Polecane hotele w Marsa Alam

Co warto zobaczyć w Marsa Alam i okolicy?

Egipt to przede wszystkim idealny kierunek dla osób, które są głodne zwiedzania zabytków i odkrywania starożytnej kultury tego wyjątkowego kraju. Niestety, wokół Marsa Alam nie znajdziemy ich zbyt wiele, ale za to, rejon ten obfituje w zupełnie w inny rodzaj rozrywki, dzięki czemu żaden z turystów go odwiedzających nie będzie się nudził. Wręcz przeciwnie! Pogoda w Marsa Alam przez cały rok zachęca do aktywności na świeżym powietrzu, a tych jest naprawdę wiele! Co zatem robić będąc w tej części Egiptu? Marsa Alam kryje w sobie atrakcje dla turystów o różnych zapotrzebowaniach wakacyjnych, a my wybraliśmy kilka najciekawszych z nich!

Polecane wycieczki w Marsa Alam w Egipcie


Kliknij tutaj, aby podejrzeć pozostałe wycieczki w Marsa Alam!


Lista najciekawszych atrakcji w Marsa Alam

1. Wybrzeże Morza Czerwonego w Marsa Alam

Jedną z największych atrakcji Hurghady jest wybrzeże Morza Czerwonego i podobnie jest w Marsa Alam! Samo miasteczko słynie bowiem z pięknych, długich plaż, powolnie podmywanych przez turkusowe wody Morza Czerwonego, gdzie pod jedną z kołyszących się palm można raczyć się wspaniałymi widokami. To właśnie tu znajdziemy liczne rafy koralowe, gdzie pływając z rurką z powodzeniem można podziwiać niezwykle bujną podwodną faunę i florę. Na bardziej doświadczonych nurków czeka jeszcze więcej atrakcji, bowiem nieopodal brzegu aż roi się od zatopionych wraków statków, które można dowolnie eksplorować! Jeżeli jednak nie przepadamy zbytnio za podglądaniem podwodnego życia, to nic straconego! Wybrzeże Morza Czerwonego to doskonałe miejsce do uprawiania sportów wodnych, w tym windsurfingu oraz parasailingu, czyli unoszenia się wysoko nad wodą za pomocą specjalnego skrzydła holowanego przez motorówkę!

Wybrzeże Morza Czerwonego w Marsa Alam

2. Park Narodowy Wadi El Gemal

W odległości około 45 kilometrów na południe od Marsa Alam znajduje się Park Narodowy Wadi El Gemal, ulokowany na Pustyni Wschodniej, który słynie z niezwykle zróżnicowanego ekosystemu oraz bogactwa zagrożonej wyginięciem flory. Znajdziemy w nim w nim wiele gatunków ptaków, niespotykanych w innych częściach Egiptu, a miejscowe trawy morskie są ważnym źródłem pożywienia dla nielicznych już krów morskich oraz żółwi zielonych. Oprócz tego, są tu gaje palmowe, nieskażone ludzką działalnością plaże, ciekawe formy geologiczne oraz suche koryto rzeki zaliczane do największych tego typu miejsc w Egipcie. Park ten jest też miejscem prehistorycznej sztuki naskalnej oraz ruin ptolemejskich i rzymskich, a góra Mons Smaragdus jest miejscem małych społeczności górniczych, które sięgają aż starożytnego Egiptu.

Park Narodowy Wadi El Gemal

3. Luksor i Świątynia Luksorska

Będąc w Marsa Alam warto wybrać się do leżącego niecałe 300 kilometrów obok Luksoru, gdzie na jednym z targów można kupić pamiątki z Egiptu oraz podziwiać znaną na całym świecie Świątynie Luksorską, nazywaną Świątynią Narodzin Amona. Jest to jeden z najważniejszych zabytków w Egipcie, wzniesiony na wschodnim wybrzeżu starożytnych Teb, czyli jednego z największych miast w tamtych czasach. Ten monumentalny zabytek znajduje się w samym centrum Luksoru, zaś nieopodal natrafimy na kompleks w Karnaku, gdzie znajduje się zespół świątyń poświęconych tebańskim bogom. Największą, a zarazem najbardziej znaną jest świątynia poświęcona Amonowi. Obecnie, w zewnętrznej części świątynia jest udekorowana kolumnami i otwartymi placami, które w czasach świetności były zdobione prze liczne posągi. Co ciekawe, oba zabytki łączy ze sobą długa na 3 kilometry Aleja Sfinksów.

Luksor i Świątynia Luksorska

4. Sharm El Luli

Sharm El Luli, czyli Hankorab Beach to zjawiskowa laguna znajdująca się około 60 kilometrów na południe od Marsa Alam w Parku Narodowym Wadi El Gemal. Jest to najpiękniejsza zatoka i równocześnie plaża w okolicy, która słynie z niezwykle turkusowego morza, kontrastującego z piaskami pustyni. Plaża w tym miejscu jest długa, szeroka, pokryta białym, miękkim piaskiem, a zejście do wody bardzo łagodne. To jednak nie wszystko! Rafa koralowa znajdująca się nieopodal brzegu uchodzi za jedną z najpiękniejszych w całym Egipcie, dlatego warto zabrać ze sobą rurkę do pływania, aby podziwiać wyjątkowo bujną podwodną faunę i florę, w tym między innymi widywane tu często krowy morskie, żółwie zielone i delfiny!

Sharm El Luli

5. Marsa Mubarak

Marsa Mubarak, czyli ogród koralowy, to kolejne doskonałe miejsce dla miłośników obcowania z przyrodą! Jest to niewielka zatoczka, znajdująca się około 60 kilometrów na północ od Marsa Alam, która słynie z występowania żółwi morskich, krów morskich oraz delfinów! Oprócz nich, znajdziemy w niej niezwykle bogatą rafę koralową, zamieszkałą przez liczne egzotyczne rybki oraz rośliny, które można podziwiać tuż pod powierzchnią! Wystarczy więc zaopatrzyć się w rurkę do pływania i wpłynąć w morze, aby wkroczyć do podwodnego świata pełnego rzadko spotykanych stworzeń!

Marsa Mubarak

6. Al-Nayzak

Al-Nayzak to prawdziwy klejnot, znajdujący się zaledwie 12 kilometrów na południe od Marsa Alam! Jest to naturalny zbiornik wodny w kształcie oka, wypełniony wodą morską, który według wierzeń miejscowych powstał w wyniku uderzenia meteorytu o plażę (stąd nazwa: „nayzak”, która oznacza po arabsku „meteoryt”). I choć geologowie wykluczyli teorię, jakoby jezioro powstało na skutek uderzenia meteorytu, to jego urok przyciąga turystów z całego świata przepięknymi widokami oraz ciepłą wodą, ponieważ jest to basen ze wszystkich osłoniony od prądów morskich. To właśnie dlatego można w nim pływać nawet zimą!

Al-Nayzak

7. Dom Delfinów obok Marsa Alam

Dom Delfinów to kolejna bardzo ciekawa atrakcja znajdująca się tuż obok Marsa Alam! Chodzi dokładniej o dwie rafy koralowe: Satayah i Shaab Samadai, które są zamieszkałe przez liczne delfiny! Wystarczy więc wybrać się na rejs w morze, aby móc obcować z tymi niezwykłymi zwierzętami w ich naturalnym środowisku, gdzie nie są zmuszane do interakcji z ludźmi! Jest to zatem doskonała sposobność do podglądania ich codziennego życia oraz podpatrywania ich zachowań, a może i nawet zrobienia sobie z nimi zdjęcia, o ile na to pozwolą!

Dom Delinfów obok Marsa Alam

8. Wyspy Qulaan

Wyspy Qulaan, nazywane też wyspami Hamata, to okazały archipelag czterech wysp, które znajdują się nieopodal wybrzeża w Parku Narodowym Wadi El Gemal. Żadna z nich nie jest zamieszkała, za to wyróżniają się one okazałą florą, w tym przede wszystkim drzewami namorzynowymi oraz bogatym ekosystemem, zbudowanym wokół nich. To jednak nie wszystko! Same wyspy są bardzo często odwiedzane przez dzikie ptaki, a tuż obok nich w morzu znajdują się trawy morskie, które stanowią ważne źródło pożywienia dla zagrożonych wyginięciem krów morskich oraz żółwi zielonych.

Wyspy Qulaan

9. Turecki Fort w El Quseir

El Quseir to niewielkie miasteczko portowe, znajdujące się około 140 kilometrów od Marsa Alam, które do dziś zachowało swój wspaniały dawny klimat. W czasach starożytnych był to bowiem jeden z pierwszych i najważniejszych portów Egiptu, skąd królowa Hatszepsut wysłała swoich emisariuszy do sławnego Puntu, w celu nabycia różnych produktów. Główną atrakcją El Quseir jest okazały turecki fort, zbudowany nieopodal wybrzeża, który wciąż zachwyca odwiedzających go turystów.

Turecki Fort w El Quseir

10. Wycieczki w okolice Marsa Alam

Co prawda, Marsa Alam znajduje się dość daleko od najważniejszych zabytków w Egipcie, ale nie oznacza to, że w jego pobliżu nie ma miejsc godnych uwagi. Wręcz przeciwnie! Jest to kurort leżący na wybrzeżu Morza Czerwonego, więc można do woli korzystać z niezwykle fascynujących wycieczek morskich! Do tych najciekawszych zaliczamy przede wszystkim wspomniany wcześniej Dom Delfinów, Wyspy Qulaan oraz zatokę Marsa Mubarak, a oprócz tego Abu Dabbab, czyli zatokę żółwi oraz Shaab Marsa Alam, czyli miejsce, w którym znajduje się zatopiony wrak!

Wycieczki w okolice Marsa Alam

Zachęcamy również do odwiedzenia innych wpisów z kategorii atrakcje, w których między innymi przedstawiamy najciekawsze atrakcje w Sharm el Sheikh oraz podpowiadamy co robić w Makadi Bay.

Sprawdź też

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone * *