Subscribe Now
Trending News

Artykuł

Dahab w Egipcie – TOP 10 najciekawszych atrakcji turystycznych
Atrakcje

Dahab w Egipcie – TOP 10 najciekawszych atrakcji turystycznych

Co warto zobaczyć w Dahab w Egipcie?

Dahab to niewielka miejscowość leżąca na półwyspie Synaj w Egipcie, która z roku na rok staje się coraz popularniejsza wśród odwiedzających ten zachwycający swoją historią kraj. Kurort ten, tak jak większość usytuowanych na wybrzeżu Morza Czerwonego, niegdyś był wioską rybacką, a dzisiaj przyciąga podróżników z całego świata krystalicznie czystym morzem, kolorowymi rafami, pięknymi plażami oraz idealnymi warunkami do nurkowania i snurkowania. To wszystko powoduje, że Dahab jest idealnym wyborem na wakacje o każdej porze roku, zwłaszcza że opady w tym regionie występują bardzo rzadko, a słońce świeci praktycznie przez cały rok! Wobec tego, przed podróżą w to miejsce dobrym pomysłem będzie sprawdzenie czy w Egipcie można kupić i spożywać alkohol oraz jakie atrakcje turystyczne w Dahab i jego okolicy są najciekawsze! I tego właśnie dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!


Spis treści:
1. Gdzie leży Dahab w Egipcie?
2. Polecane hotele w Dahab
3. Co warto zwiedzić w Dahab i okolicy?
4. Polecane wycieczki w Dahab w Egipcie
5. Lista najciekawszych atrakcji w Dahab
• Wybrzeże Morza Czerwonego w Dahab
• Blue Hole
• Rezerwat Abu Galoum
• Klasztor Św. Katarzyny
• Góra Synaj
• Kolorowy Kanion
• Park Narodowy Ras Muhammad
• Sharm el Sheikh
• Rezerwat Nabk
• Wycieczki w okolice Dahab


Gdzie leży Dahab w Egipcie?

Dahab to miejscowość leżąca na półwyspie Synaj, na wybrzeżu Zatoki Akaba, w północno-zachodniej części Egiptu, która po dziś dzień zachowała swój egzotyczny, arabski charakter. Kurort ten należy do Riwiery Morza Czerwonego, czyli regionu turystycznego, który składa się z miasteczek leżących na zachodnim brzegu Zatoki Akaba i wschodnim brzegu Zatoki Sueskiej. Znajduje się on w strefie klimatu podzwrotnikowego suchego, w którym opady występują bardzo rzadko, a słońce świeci ponad 300 dni w roku, dzięki czemu wakacje w Dahab będą dobrym wyborem praktycznie o każdej porze roku. Aby się do niego dostać, najprostszym sposobem będzie więc znalezienie tanich biletów z Polski do Egiptu, a następnie wylądowanie na międzynarodowym porcie lotniczym w Sharm el Sheikh, który znajduje się około 90 kilometrów od Dahab i przedostanie się droga lądową bezpośrednio do miejscowości.

Polecane hotele w Dahab

Co warto zwiedzić w Dahab i okolicy?

Egipt kojarzy się przede wszystkim z wieloma monumentalnymi zabytkami, dlatego spora część turystów przybywa do niego z właśnie z nadzieją podziwiania historycznych budowli. Niestety, wokół Dahab nie ma ich zbyt wiele, ale rejon ten obfituje w zupełnie innych rodzaj rozrywki, dzięki czemu żaden z odwiedzających go urlopowiczów nie będzie narzekał na nudę. Nic z tych rzeczy! Miasteczko to jest bowiem świetną bazą wypadową do przeróżnych atrakcji turystycznych zarówno związanych z naturą, jak i historią, a dodatkowo znajduje się w pobliżu granicy, dzięki czemu można z niego udać się na wycieczki do pobliskiego Izraela oraz Jordanii! I to jeszcze nie wszystko! Pogoda w Dahab dopisuje praktycznie przez cały rok, dlatego bez względu na miesiąc, w którym się go odwiedza, można na miejscu spędzać czas na świeżym powietrzu, a tym samym korzystać z uroków Riwiery Morza Czerwonego! Co zatem robić będąc w tej części Egiptu? Co dokładniej zwiedzić? Dahab kryje w sobie atrakcje dla turystów o różnych zapotrzebowaniach wakacyjnych, a my wybraliśmy kilka najciekawszych z nich!

Polecane wycieczki w Dahab w Egipcie

Powered by GetYourGuide

Kliknij tutaj, aby podejrzeć pozostałe wycieczki w Dahab!


Lista najciekawszych atrakcji w Dahab

1. Wybrzeże Morza Czerwonego w Dahab

Jedną z największych atrakcji w Hurghadzie jest wybrzeże Morza Czerwonego i podobnie jest w Dahab, ale z tym wyjątkiem, że rafy koralowe w tym drugim kurorcie są o wiele bardziej okazałe! To dlatego, że w jego pobliżu koralowce ciągną się kilometrami i można znaleźć je tuż przy brzegu! Do tego Dahab słynie z pięknych, długich plaż, powolnie podmywanych przez krystalicznie czystą wodę, w której kryje się mnóstwo egzotycznych stworzeń. Na miejscu można więc zarówno usiąść pod palmą i raczyć się pysznym drinkiem spoglądając na bezkres Morza Czerwonego, jak i całymi godzinami pływać z rurką podziwiając przy tym bujną faunę i florę. To jednak nie wszystko! Na bardziej doświadczonych nurków czeka jeszcze więcej atrakcji, bowiem nieopodal brzegu znajduje się kilka miejsc nurkowych, w których można podziwiać jeszcze ciekawsze stworzenia! Do takich zaliczamy między Blue Hole, Blue Lagoon, Eel Garden, Three Pools Dive Site oraz Gabr el-Bint, czyli jedne z najpiękniejszych miejsc do nurkowania w całym regionie! Oczywiście osoby, które nie przepadają za tym rodzajem rozrywki również znajdą coś dla siebie, wszak Wybrzeże Morza Czerwonego w Dahab to doskonałe miejsce do uprawiania sportów wodnych, w tym windsurfingu oraz parasailingu, czyli unoszenia się wysoko nad wodą za pomocą specjalnego skrzydła holowanego przez motorówkę!

Wybrzeże Morza Czerwonego w Dahab

2. Blue Hole

Dahab to prawdziwy raj dla miłośników sportów wodnych, a to wszystko za sprawą znajdujących się w jego pobliżu kilkuset raf koralowych, które wypełniają tysiące podwodnych stworzeń! Wobec tego, w zestawieniu najciekawszych atrakcji tego kurortu nie mogło zabraknąć Blue Hole, czyli jednego z najpopularniejszych miejsc do nurkowania w całym Egipcie, które znajduje się zaledwie kilka kilometrów od Dahab! Jest to ogromna rozpadlina tuż obok brzegu, która ma postać morskiej studni o głębokości 102 metrów i średnicy 60 metrów. Do tego w jej wewnętrznej ścianie na głębokości 52 metrów znajduje się wejście do tunelu skalnego, który prowadzi do otwartego morza! Trzeba jednak wiedzieć, że w żadnym wypadku nie jest to miejsce dla osób rozpoczynających swoją przygodę z nurkowaniem, a jedynie dla zaawansowanych nurków, dlatego z tej atrakcji powinny skorzystać jedynie osoby, które mają odpowiednie umiejętności oraz doświadczenie w nurkowaniu.

Blue Hole

3. Rezerwat Abu Galoum

Kolejną bardzo ciekawą atrakcją turystyczną dla miłośników natury jest Rezerwat Abu Galoum, który znajduje się zaledwie kilka kilometrów na północ od Dahab. Słynie on z pięknych plaż, zapierających dech w piersiach miejscach do nurkowania, ciekawych form geologicznych, malowniczej pustyni oraz majestatycznych gór kryjących w sobie wiele tajemnic, z których rozpościera się zachwycający widok na Zatokę Akaba! To właśnie na jego terenie leży wspomniany Blue Hole, a do tego żyje w nim mnóstwo zagrożonej wyginięciem fauny i flory! Warto więc wybrać się do rezerwatu Abu Galoum na safari jeepami, aby na własne oczy móc podziwiać ten wyjątkowy krajobraz, który miejscami wygląda niczym z księżyca!

Rezerwat Abu Galoum

4. Klasztor Św. Katarzyny

Następną atrakcją turystyczną w okolicy Dahab jest klasztor Św. Katarzyny, który jest zaliczany do najważniejszych zabytków w Egipcie i znajduje się w górach półwyspu Synaj, zaledwie półtorej godziny jazdy od miejscowości. Jest to najstarszy z istniejących do dzisiaj klasztorów chrześcijańskich, który figuruje na liście światowego dziedzictwa UNESCO i stanowi jedno z najważniejszych miejsc dla religii chrześcijańskiej. Obiekt ten powstał na wysokości wysokości 1570 m n.p.m w miejscu, w którym według tradycji Mojżeszowi objawił się Anioł Pański, oznajmiając mu, że Bóg zamierza wyprowadzić swój lud z niewoli egipskiej. W 337 r n.e. cesarzowa Helena nakazała wznieść w tym miejscu kaplicę, upamiętniającą to wydarzenie, zaś zabudowania klasztorne wraz z bazyliką Przemienienia Pańskiego powstały dopiero około 530 r. n.e, w okresie panowania cesarza Justyniana I. W kolejnych latach cały kompleks otoczono potężnymi murami, które utrzymały się aż do dziś, dzięki czemu obecnie na miejscu można podziwiać budowle zachowane w doskonałym stanie.

Klasztor Św. Katarzyny

5. Góra Synaj

Wybierając się do klasztoru Św. Katarzyny warto też uwzględnić w planach pobliską Górę Synaj, nazywaną też Górą Mojżesza. Jest to szczyt o wysokości 2285 m n.p.m znajdujący się zaledwie kilka kilometrów od klasztoru, który utożsamiany jest z biblijną górą Synaj, na której według Starego Testamentu Jahwe przekazał Mojżeszowi tablice zawierające dziesięć przykazań. To właśnie dlatego miejsce to jest celem wielu wycieczek i pielgrzymek z całego świata. I choć jej wysokość powoduje, że wiele osób odpuszcza sobie wizytę na szczycie, to w rzeczywistości wejście na Górę Synaj nie należy do najtrudniejszych. Można bowiem skorzystać z dwóch tras, które różnią się łagodnością podejścia. Pierwsza z nich to Wielbłądzia Ścieżka, która jest dłuższa, ale łagodna na tyle, że mogą pokonać ją nawet niedoświadczeni turyści, zaś druga to Ścieżka Pana Naszego Mojżesza, która składa się z 3750 stopni, przez co można pokonać ją szybciej, ale jest znacznie bardziej wymagająca.

Góra Synaj

6. Kolorowy Kanion

Kolorowy Kanion to następna bardzo ciekawa atrakcja turystyczna w pobliżu Dahab, która znajduje się w zachodniej części półwyspu Synaj, około półtorej godziny jazdy od centrum kurortu. Jest to istny cud natury, a to dlatego, że wypełniają go malownicze formacje skalne, które miejscami sięgają nawet 40 metrów i mają przepiękne kolory! To właśnie ich kolorystyka powoduje, że jest to niezwykle wyjątkowe miejsce, które zachwyca nawet najbardziej doświadczonych podróżników! W Kolorowym Kanionie można bowiem podziwiać formacje w odcieniach żółtego, brązowego i czerwonego, a gdzieniegdzie nawet fuksjowego i różowego, co razem tworzy widok niczym z bajki! Wycieczka do niego jest więc obowiązkowym punktem podczas wakacji w Dahab dla wszystkich osób, które uwielbiają kontakt z naturą, a przy tym chcą na własne oczy zobaczyć jedną z najbardziej wyjątkowych atrakcji na całym półwyspie Synaj!

Kolorowy Kanion

7. Park Narodowy Ras Muhammad

Jedną z najciekawszych atrakcji w Marsa Alam są okoliczne parki narodowe i podobnie jest w Dahab! Wystarczy bowiem półtorej godziny jazdy na południowy-zachód, aby dotrzeć do Parku Narodowego Ras Muhammad, który jest obowiązkowym punktem dla osób uwielbiających kontakt z naturą! Miejsce to słynie z rzadkich gatunków fauny i flory, które zamieszkują liczne rafy koralowe znajdujące się na jego terenie. Jest to jeden z niewielu parków narodowych na świecie, gdzie można podziwiać tak bogate życie podwodne, dlatego podczas spędzania wakacji w Dahab koniecznie trzeba go zobaczyć! Park Narodowy Ras Muhammad zamieszkuje ponad 1000 gatunków ryb, ponad 150 gatunków skorupiaków, ponad 100 gatunków jeżowców, ponad 40 gatunków rozgwiazd i ponad 25 gatunków mięczaków, a część z nich można podziwiać na własne oczy! I to jeszcze nie wszystko! Największą furorę w parku robią bowiem liczne kolonie delfinów i żółwi morskich, które występują na jego terenie i często podpływają do odwiedzających go łodzi!

Park Narodowy Ras Muhammad

8. Sharm el Sheikh

Sharm el Sheikh to jeden z najpopularniejszych kurortów turystycznych w Egipcie, który znajduje się zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od Dahab. Jest to miasto, które niegdyś było wioską rybacką, a dzisiaj zachwyca licznymi, bardzo urokliwymi plażami, okazałym meczetem El Sahaba oraz piękną starówką znajdującą się w dzielnicy Sharm el Maya, w której przechadzając się uliczkami pośród charakterystycznych budowli można poczuć prawdziwy klimat tej miejscowości! To właśnie w starym mieście znajdziemy liczne sklepy i stragany, w których można nabyć praktycznie wszystko o czym się zamarzy! Mowa tutaj między innymi o świeżych owocach, warzywach, słodyczach, przyprawach, biżuterii, tekstyliach, przedmiotach codziennego użytku oraz licznych rękodziełach, które wytwarzają lokalni mieszkańcy. Jest to więc idealne miejsce do zaopatrzenia się w pamiątki z Egiptu. Oczywiście nie można zapomnieć też o kolejnej bardzo popularnej atrakcji w Sharm el Sheikh, a konkretniej dzielnicy Naama Bay, która jeszcze do niedawna była niewielką osadą beduińską, a obecnie tętni życiem o każdej porze dnia i nocy, przez co jest nazywana rozrywkowym centrum tego kurortu! Na miejscu jest usytuowanych mnóstwo sklepów i pasaży handlowych, w których można oddawać się zakupowemu szaleństwu, a po kilku godzinach takich przyjemności w jednej z licznych restauracji i kawiarni można skosztować lokalnych pyszności.

9. Rezerwat Nabk

Następną bardzo ciekawą atrakcją turystyczną w okolicy Dahab jest rezerwat Nabk, który znajduje się około półtorej godziny jazdy na południowy-zachód od kurortu. Rezerwat ten rozciąga się wzdłuż wybrzeża na odcinku 47 kilometrów, a jego cały obszar obejmuje aż 577 kilometrów kwadratowych. Miejsce to podobnie do rezerwatu Abu Galoum słynie z plaż pokrytych miękkim, złocistym piaskiem, zachwycających miejscach do nurkowania, niecodziennych form geologicznych, malowniczej pustyni oraz majestatycznych gór, które otaczają pustynię. Jego wizytówką jest jednak rafa koralowa Al-Dżarkana z najbardziej wysuniętymi na północ w rejonie Morza Czerwonego i Oceanu Indyjskiego namorzynami. Warto więc wybrać się do rezerwatu Nabk na wycieczkę, aby móc na własne oczy podziwiać jego piękny, a przy tym bardzo wyjątkowy krajobraz!

Rezerwat Nabk

10. Wycieczki w okolice Dahab

Tak jak wspomnieliśmy na początku, Dahab ze względu na swoje położenie jest doskonałą bazą wypadową, dlatego spędzając w nim wakacje można z powodzeniem korzystać z szerokiej oferty wycieczek fakultatywnych w jego okolice! Wśród nich są między innymi wyprawy quadami po pustyni, safari jeepami w rezerwacie Abu Galoum i rezerwacie Nabk, wizyta w obozie Beduinów, wycieczki na wielbłądach oraz wspinaczki na pobliskie szczyty górskie. I to jeszcze nie wszystko! Z Dahab organizowane są również wyprawy do Izraela, w tym do Jerozolimy i Betlejem, oraz do Jordanii, w tym do zachwycającej Petry! W obu tych przypadkach wystarczy jedynie pieczątka w paszporcie Sinai Only, ponieważ tak jak wspomnieliśmy w artykule czy do Egiptu jest wymagana wiza, osoby odwiedzające półwysep Synaj są zwolnione z posiadania wizy.

Wycieczki w okolice Dahab

Zachęcamy również do odwiedzenia innych wpisów z kategorii atrakcje, w których między innymi przedstawiamy najciekawsze atrakcje w Makadi Bay oraz prezentujemy najciekawsze atrakcje w Port Ghalib.

Sprawdź też

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone * *