Subscribe Now
Trending News

Artykuł

Vlora w Albanii – TOP 12 najciekawszych atrakcji turystycznych
Atrakcje

Vlora w Albanii – TOP 12 najciekawszych atrakcji turystycznych

Co warto zobaczyć we Vlorze w Albanii?

Vlora to jeden z najpopularniejszych kurortów wypoczynkowych w Albanii, który oferuje wiele różnych atrakcji licznie przybywającym do niego turystom. Jego wizytówką jest unikalne położenie geograficzne. To bowiem tutaj przebiega umowna granica pomiędzy Morzem Jońskim i Morzem Adriatyckim, dzięki czemu miasto to znane jest z wyjątkowych walorów przyrodniczych. Do tego, na miejscu urlopowicze mogą liczyć na piękne plaże, krystalicznie czystą wodę, ciekawą architekturę oraz kilka niezwykłych zabytków zarówno w samej miejscowości, jak i jej okolicy. To wszystko powoduje, że Vlora jest świetnym kierunkiem na wakacje, zwłaszcza że przez ponad 300 dni w roku świeci w nim słońce! Wobec tego, przed podróżą w to miejsce dobrym pomysłem będzie sprawdzenie jakie atrakcje turystyczne we Vlorze i jej pobliżu są najciekawsze! I tego właśnie dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!


Spis treści:
1. Gdzie leży Vlora w Albanii?
2. Polecane hotele we Vlorze i okolicy
3. Co warto zwiedzić we Vlorze i okolicy?
4. Polecane wycieczki we Vlorze w Albanii
5. Lista najciekawszych atrakcji we Vlorze
• Stare Miasto we Vlorze
• Muzeum Historii we Vlorze
• Promenada Lungomare we Vlorze
• Meczet Murada we Vlorze
• Wzgórze Kuzum Baba we Vlorze
• Klasztor Bektaszytów we Vlorze
• Zamek w Kaninë
• Klasztor Zvërnec
• Laguna Nartës
• Wyspa Sazan
• Park Narodowy Llogara
• Plaże we Vlorze


Gdzie leży Vlora w Albanii?

Vlora to miasto, które leży w południowo-zachodniej części Albanii nad Morzem Adriatyckim. Jest to kurort wypoczynkowy, który jest drugim co do wielkości miastem portowym tuż za Durres. Mimo to w jego pobliżu nie ma lotniska międzynarodowego, w związku z czym na ten moment, aby się do niego dostać, najlepiej wybrać lot samolotem do Tirany, czyli stolicy Albanii, która jest oddalona o nieco ponad 150 kilometrów od Vlory, a następnie przedostać się do kurortu drogą lądową. Na szczęście w przyszłości nie będzie to konieczne, ponieważ w pobliżu Vlory jest aktualnie budowane nowe lotnisko, dzięki któremu w dostanie się do miasta będzie znacznie prostsze.

Polecane hotele we Vlorze i okolicy

Co warto zwiedzić we Vlorze i okolicy?

Vlora to idealny kierunek dla osób, które lubią łączyć błogi wypoczynek w promieniach słońca z aktywnym zwiedzaniem i poznawaniem lokalnej kultury! To dlatego, że słońce świeci w tym regionie przez ponad 300 dni w roku, a samo miasto i jego okolica obfituje w wiele różnych atrakcji! Mowa tutaj przede wszystkim o pięknych plażach, gdzie turkusowe morze leniwie podmywa drobny piasek, wspaniałej architekturze, zapierających dech w piersiach widokach oraz licznych restauracjach, w których po całym dniu wypoczynku można raczyć się miejscowymi specjałami i zimnymi drinkami. Takie połączenie atrakcji powoduje, że Vlora jest coraz chętnie odwiedzana przez turystów z całego świata. A gdy już zaplanuje się pobyt w tym stale zyskującym na popularności kurorcie, warto wcześniej poznać lokalne atrakcje, które z pewnością przypadną do gustu podróżnikom o różnych zapotrzebowaniach turystycznych! Co zatem robić i zobaczyć we Vlorze? Mamy dla Was kilkanaście bardzo ciekawych propozycji!

Polecane wycieczki we Vlorze w Albanii

Powered by GetYourGuide

Kliknij tutaj, aby podejrzeć pozostałe wycieczki we Vlorze!


Lista najciekawszych atrakcji we Vlorze

1. Stare Miasto we Vlorze

Stare Miasto we Vlorze to jedna z największych atrakcji turystycznych w całej miejscowości! Znajduje się ono w północnej części kurortu tuż obok Muzeum Historii. Gdy przybędzie się na miejsce, doskonałym rozwiązaniem będzie wniknięcie w wąskie uliczki z charakterystycznymi budowlami, gdzie można poczuć prawdziwy klimat tego miasta! Stare Miasto wypełniają bowiem kolorowe budynki, w których ulokowane są liczne restauracje, kawiarnie i bary, w których rozkoszując się lokalną architekturą można spróbować miejscowych pyszności. Bardzo fajnym pomysłem jest też wybranie się do Starego Miasta po zmroku, gdy światła latarni dodają uroku miejskiej zabudowie, a mieszkańcy Vlory spotykają się w miejscowych tawernach, aby wspólnie spędzić czas.

Stare Miasto we Vlorze

2. Muzeum Historii we Vlorze

Zaledwie kilka minut spacerem od Starego Miasta znajduje się muzeum, w którym można podziwiać mnóstwo eksponatów związanych z historią Vlory. Nie każdy bowiem zdaje sobie sprawę, ale historia tego urokliwego kurortu sięga aż starożytności i od momentu powstania przez te wszystkie lata istnienia pełnił on wiele różnych funkcji. Już w czasach rzymskich Vlora była ważnym portem handlowym, później w XI i XII wieku miasto to odgrywało ważną rolę strategiczną w konfliktach między Cesarstwem Bizantyjskim a Normańskim Królestwem Sycylii, a w 1912 roku w mieście ogłoszono niepodległość kraju. Dzięki tak burzliwej historii, na terenie muzeum można obecnie oglądać wiele eksponatów do niej nawiązujących. Jednym z najciekawszych jest jednak wykonana ze szkła i ołowiu trumna albańskiego działacza niepodległościowego – Avniego Rustemuego, którego śmierć przyczyniła się do rozpoczęcia albańskiej Rewolucji Burżuazyjno-Demokratycznej w 1924 roku.

Muzeum Historii we Vlorze

3. Promenada Lungomare we Vlorze

Promenada Lungomare to jedna z największych atrakcji turystycznych we Vlorze. Jest to idealne miejsce, aby pospacerować i cieszyć się pięknymi widokami na bezkres Morza Adriatyckiego i otaczające miasto góry. Tuż obok niej znajduje się kilka restauracji, kawiarni i barów, w których po błogim wypoczynku w tak wspaniałym anturażu można spróbować wyśmienitej lokalnej kuchni oraz raczyć się schłodzonymi drinkami, a dla chętnych czeka diabelski młyn, z którego rozpościera się jeszcze piękniejszy krajobraz. Promenadę Lungomare warto więc odwiedzić zarówno w dzień, jak i wieczorem, gdy odchodzące od niej aleje zmieniają się w prawdziwe centrum życia we Vlorze.

Promenada Lungomare we Vlorze

4. Meczet Murada we Vlorze

Meczet Murada to jeden z najważniejszych zabytków we Vlorze, a przy tym jeden z najstarszych zachowanych meczetów w Albanii, którego budowę rozpoczęto w 1537 roku i ukończono 1542 roku. Został on zaprojektowany przez samego Mimara Sinanwa, czyli jednego z najpopularniejszych architektów z czasów osmańskich. Meczet znajduje się kilka minut spacerem na południe od Starego Miasta, a jego punktem charakterystycznym jest okazały minaret, który ma wysokość 18 metrów oraz bogato zdobione drewniane drzwi, które prowadzą do sali modlitewnej. Na uwagę zasługuje też jego wnętrze, w którym można zobaczyć niewielki mihrab, wskazujący wiernym kierunek modlitwy oraz drewniany minbar, pełniący funkcję kazalnicy. Oczywiście wybierając się do Meczetu Murada należy pamiętać, że wchodząc do niego powinno się zdjąć buty i zakryć niektóre części ciała – mężczyźni powinni zakryć kolana i ramiona, a kobiety zasłonić włosy oraz zakryć kolana i ramiona.

Meczet Murada we Vlorze

5. Wzgórze Kuzum Baba we Vlorze

Kolejną atrakcją turystyczną we Vlorze, która usytuowana jest nieopodal Starego Miasta, tuż obok Meczetu Murada, jest wzgórze Kazum Baba, na którym znajduje się taras widokowy. Jest on w całości wyżłobiony przez morze i dostać się do niego można kamiennymi schodami, które prowadzą wprost z biegnącej pod wzgórzem ulicy. Po ich pokonaniu, na szczycie zastanie się zapierający dech w piersiach widok na panoramę Vlory, Morze Adriatyckie, graniczące z nim góry oraz leżącą na nim wyspę Sazan. Sam taras znajduje się bowiem na wysokości 30 metrów, co czyni go najwyższym punktem widokowym w całym mieście!

Wzgórze Kuzum Baba we Vlorze

6. Klasztor Bektaszytów we Vlorze

Gdy dotrze się na taras widokowy, który znajduje się na wzgórzu Kazum Baba, warto też odwiedzić pobliską świątynię bektaszyczką. Budynek ten został wzniesiony w XVII wieku, choć za sprawą późniejszej przebudowy zyskał zupełnie nowy wygląd, który można podziwiać po dziś dzień. Jej punktem emblematycznym jest charakterystyczna, zielona kopuła i zielone wieże, a sama budowla stanowi jedno z najważniejszych miejsc dla tego odłamu islamu w całej Albanii! To dlatego, że według wierzeń, to właśnie tuż obok niej spoczywa Kazum Baba, czyli wędrowca, który szerzył Bektaszytyzm. Jak głosi bowiem legenda, został on zamordowany w górach przez rozbójników i niosąc na rękach swoją odciętą głowę doszedł właśnie na to wzgórze i ogłosił, że chce być tam pochowany. Warto więc odwiedzić to miejsce, zwłaszcza że podobnie do tarasu, rozpościera się z niego przepiękny widok.

Klasztor Bektaszytów we Vlorze

7. Zamek w Kaninë

Kaninë to niewielka wioska usytuowana zaledwie kilka kilometrów na południowy-wschód od Vlory, w której znajdują się ruiny okazałej niegdyś twierdzy. Budowla ta, ulokowana jest na wysokości 380 metrów n.p.m. na zboczu góry Shushicë. Według źródeł została ona wzniesiona około III wieku p.n.e. i jej pierwotnym celem było zapewnienie bezpieczeństwa wiosce Kaninë, zaś w późniejszych latach twierdza została przebudowana w celu wzmocnienia obronności tego fragmentu Bałkanów. Obecnie na miejscu można podziwiać jej pozostałości, w tym przede wszystkim resztki murów i wież, które rozsiane są na powierzchni aż 4000 hektarów, a także zapierający dech w piersiach widok na półwysep Karaburuni, panoramę Vlory, Morze Adriatyckie, graniczące z nim góry oraz leżącą na nim wyspę Sazan. Doskonałym pomysłem jest więc wybranie się w to miejsce późnym popołudniem, aby urządzić sobie piknik w pięknym anturażu w towarzystwie zachodu słońca.

Zamek w Kaninë

8. Klasztor Zvërnec

Na północny-zachód od Vlory znajduje się niewielka wyspa o nazwie Zvërnec, na której usytuowany jest bizantyjski klasztor z XIII wieku. Aby się do niego dostać, należy pokonać długi na 200 metrów drewniany most, z którego rozpościerają się zapierające dech w piersiach widoki na okoliczne wzniesienia oraz Lagunę Nartës. Gdy dotrze się na miejsce, oczom ukazuje się zabytkowy klasztor, który wyróżnia się pięknymi łukowymi sklepieniami oraz górującą nad nimi niewielką wieżą. Krajobraz ten dopełnia mnóstwo zieleni wokół, która jest starannie pielęgnowana przez opiekunów monastyru. Na uwagę zasługuje też jego wnętrze, a szczególnie bogato zdobiony ikonostas oraz ikona Matki Boskiej, która znajduje się w centralnej części świątyni. Co ciekawe, dawniej do klasztoru zwożono osoby chore psychiczne w nadziei, że zostaną uzdrowione. Obecnie na miejscu można podziwiać jego piękną architekturę, a także mniejszą kaplicę, dormitoria mnichów, warsztat, stajnię oraz cmentarz.

Klasztor Zvërnec

9. Laguna Nartës

Laguna Nartës to kolejna bardzo ciekawa atrakcja turystyczna, której nazwa pochodzi od usytuowanej w jej południowej części wioski Nartë. Laguna ta znajduje się zaledwie kilka kilometrów od granic Vlory i to właśnie na niej ulokowana jest wyspa Zvërnec, na której wzniesiono wspomniany wcześniej klasztor z XIII wieku. To jednak nie jedyna atrakcja na jej terenie! Laguna jest bowiem jednym z piękniejszych miejsc w regionie, które słynie z malowniczego krajobrazu oraz licznych dzikich plaż, na których można wygrzewać się godzinami w słońcu, od czasu do czasu zażywając orzeźwiających kąpieli w morzu! Do tego na jej terenie utworzono obszar ochronny na dla wielu tysięcy gatunków ptaków wodnych, w tym między innymi dla różowych i białych flamingów, które licznie przybywają w to miejsce, co stanowi nie lada gratkę dla wszystkich miłośników zwierząt.

Laguna Nartës

10. Wyspa Sazan

Wyspa Sazan to jedna z największych wysp w Albanii, która znajduje się nieopodal Vlory na Morzu Adriatyckim. Wyspa ta razem z półwyspem Karaburum tworzy morski park narodowy i jeszcze do niedawna była zamknięta dla zwiedzających, ale obecnie jest już dostępna, dzięki czemu można do niej dotrzeć łódką z portu we Vlorze. Jest to idealne miejsce dla wszystkich miłośników historii, ponieważ niegdyś wyspa należała do Wenecjan, później Turków i Włochów, a w czasach II wojny światowej również do Niemców i ZSRR, przez co na dnie w jej pobliżu znajduje się mnóstwo wraków. Do tego na jej terenie usytuowane są pozostałości po więzieniu dla więźniów politycznych, bazie wojskowej, bunkrach, podziemnych tunelach oraz składach amunicji. Oczywiście sama historia to nie wszystko, bowiem wyspa Sazan słynie również z pięknego krajobrazu oraz malowniczych plaż. Do tych najpiękniejszych zaliczamy między innymi Shen Nicolo Bay oraz Admiral Beach, które leżą u podnóży majestatycznych gór i wyróżniają się krystalicznie czystym morzem, mieniącym się w odcieniach turkusu i błękitu.

Wyspa Sazan

11. Park Narodowy Llogara

Park Narodowy Llogara znajduje się w górach Çika, nieco ponad 30 kilometrów na południowy-wschód od Vlory. Obejmuje on lesistą dolinę przełęczy Llogara pomiędzy poziomem 470 metrów a 1540 metrów n.p.m., w której występuje wiele gatunków roślin i zwierząt, w tym między innymi sosna czarna, sosna bośniacka, jodła bułgarska oraz jesion. To właśnie przełęcz ta jest jego punktem charakterystycznym, przez którą wiedzie jedna z najpiękniejszych tras w całej Europie. Z jednej strony można bowiem podziwiać na niej bezkres Morza Adriatyckiego, które łączy się z Morzem Jońskim, zaś z drugiej oglądać potężne szczyty górskie, które gdzieniegdzie dotykają chmur. Oczywiście po drodze jest kilka tarasów widokowych, a najciekawszym z nich jest Panorama Llogara, z której rozpościera się widok na całą zatokę.

Park Narodowy Llogara

12. Plaże we Vlorze

Plaże we Vlorze to jedna z największych atrakcji w tym urokliwym kurorcie, która corocznie przyciąga do niego dziesiątki turystów z całego świata. I nic w tym dziwnego, wszak Riwiera Albańska słynie z pięknego wybrzeża oraz krystalicznie czystego morza, którego kolory zmieniają się w zależności od pory dnia. To samo dotyczy plaż zlokalizowanych w samej Vlorze oraz jej okolicy. Do najpopularniejszych z nich zaliczamy przede wszystkim plażę Plazhi i Vjeter, Narta Beach, Plazhi Bovës oraz Plazhi i Ri, a także te nieco dalsze, czyli Plazh Dalan, Hidrovor Beach oraz Radhimë Beach. Każda z nich jest zupełnie inna, dlatego podczas spędzania wakacji we Vlorze warto wynająć środek transportu i objechać wszystkie po kolei.

Plaże we Vlorze

Sprawdź też

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone * *