Co warto zobaczyć w Beldibi w Turcji?
Beldibi to niewielki, ale bardzo popularny kurort turystyczny, który znajduje się kilkanaście kilometrów na południowy-zachód od Antalyi, czyli jednego z największych miast w całej Turcji. Miejscowość ta podobnie do innych wchodzących w skład Riwiery Tureckiej charakteryzuje się wieloma atrakcjami dla urlopowiczów w każdym wieku. Mowa tutaj między innymi o pięknych, ciągnących się kilometrami plażach, które pokrywa miękki, złocisty piasek, krystalicznie czystym morzu, którego kolor zmienia się w zależności od pory dnia, przyrodniczych perełkach, które zaskakują nawet najbardziej doświadczonych podróżników oraz mnóstwie zabytków, które rozsiane są w bliższej i dalszej okolicy. To wszystko powoduje, że wybierając się do niego można być pewnym, że na miejscu z pewnością nikt nie będzie się nudził! Co zatem wyróżnia ten popularny kurort i dlaczego warto wybrać go na kolejne wakacje? Jakie są dokładniej najciekawsze atrakcje w Beldibi i jego okolicy? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!
Spis treści:
1. Gdzie leży Beldibi w Turcji?
2. Polecane hotele w Beldibi i okolicy
3. Co warto zwiedzić w Beldibi i okolicy?
4. Polecane wycieczki w Beldibi w Turcji
5. Lista najciekawszych atrakcji w Beldibi
• Jaskinia w Beldibi
• Kanion Göynük
• Góry Taurus
• Góra Tahtalı Dağı
• Bazar w Kemer
• Yörük Parkı w Kemer
• Starożytne miasto Phaselis
• Starożytne miasto Olympos
• Starożytne miasto Myra
• Góra Chimera i wieczne ognie
• Wodospady Düden w Antalyi
• Stare Miasto w Antalyi
• Plaże w Beldibi
6. Wakacje w Beldibi – niezbędnik podróżniczy
• Loty z Polski do Beldibi
• Ubezpieczenie na wakacje w Beldibi
• Noclegi w Beldibi
• Atrakcje turystyczne w Beldibi
• Wczasy w Beldibi
Gdzie leży Beldibi w Turcji?
Beldibi to niewielka miejscowość, która znajduje się w południowo-zachodniej Turcji, u podnóży Gór Taurus, nad Morzem Śródziemnym. Miasteczko to leży w dystrykcie Kemer, w prowincji Antalya, około 16 kilometrów na północ od Kemer, czyli jednego z najpopularniejszych kurortów turystycznych w regionie i około 15 kilometrów na południowy-zachód od Antalyi, czyli największego miasta w Riwierze Tureckiej. Dzięki termu jest świetnie skomunikowane z pozostałą częścią Turcji. Do Beldibi można więc dotrzeć przede wszystkim droga lotniczą, znajdując tanie bilety z Polski do Turcji, a następnie lądując na międzynarodowym porcie lotniczym w Antalyi i drogą lądową przedostając się bezpośrednio do kurortu.
Polecane hotele w Beldibi i okolicy
Co warto zwiedzić w Beldibi i okolicy?
Beldibi to idealny kierunek dla osób, które chcą całymi dniami wylegiwać się na plaży, od czasu do czasu chłodząc się w krystalicznie czystym morzu. To dlatego, że miejscowość ta jest bardzo kameralna, a co za tym idzie nie ma w niej takich tłumów, jak choćby w Alanyi, Side czy Kemer, dzięki czemu na miejscu zawsze można znaleźć ustronny zakątek dla siebie. Nie oznacza to jednak, że w kurorcie tym jedyną atrakcją jest plażowanie. Nic z tych rzeczy! Cała Riwiera Turecka, na terenie której znajduje się też Beldibi, słynie bowiem z różnorodnych atrakcji, które przypadną do gustu urlopowiczom w każdym wieku! Wystarczy więc wybrać się kawałek dalej, aby odkryć przyrodnicze perełki, które zachwycają swoim wyglądem, mnóstwo wiekowych zabytków, które są pozostałością bardzo bogatej historii regionu oraz liczne szlaki turystyczne, które pozwalają na spędzenie czasu na łonie natury. Gdy dopełnimy to rozwiniętą architekturą turystyczną, pięknymi plażami, turkusowym morzem i wspaniałą kuchnią, otrzymamy w ten sposób świetny kierunek na niezapomniane wakacje! A po zaplanowaniu urlopu w Beldibi, warto wcześniej sprawdzić, co robić na miejscu, aby mieć pewność, że w pełni wykorzystało się każdą chwilę spędzoną podczas wypoczynku! Sprawdźcie więc najciekawsze atrakcje turystyczne w Beldibi i okolicy!
Polecane wycieczki w Beldibi w Turcji
Kliknij tutaj, aby podejrzeć pozostałe wycieczki w Beldibi!
Lista najciekawszych atrakcji w Beldibi
1. Jaskinia w Beldibi
Jaskinia w Beldibi, czyli Beldibi Mağarası, to jedna z największych atrakcji w całej okolicy! Grota ta znajduje się w północnej części kurortu, tuż obok wjazdu do tunelu Çamdağ i jest otwarta dla turystów od 2014 roku. To prawdziwa gratka nie tylko dla grotołazów, ale również miłośników historii, bowiem w jej wnętrzu odkryto 6 warstw, które należą do różnych okresów historycznych, a dodatkowo archeolodzy odnaleźli w niej mnóstwo przedmiotów, które mogą mieć nawet ponad 50 tysięcy lat! Mowa tutaj między innymi o narzędziach wykonanych z krzemienia, nożach, grotach strzał i sierpach, a także o ceramice, która pochodzi z czasów paleolitu i mezolitu. Większość z nich można obecnie podziwiać w muzeum archeologicznym w Antalyi. Dodatkowo, ściany jaskini zdobią malowidła naskalne, czyli petroglify, takie jak wizerunki dzikich kóz, jeleni i ludzi. Można więc przypuszczać, że niegdyś żyło w niej kilka cywilizacji, które trudniły się głównie łowiectwem i zbieractwem, a sama grota stanowiła schronienie przed atakami zwierząt, a także przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.
2. Kanion Göynük
Kolejną bardzo ciekawą atrakcją, która znajduje się tuż obok Beldibi, jest Kanion Göynük, który leży wewnątrz Nadmorskiego Parku Narodowego Beydağları, około 5 kilometrów na południowy-zachód od miejscowości. Na jego terenie przez ponad 4 kilometry ciągnie się malowniczy kanion, który swoim pięknem potrafi zachwycić nawet najbardziej doświadczonych podróżników! To dlatego, że łączy on w sobie fantastyczne formy skalne z turkusową rzeką oraz licznymi naturalnymi basenami, stawami i wodospadami, w których można się schłodzić. Anturaż ten dopełnia śródziemnomorska roślinność, unoszący się w powietrzu zapach ziół oraz nieustający dźwięk cykad. Dodatkowo, w kanionie otwarto obiekty turystyczne, takie jak restauracja, zjazd na tyrolce, wypożyczalnia sprzętu pływackiego oraz przystań pontonowa, które umożliwiają spędzenie w nim całego dnia! Jest to więc atrakcja w sam raz dla osób, które lubią aktywnie spędzać czas i uwielbiają kontakt z naturą!
3. Góry Taurus
Góry Taurus, u podnóży których leży Beldibi, stanowią wspaniałą atrakcję dla osób, które uwielbiają piesze wędrówki ze wspaniałymi widokami! To dlatego, że są one pełne urokliwych szklaków turystycznych, zapierających dech w piersiach punktów widokowych, malowniczych wodospadów, pięknych dolin, wiekowych ruin oraz górskich miejscowości, w których można podejrzeć, jak żyją lokalni mieszkańcy. I tutaj również anturaż ten uzupełnia śródziemnomorska roślinność, unoszący się w powietrzu zapach ziół oraz nieustający dźwięk cykad, bowiem wspomniany wcześniej Kanionu Göynük jest właśnie częścią gór Taurus. Wycieczka w nie jest więc gratką dla urlopowiczów, którzy uwielbiają aktywny wypoczynek na łonie natury, zwłaszcza że podczas trekingu wijącymi się po górach szlakami można podziwiać niemal całą panoramę Riwiery Tureckiej, w tym przede wszystkim leżące u podnóża gór miasta oraz bezkres Morza Śródziemnego.
4. Góra Tahtalı Dağı
Pisząc o Górach Taurus, nie można zapomnieć o Tahtalı Dağı, czyli szczycie, który mierzy aż 2365 metrów n.p.m i nazywany jest górą Olimp, bowiem niegdyś wierzono, że mieszkają na nim bogowie. Góra ta jest częścią Parku Narodowego Beydağları Olimpos Mili Parkı i znajduje się na południowy-zachód od Kemer, około 30 kilometrów od Beldibi. Obecnie jest to jedna z największych atrakcji Riwiery Tureckiej, ponieważ zarówno ze szczytu, jak i po drodze na niego rozpościerają się wspaniałe widoki na majaczące w dole miasta, otaczające je góry oraz iskrzące u ich podnóży morze. Na górę Tahtalı Dağı można dostać się bardzo malowniczym szlakiem, który jest częścią Szlaku Licyjskiego, a osoby, które wolą zaoszczędzić siły, mogą skorzystać z jednej z najdłuższych kolejek linowych na świecie, czyli Olympos Teleferik, która ma ponad 4 kilometry długości! Podczas przejażdżki turystom towarzyszy zapierający dech w piersiach krajobraz, który potrafi zachwycić nawet najbardziej doświadczonych podróżników!
5. Bazar w Kemer
Jedną z największych atrakcji w Kemer jest miejscowy bazar, a biorąc pod uwagę, że kurort ten znajduje się zaledwie 16 kilometrów od Beldibi, to z pewnością podczas spędzania wakacji w tej urokliwej miejscowości warto go odwiedzić! Handel jest bowiem swego rodzaju turecką tradycją, która pielęgnowana jest od pokoleń, dlatego od wieków niemal w każdej wiosce i mieście targi odbywają się co najmniej raz w tygodniu. To samo dotyczy Kemer, w którym najsłynniejszy bazar w odbywa się w poniedziałki, obok Wielkiego Meczetu, kiedy to można kupić na nim praktycznie wszystko to, co się zamarzy! Mowa tutaj między innymi o aromatycznych ziołach, soczystych owocach, kolorowych warzywach, herbatach i kawach, a także mnóstwie odzieży, ceramiki, rękodzieł oraz typowo turystycznych pamiątek pokroju kartek i magnesów na lodówkę. Oczywiście odwiedzając go powinno się pamiętać, że tureccy sprzedawcy uwielbiają się targować, dlatego dobrze kultywować tą tradycję!
6. Yörük Parkı w Kemer
Kolejną atrakcją w Kemer jest Yörük Parkı, czyli Muzeum Nomadów, które znajduje się na wschód od mariny, nieco ponad 20 kilometrów na południe od Beldibi. Jest to skansen na świeżym powietrzu, w którym można poznać historię ludu Yörük, czyli wędrownych pasterzy, którzy niegdyś zamieszkiwali ten region. Na miejscu można podziwiać między innymi tradycyjne narzędzia, naczynia i namioty, które związane były z ich dawnym koczowniczym życiem, a także miniaturowe repliki domów, zwierząt oraz innych elementów, które przedstawiają ich dawną codzienność. Dodatkowo w Yörük Parkı można posłuchać tureckiej muzyki ludowej, której towarzyszą występy taneczne, a do tego można skosztować gözleme, czyli turecki nadziewany chleb oraz napić się prawdziwej tureckiej herbaty, kawy oraz anyżówki. Oczywiście nie można też zapomnieć o wspaniałych widokach, które rozpościerają się z tego muzeum, bowiem znajduje się ono na niewielkim cyplu, z którego można oglądać majaczące w oddali góry oraz bezkresne Morze Śródziemne.
7. Starożytne miasto Phaselis
Jedną z największych atrakcji w Bodrum są zabytki i to samo dotyczy Beldibi! Mowa tutaj między innymi o Phaselis, czyli ruinach starożytnego miasta, które znajdują się nieco ponad 20 kilometrów na południe od kurortu. Osada ta została założona w VII wieku p.n.e przez Greków, którzy przybyli tu z Rodos. Jej historia jest jednak bardzo burzliwa, bowiem już w VI wieku p.n.e zajął je jeden z wodzów Cyrusa, czyli króla Persji, a w V wieku p.n.e została ona wyzwolona przez Ateńczyka Cimona. Na niepodległość Phaselis zamachnął się jeszcze władca Karii, Mauzolos, a w IV wieku p.n.e miasto to poddało się Aleksandrowi Wielkiemu. W późniejszych latach przejęli je Rzymianie i włączyli do prowincji Pamfilii. To właśnie pod ich rządami nastąpił rozkwit Phaselis, które w tamtych czasach słynęło uprawy róż i zjawiskowo pachnącego olejku, na bazie których produkowano perfumy. Obecnie pozostałości miasta leżą pomiędzy dwie zatokami, zwanymi portem północnym i południowym. Na miejscu można podziwiać między innymi sarkofagi oraz ruiny bazyliki, akropolu, akweduktów, łaźni, murów obronnych, magazynów, sklepów, agory i teatru.
8. Starożytne miasto Olympos
Kolejną atrakcją dla miłośników historii jest starożytne miasto Olympos, które usytuowane jest nieco ponad 50 kilometrów na południe od Beldibi. Osada ta została założona w II wieku p.n.e przez Licyjczyków i szybko stała się jednym z najważniejszych ośrodków handlowych w całym regionie. To dlatego, że leżała w bardzo strategicznym położeniu, bowiem była przecięta małą rzeką na pół i znajdowała się bezpośrednio nad morzem. I tutaj podobnie do Phaselis jej historia była bardzo burzliwa, dlatego że przez te wszystkie lata istnienia Olympos było wielokrotnie przejmowane przez różnych władców. Początkowo zajęli je piraci z sąsiedniej Cylicji, później włączono je do Cesarstwa Rzymskiego, a w średniowieczu miasto przechodziło kolejno pod władzę Bizancjum, Wenecjan i Genuańczyków, aż w końcu w XV wieku, kiedy zostało całkowicie opuszczone. Na szczęście spora część ruin przetrwała do dziś, dzięki czemu na miejscu można podziwiać między innymi pozostałości akropolu, teatru, bazyliki i łaźni, a także świątynię z dobrze zachowanym portalem wejściowym ku czci Hefajstosa, czyli boga ognia.
9. Starożytne miasto Myra
Myra to kolejne starożytne miasto, które znajduje się nieopodal Beldibi, a konkretniej około 115 kilometrów na południowy-zachód od kurortu. Osada ta powstała prawdopodobnie w V wieku p.n.e i w czasach swojej świetności była jednym z najważniejszych miast Licji, obok Ksantos, Tlos, Pinara, Patara i wspomnianego wcześniej Olympos. Podczas panowania rzymian miasto miało bowiem status metropolii, będąc stolicą prowincji. Niestety, w całej swojej historii Myrę dotknęło wiele klęsk żywiołowych, w tym liczne powodzie, trzęsienia ziemi i pożary, a do tego doszły najazdy Arabów, które spowodowały jej opuszczenie w XI wieku. Na szczęście część obiektów przetrwała do dziś, dzięki czemu na miejscu można podziwiać między innymi mur obronny, tron skalny, akropol, teatr rzymski oraz charakterystyczne groby wykute w skałach, z fasadami naśladującymi architekturę świątynną.
10. Góra Chimera i wieczne ognie
Następną bardzo ciekawą atrakcją w pobliżu Beldibi jest Yanartaş, czyli góra Chimera, na której od wieków buchają wieczne ognie. To właśnie one według legend były inspiracją dla powstania starogreckiego mitu o Chimerze. W rzeczywistości jest to jednak szczyt, który usytuowany jest niecałe 50 kilometrów od Beldibi, na którym znajdują się dziesiątki miejsc naturalnego wypływu gazu. Gdy wydobywa się on z kamieni i wchodzi w kontakt z tlenem, samoistnie zapala się i płonie. Dzięki temu na miejscu już od czasów starożytnych można podziwiać niewielkie, nigdy nie gasnące ogniska, które płoną bez względu na pogodę. Natężenie emisji gazu zmienia się jednak w zależności od pory roku, ponieważ ilość uchodzącego gazu jest modulowana przez ilość napływających wód gruntowych, w związku z czym od listopada do marca ognie są większe.
11. Wodospady Düden w Antalyi
Wodospady Düden to kolejna bardzo ciekawa atrakcja, która znajduje się w pobliżu Beldibi, a konkretniej nieco ponad 35 kilometrów na północny-wschód od kurortu. Jest to zespół wodospadów, które ulokowane są na rzece o tej samej nazwie, która przepływa przez Antalyię, czyli największe miasto na Riwierze Tureckiej. Wśród nich na uwagę zasługuje przede wszystkim wodospad Düden Górny, który jest najwyższym wodospadem w regionie, położonym 12 kilometrów na północny-wschód od Antalyi oraz wodospad Düden Dolny, który ze stromego klifu wpada wprost do Morza Śródziemnego i jest położony w samej Antalyi. Oba te wodospady zachwycają swoim pięknem i wspaniałym krajobrazem, dlatego są gratką zarówno dla osób, które lubią kontakt z naturą, jak i tych, które uwielbiają podziwiać zapierające dech w piersiach widoki.
12. Stare Miasto w Antalyi
Podczas wizyty w Antalyi warto też odwiedzić Stare Miasto, czyli Kaleiçi, które znajduje się niecałe 30 kilometrów od Beldibi i od lat wielu zachwyca swoją piękną, wiekową architekturą. Cały kompleks jest bowiem otoczony imponującymi murami obronnymi z czasów rzymskich, a wewnątrz niego znajduje się istny kalejdoskop architektonicznych stylów, od seldżuckich meczetów po osmańskie domy. Na miejscu można podziwiać między innymi bramę Hadriana, wieżę Hıdırlık, meczet Yivliminare oraz minaret Kesik. Dodatkowo niemal całe stare miasto wypełnione jest urokliwymi, wąskimi uliczkami, w których kryją się kawiarnie, restauracje i bary. Po przechadzce warto więc usiąść w jednym z lokali, aby móc odetchnąć od panującego upału, delektując się przy tym miejscowymi specjałami i wspaniałymi widokami.
13. Plaże w Beldibi
Jedną z największych atrakcji w Incekum są plaże i podobnie jest w Beldibi! To dlatego, że Riwiera Turecka słynie z malowniczego, ciągnącego się kilometrami wybrzeża, które usiane jest zarówno zachwycającymi plażami, które pełne są infrastruktury turystycznej, jak i klimatycznymi zatoczkami, które są ciche, spokojne i mało popularne. To samo dotyczy Beldibi, w którym najpopularniejszą plażą jest Halk Plajı, która ciągnie się niemal wzdłuż całej miejscowości, a także te nieco dalsze, czyli Göynük Plajı, Küçükgür Plajı, Büyük Çaltıcak Plajı oraz Kemer Plajı. Każda z nich jest nieco inna, dlatego podczas spędzania wakacji w Beldibi najlepiej wynająć środek transportu i objechać wszystkie po kolei, aby móc na własne oczy przekonać się, która najlepiej spełnia oczekiwania!
Wakacje w Beldibi – niezbędnik podróżniczy
Organizacja wyjazdu do Beldibi może być nie lada wyzwaniem, dlatego warto się odpowiednio do niego przygotować! Sporządziliśmy więc niezbędnik podróżniczy, który ułatwi zaplanowanie całej wyprawy!
1. Loty z Polski do Beldibi
Niestety, w Beldibi nie ma lotniska, ale można wylądować międzynarodowym porcie lotniczym w Antalyi, który znajduje się około 42 kilometry od kurortu, tak więc z naszego kraju do celu można dotrzeć w zaledwie kilka godzin. Najkorzystniejsze połączenia z Polski do Antalyi można znaleźć w wyszukiwarkach lotów, które umożliwiają znalezienie lotów o wybranych parametrach oraz porównanie ich cen u różnych pośredników. Najpopularniejszą z nich jest SkyScanner, który ma w swojej bazie oferty aż 1200 operatorów turystycznych! Aby znaleźć tanie loty z Polski do Antalyi w SkyScanner, wystarczy kliknąć tutaj.
2. Ubezpieczenie na wakacje w Beldibi
Jedną z podstaw podczas zagranicznych wyjazdów jest odpowiednie ubezpieczenie. Jest to element niezbędny do udanego wypoczynku, a to dlatego, że podstawowe ubezpieczenie zdrowotne, które zapewnia NFZ, obowiązuje jedynie w krajach Unii Europejskiej. Oznacza to więc, że wybierając się do Beldibi, niezbędne jest wykupienie ubezpieczenia, które będzie obowiązywało również na terenie Turcji. W celu porównania ofert różnych firm, które oferują takie ubezpieczenie, wystarczy kliknąć tutaj.
3. Noclegi w Beldibi
Po kupieniu biletów lotniczych oraz ubezpieczenia, kolejnym krokiem jest znalezienie noclegów. Biorąc więc pod uwagę, że odpowiednie zakwaterowanie jest kluczowe do spędzenia urlopu w komfortowych warunkach, przed wyborem tego najlepszego, bardzo dobrym pomysłem będzie przejrzenie dostępnych ofert, poczytanie opinii, sprawdzenie cen oraz lokalizacji, w których wybrane miejsce noclegowe się znajduje. Aby więc porównać oferty poszczególnych hoteli, które znajdują się w Beldibi, wystarczy kliknąć tutaj.
4. Atrakcje turystyczne w Beldibi
Następnym krokiem po znalezieniu lotów, wykupieniu ubezpieczenia i zarezerwowaniu noclegów jest zagospodarowanie czasu wolnego! Beldibi pełne jest bowiem różnorodnych atrakcji dla turystów o różnych zapotrzebowaniach, dlatego po przybyciu na miejsce warto skorzystać z szerokiej oferty aktywności! Aby więc sprawdzić najciekawsze wycieczki w Beldibi, wystarczy kliknąć tutaj.
5. Wczasy w Beldibi
Sprawdzanie cen biletów lotniczych, przeglądanie ofert ubezpieczeń i wyszukiwanie noclegów może przyprawić o zawrót głowy, dlatego osoby, które chcą to pominąć mogą skorzystać z rezerwacji całych wczasów! Przed wyborem najlepszej oferty wakacji, warto jednak przejrzeć dostępne pakiety i sprawdzić ceny, opinie, transport oraz miejsce, w którym ulokowany jest dany hotel. Aby więc porównać oferty poszczególnych pakietów wczasowych, które umożliwiają spędzenie urlopu w Beldibi, wystarczy kliknąć tutaj.
Zachęcamy również do odwiedzenia innych wpisów z kategorii atrakcje, w których między innymi przedstawiamy najciekawsze atrakcje w Konakli oraz prezentujemy najciekawsze atrakcje w Belek.
Sprawdź też
Najnowsze wpisy
Avsallar w Turcji – TOP 14 najciekawszych atrakcji turystycznych
Co warto zobaczyć w Avsallar w Turcji? Avsallar to niewielkie, ale bardzo urokliwe miasteczko, które leży na terenie Riwiery Tureckiej,…
Cancun w Meksyku – TOP 16 najciekawszych atrakcji turystycznych
Co warto zobaczyć w Cancun w Meksyku? Cancun to jeden z najczęściej odwiedzanych przez turystów kurortów w całym Meksyku, który…