Subscribe Now
Trending News

Artykuł

Port Ghalib w Egipcie – TOP 10 najciekawszych atrakcji
Atrakcje

Port Ghalib w Egipcie – TOP 10 najciekawszych atrakcji

Co warto zobaczyć w Port Ghalib w Egipcie?

Port Ghalib to malutki kurort leżący w południowej-wschodniej części Egiptu, który powstał zaledwie kilkanaście lat temu. Jest to miejscowość zbudowana pośrodku pustyni przez jednego z szejków, którego marzeniem było przeniesienie kawałka Europy do kraju piramid. I choć jego architektura zupełnie nie przypomina tej europejskiej, to miasteczko to z roku na rok intensywnie się rozwija, przyciągając turystów turkusowym morzem, kolorowymi rafami, piękną pogodą i mnóstwem atrakcji dla przybyszów w każdym wieku. To wszystko powoduje, że jest to kierunek warty odwiedzenia praktycznie o każdej porze roku. Wobec tego, przed podróżą dobrym pomysłem będzie sprawdzenie czy do Egiptu jest wymagana wiza oraz jakie atrakcje turystyczne w samym Port Ghalib i jego pobliżu są najciekawsze! I tego właśnie dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!


Spis treści:
1. Gdzie leży Port Ghalib w Egipcie?
2. Polecane hotele w Port Ghalib
3. Co warto zwiedzić w Port Ghalib?
4. Polecane wycieczki w Port Ghalib w Egipcie
5. Lista najciekawszych atrakcji w Port Ghalib
• Wybrzeże Morza Czerwonego w Port Ghalib
• Marsa Mubarak – Ogród Koralowy
• Park Narodowy Wadi El Gemal
• Wyspy Qulaan
• Sharm El Luli – Hankorab Beach
• Dom Delfinów obok Port Ghalib
• Luksor i Świątynia Luksorska
• Wyspy Qulaan
• Turecki Fort w El Quseir
• Al-Nayzak
• Wycieczki w okolice Port Ghalib


Gdzie leży Port Ghalib w Egipcie?

Port Ghalib to niewielka miejscowość, która leży w południowo-wschodniej części Egiptu nad Morzem Czerwonym. Kurort ten znajduje się strefie klimatu podzwrotnikowego suchego, w którym opady występują bardzo rzadko, a słońce świeci praktycznie przez cały rok. To właśnie dlatego jest on z roku na rok odwiedzany przez coraz większą ilość turystów, a tym samym intensywnie się rozwija. Aby więc się do niego dostać, najlepszym pomysłem będzie znalezienie tanich biletów z Polski do Egiptu, a następnie wylądowanie na międzynarodowym porcie lotniczym, który znajduje się zaledwie 6 kilometrów od miasteczka.

Polecane hotele w Port Ghalib

Co warto zwiedzić w Port Ghalib?

Egipt kojarzy się przede wszystkim z niezwykle bogatą historią, ciekawą kulturą oraz mnóstwem zabytków rozsianych po całym kraju. Niestety, w pobliżu Port Ghalib nie znajdziemy ich zbyt wiele, ale mimo to, rejon ten obfituje w atrakcje, dzięki którym żaden z turystów go odwiedzających nie będzie się nudził. Pogoda w tym rejonie zachęca bowiem do aktywności na świeżym powietrzu praktycznie przez cały rok, a tych jest naprawdę wiele! Co więc robić będąc w tej części Egiptu? Port Ghalib kryje w sobie atrakcje dla turystów o różnych zapotrzebowaniach wakacyjnych, a my wybraliśmy kilka najciekawszych z nich!

Polecane wycieczki w Port Ghalib w Egipcie


Kliknij tutaj, aby podejrzeć pozostałe wycieczki w Marsa Alam!


Lista najciekawszych atrakcji w Port Ghalib

1. Wybrzeże Morza Czerwonego w Port Ghalib

Jedną z największych atrakcji w Marsa Alam jest wybrzeże Morza Czerwonego i podobnie jest w Port Ghalib! Kurort ten słynie z pięknych plaż z białym, miękkim piaskiem, które są podmywane przez mieniące się w turkusowych tonach wody Morza Czerwonego. Jest to więc idealne miejsce do raczenia się pysznymi drinkami pod jedną z palm lub uprawiania sportów wodnych aż do zachodu słońca. W Port Ghalib można bowiem uprawiać między innymi windsurfing oraz parasailing, czyli unoszenie się wysoko nad wodą za pomocą specjalnego skrzydła holowanego przez motorówkę! Jeżeli jednak nie przepadamy za sportami ekstremalnymi, zawsze możemy wyposażyć się w rurkę, a następnie nieopodal brzegu podziwiać liczne rafy koralowe zamieszkałe przez egzotyczne stworzenia. I to jeszcze nie wszystko! Na bardziej doświadczonych nurków czeka jeszcze więcej atrakcji, bowiem nieopodal brzegu aż roi się od zatopionych wraków statków, które można dowolnie eksplorować!

Wybrzeże Morza Czerwonego w Port Ghalib

2. Marsa Mubarak – Ogród Koralowy

Marsa Mubarak, czyli ogród koralowy, to idealne miejsce dla miłośników obcowania z przyrodą, które znajduje się zaledwie 5 kilometrów od Port Ghalib! Jest to niewielka zatoczka, słynąca z występowania zagrożonych wyginięciem żółwi morskich, krów morskich oraz delfinów, które bardzo często podpływają niemal do samego brzegu! Oprócz nich, znajdziemy w niej niezwykle bogatą rafę koralową, zamieszkałą przez liczne egzotyczne rybki oraz rośliny, które można podziwiać tuż pod powierzchnią! Wystarczy więc zabrać ze sobą sprzęt do snurkowania, a następnie wypłynąć w morze jedną z łodzi, aby wkroczyć do podwodnego świata pełnego rzadko spotykanych stworzeń!

Marsa Mubarak

3. Park Narodowy Wadi El Gemal

W odległości około 100 kilometrów na południe od Port Ghalib znajduje się Park Narodowy Wadi El Gemal. Jest to miejsce słynące z niezwykle zróżnicowanego ekosystemu oraz bogactwa zagrożonej wyginięciem fauny i flory. Na lądzie znaczną jego część pokrywa pustynia, zaś na morzu należy do niego kilka wysp. Znajdziemy w nim między innymi gaje palmowe, nieskażone ludzką działalnością plaże, ciekawe formy geologiczne oraz suche koryto rzeki zaliczane do największych tego typu miejsc w Egipcie. Oprócz tego, park ten jest miejscem prehistorycznej sztuki naskalnej oraz ruin ptolemejskich i rzymskich, a znajdująca się na jego terenie góra Mons Smaragdus jest miejscem małych społeczności górniczych, które sięgają aż starożytnego Egiptu. To jednak nie wszystko! Odwiedzając Park Narodowy Wadi El Gemal mamy możliwość podziwiania wielu gatunków ptaków, niespotykanych w innych częściach Egiptu, a miejscowe trawy morskie są ważnym źródłem pożywienia dla nielicznych już krów morskich oraz żółwi zielonych!

Park Narodowy Wadi El Gemal

4. Wyspy Qulaan

Wyspy Qulaan, nazywane też wyspami Hamata lub Egipskimi Malediwami, to okazały archipelag czterech wysp, który znajduje się nieopodal wybrzeża w Parku Narodowym Wadi El Gemal. Wyróżnia się on pięknymi plażami z idealnie czystym, drobnym piaskiem, turkusowym morzem oraz miejscami okazałą, unikalną fauną i florą, w tym przede wszystkim drzewami namorzynowymi oraz bogatym ekosystemem, zbudowanym wokół nich. To jednak nie wszystko! Same wyspy są bardzo często odwiedzane przez dzikie ptaki, a tuż obok nich w morzu znajdują się trawy morskie, które stanowią ważne źródło pożywienia dla zagrożonych wyginięciem krów morskich oraz żółwi zielonych.

Wyspy Qulaan

5. Sharm El Luli – Hankorab Beach

Sharm El Luli, nazywana też Hankorab Beach, to bardzo efektowna laguna, która znajduje się niecałe 130 kilometrów na południe od Port Ghalib w Parku Narodowym Wadi El Gemal. Jest to zatoka uważana za jedną z najpiękniejszych w całej okolicy, a to wszystko za sprawą lazurowego morza, które efektownie kontrastuje z piaskami pustyni, tworząc w ten sposób iście rajski widok. Plaża w tym miejscu jest długa, szeroka, pokryta białym, miękkim piaskiem, a zejście do wody bardzo łagodne. I to jeszcze nie wszystko! Tuż obok brzegu znajduje się rafa koralowa pełna egzotycznych żyjątek, dlatego warto zabrać ze sobą rurkę do pływania, aby podziwiać wyjątkowo bujną podwodną faunę i florę, w tym między innymi widywane tu krowy morskie, żółwie zielone i delfiny!

Sharm El Luli

6. Dom Delfinów obok Port Ghalib

Dom Delfinów, a właściwie rafa koralowa o nazwie Satayah, to kolejna bardzo ciekawa atrakcja, która znajduje się nieopodal Port Ghalib! Jest to miejsce zamieszkałe przez delfiny butlonosy, które są zaliczane do jednych z najmądrzejszych stworzeń na świecie! Wystarczy więc wykupić jedną z dostępnych w internecie wycieczek, aby wybrać się na rejs w morze i móc obcować z tymi niezwykłymi zwierzętami w ich naturalnym środowisku, gdzie nie są zmuszane do interakcji z ludźmi! Taka wyprawa jest zatem idealną sposobnością do podglądania codziennego życia delfinów i podpatrywania ich zachowań, a nawet i zrobienia sobie z nimi zdjęcia, oczywiście o ile sobie na to pozwolą!

Dom Delinfów obok Marsa Alam

7. Luksor i Świątynia Luksorska

Odwiedzając Port Ghalib warto wybrać się do znajdującego się niecałe 300 kilometrów obok Luksoru, gdzie na jednym z targów można kupić pamiątki z Egiptu oraz podziwiać znaną na całym świecie Świątynie Luksorską, nazywaną Świątynią Narodzin Amona. Jest to jeden z najważniejszych zabytków w Egipcie, który został wzniesiony na wschodnim wybrzeżu starożytnych Teb, będących jednym z największych miast w tamtych czasach. Ten robiący ogromne wrażenie zabytek znajduje się w samym Centrum Luksoru, zaś nieopodal natrafimy na kompleks w Karnaku, gdzie znajduje się zespół świątyń poświęconych tebańskim bogom. Oba miejsca są połączone ze sobą długą na 3 kilometry Aleją Sfinksów, tak więc najlepszym rozwiązaniem jest pieszy spacer pomiędzy nimi, podczas którego można podziwiać monumentalne wzniesienia starożytnych Egipcjan.

Luksor i Świątynia Luksorska

8. Turecki Fort w El Quseir

El Quseir to niewielkie miasteczko portowe, leżące zaledwie 70 kilometrów od Port Ghalib, w którym znajduje się okazały turecki fort. Budowla ta została wzniesiona nieopodal wybrzeża i obecnie zachwyca odwiedzających miejscowość turystów rozmachem oraz zachowaniem w niemal identycznej formie. Oprócz tego, w czasach starożytnych El Quseir był jednym z pierwszych i najważniejszych portów Egiptu, skąd królowa Hatszepsut wysłała swoich emisariuszy do sławnego Puntu w celu nabycia różnych produktów, w związku z czym miejscowość ta wyróżnia się niezwykłym klimatem, który udało się zachować aż do dziś!

Turecki Fort w El Quseir

9. Al-Nayzak

Al-Nayzak to istna perełka, która znajduje się około 70 kilometrów od Port Ghalib. Jest to naturalny zbiornik wodny w kształcie oka, wypełniony wodą morską, który według wierzeń miejscowych powstał w wyniku uderzenia meteorytu o plażę (stąd nazwa: „nayzak”, która oznacza po arabsku „meteoryt”). I choć geologowie wykluczyli teorię, jakoby jezioro powstało na skutek uderzenia meteorytu, to zdecydowanie jest to miejsce warte odwiedzenia, ponieważ wpływające do niego morze wygląda niezwykle zjawiskowo i pięknie kontrastuje z piaskami pustyni! I to jeszcze wszystko! W Al-Nayzak można pływać praktycznie o każdej porze roku, ponieważ jest to basen ze wszystkich osłoniony od prądów morskich, w związku z czym woda w nim jest praktycznie zawsze ciepła!

Al-Nayzak

10. Wycieczki w okolice Port Ghalib

Jedną z największych atrakcji w Hurghadzie są wycieczki morskie i podobnie jest w Port Ghalib! Wszystko dlatego, że w jego pobliżu nie ma zbyt wielu zabytków, a samo miasteczko jest otoczone rozległą pustynią. Nie oznacza to jednak, że nie ma w nim co robić. Wręcz przeciwnie! Wyprawy w morze to doskonały sposób na poznawanie egzotycznej fauny i flory oraz uprawianie sportów wodnych! Do tych najciekawszych zaliczamy przede wszystkim wspomniany wcześniej Dom Delfinów, Wyspy Qulaan oraz zatokę Marsa Mubarak, a oprócz tego Abu Dabbab, czyli zatokę żółwi oraz Shaab Marsa Alam, czyli miejsce, w którym znajduje się zatopiony wrak!

Wycieczki w okolice Marsa Alam

Zachęcamy również do odwiedzenia innych wpisów z kategorii atrakcje, w których między innymi  podpowiadamy co robić w Makadi Bay oraz przedstawiamy najciekawsze atrakcje w Sharm el Sheikh.

Sprawdź też

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone * *