Subscribe Now
Trending News

Artykuł

Bodrum w Turcji – TOP 10 najciekawszych atrakcji turystycznych
Atrakcje

Bodrum w Turcji – TOP 10 najciekawszych atrakcji turystycznych

Co warto zobaczyć w Bodrum?

Bodrum to jeden z najpopularniejszych i najbardziej urokliwych kurortów w całej Turcji. Jego wizytówką jest ciepłe morze, urokliwe plaże, przepyszna kuchnia i mnóstwo zabytków zarówno w samej miejscowości, jak i jej okolicy. Miasto to słynie z doskonale rozwiniętej architektury turystycznej oraz bogatej rozrywki nocnej, gwarantującej zabawę do białego rana. To jednak nie wszystko, co ma do zaoferowania Bodrum. Co zatem warto w nim zobaczyć i jakie atrakcje turystyczne czekają na odwiedzających go przybyszów? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!


Spis treści:
1. Gdzie leży Bodrum w Turcji?
2. Polecane hotele w Bodrum
3. Co warto zobaczyć w Bodrum i okolicy?
4. Polecane wycieczki w Bodrum w Turcji
5. Lista najciekawszych atrakcji w Bodrum/a>
• Zamek Świętego Piotra w Bodrum
• Mauzoleum w Halikarnasie
• Teatr w Bodrum
• Bazar w Bodrum
• Muzeum Sztuki Zekiego Müren w Bodrum
• Wyspa Orak
• Stare miasto w Bodrum
• Starożytne miasto Stratonikeja obok Bodrum
• Życie nocne w Bodrum
• Plaże w Bodrum


Gdzie leży Bodrum w Turcji?

Bodrum to miasto, które leży w południowo-zachodniej Turcji nad Morzem Egejskim. Jest to kurort znajdujący się w prowincji Muğla na północnym zachodzie zatoki Gökova, na półwyspie Bodrum. Miasto to jest położone niemal naprzeciw greckiej wyspy Kos, którą doskonale z niego widać. Można do niego dotrzeć przede wszystkim droga lotniczą, lądując na międzynarodowym porcie lotniczym Bodrum-Milas, które znajduje się około 30 kilometrów od miejscowości.

Polecane hotele w Bodrum

Co warto zobaczyć w Bodrum i okolicy?

Bodrum to jeden z najpopularniejszych kurortów na całym wybrzeżu Morza Egejskiego. Jego miłośnicy mawiają, że leży tam, gdzie krzyżują się najlepsze morza na świecie, czyli Egejskie i Śródziemne, zaś miejscowi nazywają go małym Stambułem, ponieważ to w nim wakacje spędza spora część mieszkańców tureckiej stolicy. Miejscowość ta już w starożytności przyciągała poszukiwaczy rajskich widoków i piękna architektury. I trudno się temu dziwić, wszak w mieście znajdowało się mauzoleum, które było jednym z siedmiu cudów starożytnego świata. To jednak nie wszystko! W wamym centrum Bodrum oraz jego okolicach jest znacznie więcej ciekawych atrakcji dla turystów w każdym wieku! Które z nich warto zatem odwiedzić? Już podpowiadamy!

Polecane wycieczki w Bodrum w Turcji


Kliknij tutaj, aby podejrzeć pozostałe wycieczki w Bodrum!


Lista najciekawszych atrakcji w Bodrum

1. Zamek Świętego Piotra w Bodrum

Zamek Świętego Piotra w Bodrum jest widoczny z niemal każdej części miasta, stanowiąc zarazem jego wizytówkę. Jest to jedna z największych atrakcji w regionie, która z roku na rok przyciąga rzeszę turystów z całego świata. Jak donoszą źródła, został zbudowany w 1420 roku przez Rycerski Zakon Szpitalników Świętego Jana, a dokładnie 102 lata później twierdzę przejął Sulejman Wspaniały, czyli sułtan Imperium Osmańskiego. Budowla ta przez niemal 600 lat pełniła funkcję twierdzy i była ważnym garnizonem swojej epoki. W ostatnich latach została odnowiona po znaczących uszkodzeniach, które powstały na skutek trzęsienia ziemi. Na chwilę obecną jednak spora część zamku jest udostępniona dla zwiedzających, a w jego wnętrzu można zwiedzić między innymi Muzeum Archeologii Podwodnej, w którym można podziwiać liczne artefakty związane z historią regionu.

Zamek Świętego Piotra w Bodrum

2. Mauzoleum w Halikarnasie

Mauzoleum w Halikarnasie, czyli dawnym mieście, które znajdowało się na terenie dzisiejszego Bodrum, to jeden z siedmiu cudów starożytnego świata. Ta okazała świątynia została wzniesiona przez królową Artemizję, aby uhonorować zmarłego męża Mauzolosa i uczcić jego pamięć. Całość zachowana była w stylu jońskim. Mauzoleum zdobiły okazałe rzeźby i płaskorzeźby przedstawiające między innymi zwierzęta, bóstwa oraz sceny walk. Niestety, na skutek występujących w tym regionie trzęsień ziemi oraz upływu lat, budowla zaczęła z czasem niszczeć. Dziś można więc podziwiać jedynie pozostałości po tym wyjątkowym mauzoleum. I choć w Bodrum znajduje się makieta, przedstawiająca prawdopodobny wygląd budowli, to mimo wszystko warto zarezerwować czas i odwiedzić jej pozostałości świątyni, aby móc podziwiać starożytne ruiny, które wciąż zapierają dech w piersiach.

Mauzoleum w Halikarnasie

3. Teatr w Bodrum

Antyczny teatr w Bodrum to kolejna niezwykle ciekawa atrakcja, którą będąc w tym urokliwym mieście zdecydowanie warto odwiedzić. Budowla ta została wzniesiona w IV wieku p.n.e., a mimo to została doskonale zachowana i do dzisiaj zachwyca odwiedzających ją turystów. W czasach swojej świetności widownia teatru mogła pomieścić od 10 do 13 tysięcy ludzi. Co ciekawe, po dziś dzień odbywają się w nim wydarzenia kulturalne, przyciągające rzeszę widzów z całego regionu. Spektakl w tak magicznym, historycznym miejscu jest niesamowitym przeżyciem, zwłaszcza że z najwyższego poziomu teatru roztacza się przepiękny widok na okolicę, czyli port, zamek i ruiny mauzoleum.

Teatr w Bodrum

4. Bazar w Bodrum

Zakupy na bazarze to swego rodzaju miejscowa tradycja. To właśnie dlatego jedną z największych atrakcji w Belek jest targowisko i podobnie jest w Bodrum. Takie miejsca w Turcji od wieków pełniły ważną rolę w kształtowaniu życia społecznego, co jest widoczne po dziś dzień. Bazar w Bodrum jest jednym z najbardziej znanych i najczęściej odwiedzanych w całym kraju, oferując przybyszom szeroki wybór towarów. Na rzeczonym targowisku można znaleźć praktycznie wszystko. Od aromatycznych ziół, pachnących, soczystych owoców oraz warzyw, przez lokalne sery i wędliny, aż po słodkie, regionalne smakołyki. To jednak nie wszystko! W piątek kupimy na nim przede wszystkim świeże, smakowite specjały, zaś we wtorek nabędziemy na nim ceramiczne pamiątki, rękodzieła i wszelkiego rodzaju tekstylia, czyli ubrania, torebki, buty i pościel. Tutaj warto również pamiętać, że tureccy sprzedawcy uwielbiają się targować, dlatego dobrze kultywować tą tradycję i uwolnić swoją smykałkę do handlu.

Bazar w Bodrum

5. Muzeum Sztuki Zekiego Müren w Bodrum

Jednym z najciekawszych muzeów w Bodrum jest Muzeum Sztuki Zekiego Müren, czyli tureckiego piosenkarza, kompozytora i aktora, uchodzącego za jednego z najpopularniejszych wykonawców tureckiej muzyki klasycznej. Artysta ten słynął nie tylko z ogromnego talentu, ale również z uwagi na styl ubierania – Müren ubierał się bowiem głównie w kreacje kobiece, zazwyczaj nakładając sporą warstwę makijażu oraz nosząc do tego dużo biżuterii, na skutek czego jest bardzo często porównywany do Eltona Johna oraz do Liberace. Muzeum jego umienia mieści się w budynku, który niegdyś był domem artysty. Można w nim podziwiać między innymi ubrania, kostiumy sceniczne, zdjęcia oraz rzeczy osobiste Zekiego.

Muzeum Sztuki Zekiego Müren w Bodrum

6. Wyspa Orak

Orak Island to niewielka i niezwykle malownicza wyspa, która znajduje się Zatoce Gökova i jest oddalona o około 30 km od centrum Bodrum. Już sama podróż na nią jest atrakcją, ponieważ wiedzie przez turkusowe wody Morza Egejskiego i pozwala nacieszyć się pięknem okolicznej przyrody. Samą wyspę zaś otacza krystalicznie czyste morze, prezentujące rozmaite odcienie turkusu i błękitu, niczym na rajskich Malediwach. Miejsce to wyróżnia się ogromną różnorodnością lokalnej flory i fauny, dlatego jest to idealny kierunek dla miłośników snurkowania, którzy uwielbiają podglądać podwodne życie. Wystarczy jedynie zanurzyć się pod powierzchnię, aby podziwiać kolorowe rybki, które bardzo często podpływają do turystów.

Wyspa Orak

7. Stare miasto w Bodrum

Kolejna atrakcja w Bodrum, która zdecydowanie jest warta odwiedzenia, to Stare Miasto. I choć nie należy ono do najbardziej okazałych pod względem wielkości, to z całą pewnością jest bardzo klimatyczne i przywodzi na myśl charakterystyczne greckie miejscowości. Znajdziemy w nim między innymi wąskie uliczki, przepiękne domy ozdobione licznymi kwiatami oraz mnóstwo lokalnych tawern serwujących przepyszne specjały, a to wszystko w towarzystwie gwaru dobiegającego z pobliskiego portu. To jednak nie wszystko! W starym mieście znajduje się wiele sklepików, w których można zaopatrzyć się pamiątki, rękodzieło oraz przedmioty użytkowe – do wyboru, do koloru!

Stare Miasto w Bodrum

8. Starożytne miasto Stratonikeja obok Bodrum

Stratonikeja to starożytne miasto, którego ruiny znajdują się zaledwie 70 kilometrów od Bodrum. Osada ta została założona jeszcze w III wieku p.n.e przez syryjskiego władcę Antiocha I i tętniła życiem aż do czasów współczesnych do XX wieku n.e, kiedy to miasto ewakuowano i przeniesiono na skutek zagrożenia spowodowanego trzęsienia ziemi w 1958 roku. Na przestrzeni wieków Stratonikeja dostawała się pod panowanie różnych mocarstw, co odnalazło odzwierciedlenie w niezwykle ciekawej zabudowie. W ruinach można dostrzec, że antyczne budowle przeplatają się z tymi z czasów imperium osmańskiego oraz z XIX-wiecznymi, kamiennymi domami. Największe wrażenie robią jednak ruiny hellenistycznego teatru, który jest zachowany w bardzo dobrej formie. Nic więc dziwnego, że Turcja ubiega się o wpisanie Stratonikei na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Starożytne miasto Stratonikeja obok Bodrum

9. Życie nocne w Bodrum

Przedstawiając największe atrakcje Bodrum nie sposób nie wspomnieć o jednej, z której miasto to słynie, mianowicie o życiu nocnym! To właśnie tutaj znajduje się najwięcej dyskotek w całej okolicy, do których zarówno turyści, jak i miejscowi zjeżdżają się praktycznie z całego regionu. Wydaje się to ciekawym kontrastem, jeżeli zwrócimy uwagę na kulturę obyczajową, panującą w innych częściach Turcji, zwłaszcza że w klubach tych alkohol leje się litrami. Niemniej jednak każdy turysta lubiący dobrą zabawę z pewnością znajdzie coś dla siebie. W samym centrum Bodrum znajduje się aż kilkanaście dyskotek, w których najlepsi DJ-e, lasery, światła oraz wyśmienite drinki z palemką tworzą doskonałe okoliczności, sprzyjające tańcom do białego rana!

Życie nocne w Bodrum

10. Plaże w Bodrum

Plaże w Bodrum i okolicy miasta to jedna z tych rzeczy, dla których turyści tak tłumnie odwiedzają ten kurort. Morze w tym rejonie jest czyste, turkusowe i bardzo ciepłe, zejście do wody zazwyczaj łagodne, zaś plaże najczęściej pokryte są żwirem lub piaskiem. Wśród nich warto wymienić przede wszystkim Bitez Beach, która uchodzi za jedną z najpiękniejszych w rejonie. Jest ona ukryta wśród pachnących pinii, drzew oliwnych i cytrusowych, ze świetną infrastrukturą, leżakami, parasolami oraz licznymi barami tuż obok. Nieco bliżej centrum Bodrum znajduje się znana Halk Beach, która choć nie jest tak spektakularna jak Bitez Beach, to mimo to ma swój urok. Na uwagę zasługuje również Gümbet Beach, uważana za najbardziej imprezową miejscówkę w okolicy. Wyróżnia się ona drobnym piaskiem, licznymi barami i dyskotekami oraz możliwością korzystania z mnóstwa atrakcji wodnych.

Plaże w Bodrum

Zachęcamy również do odwiedzenia innych wpisów z kategorii atrakcje, w których między innymi przedstawiamy najciekawsze atrakcje w Madrycie oraz podpowiadamy co warto zwiedzić w Marsa Alam.

Sprawdź też

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone * *