Subscribe Now
Trending News

Artykuł

Najważniejsze zabytki w Egipcie – TOP 10 miejsc wartych odwiedzenia
Atrakcje

Najważniejsze zabytki w Egipcie – TOP 10 miejsc wartych odwiedzenia

Zabytki Egiptu – 10 najciekawszych miejsc w Egipcie

Egipt, turystom kojarzy się przede wszystkim ze świetną pogodą, wspaniałymi plażami, luksusowymi kurortami oraz malowniczą rafą koralową. To jednak nie wszystkie atrakcje, które znajdziemy w tym pięknym kraju. Egipt ma bowiem do zaoferowania znacznie więcej, szczególnie dla osób interesujących się dziejami ludzkości. Jego historia sięga tysięcy lat i jest niezwykle barwna i ciekawa. Na jej podstawie powstały tysiące filmów przedstawiających mumie, piramidy i archeologiczne znaleziska, które dzisiaj można z powodzeniem podziwiać na terenie całego kraju. Które z nich są zatem najciekawsze? Jakie są najważniejsze zabytki Egiptu? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!


Spis treści:
1. Jakie są najciekawsze zabytki w Egipcie?
2. Polecane hotele w Egipcie
3. Polecane wycieczki w Egipcie
4. Lista najciekawszych zabytków w Egipcie
• Piramidy w Gizie
• Wielki Sfinks
• Dolina Królów
• Piramidy w Sakkarze
• Luksor i Świątynia Luksorska
• Świątynia Hatszepsut
• Świątynie w Abu Simbel
• Klasztor Św. Katarzyny
• Kolosy Memnona
• Piramida Łamana w Dahszur


Jakie są najciekawsze zabytki w Egipcie?

Na przestrzeni wieków w Kraju Piramid rozkwitały różne cywilizacje, które pozostawiły po sobie masę niesamowitych pamiątek świadczących o ich wielkości i niewiarygodnym stopniu rozwoju. Co istotne, do dzisiaj zostało tu wiele zabytków pochodzących z tych epok, a ich niezliczona ilość wciąż czeka na odkrycie. Które z nich są więc warte odwiedzenia? Przedstawiamy listę 10 najciekawszych zabytków w Egipcie!

Polecane hotele w Egipcie

Polecane wycieczki w Egipcie


Kliknij tutaj, aby podejrzeć pozostałe wycieczki w Egipcie!


Lista najciekawszych zabytków w Egipcie

1. Piramidy w Gizie

Piramidy w Gizie to najbardziej rozpoznawalne miejsce w Egipcie, które znajdziemy praktycznie w każdym katalogu turystycznym dotyczącym tego pięknego kraju. Wybudowane zostały w najważniejszym niegdyś mieście, zaś dzisiaj stanowią część aglomeracji jego współczesnej stolicy, czyli Kairu. Jest to jeden z siedmiu cudów starożytnego świata, który jako jedyny przetrwał do dziś. Na kompleks składają się trzy obiekty główne: piramida Cheopsa, piramida Chefrena i piramida Mykerinosa oraz liczne kwatery budowniczych i pobocznych grobowców, które były przeznaczone dla kolejnych władców oraz możnych świata starożytnego Egiptu. Wszystkie z nich zachwycają odwiedzających, a największe wrażenie robi piramida Cheopsa, największa jaką zbudowano w całym kraju. Jej boki mają przeszło 230 metrów w najszerszym miejscu, zaś jej wysokość to niecałe 137 metrów (oryginalnie piramida liczyła ponad 145 metrów, ale zmniejszyła się na skutek erozji oraz utraty kamienia wieńczącego jej szczyt). Jak dowiedziono, zbudowano ją z około 2 milionów wapiennych bloków, ważących od 2 do 15 ton każdy. Dodatkowo, każdy z jej boków jest skierowany względem stron świata z dokładnością wynoszącą 4 minuty kątowe. Jest to więc naprawdę zdumiewające, że ludzie kilka tysięcy lat temu potrafili budować takie obiekty, mając do dyspozycji jedynie wyliczenia matematyczne oraz siłę mięśni niewolników. Właśnie dlatego piramidy w Gizie są tak ważnym punktem na mapie Egiptu, zdecydowanie wartym odwiedzenia.

Piramidy w Gizie

2. Wielki Sfinks

Wielki Sfinks znajduje się na terenie kompleksu piramid w Gizie i jest usytuowany tuż obok piramidy Chefrena. Jest to niezwykle majestatyczny, ogromny posąg lwa z ludzką głową owiniętą nemes, czyli charakterystyczną chustą noszoną przez starożytnych Egipcjan. Kolos ten został wykuty z litej skały i ma aż 72 metry długości i 20 metrów wysokości, co czyni go jednym z największych starożytnych posągów. Mimo to, ze względu na jego lokalizację na skraju pustyni, Sfinks wielokrotnie był zasypywany piaskiem. Według kronik, odkopywano go już za czasów panowania faraona Totmesa IV, czyli na przełomie XIV i XV wieku. Co ciekawe, wciąż niewiele wiadomo o tym okazałym obiekcie. Przypuszcza się, że pierwotnie był to posąg lwa, a ludzka głowa pojawiła się dopiero później. Jej nakrycie zaś sugeruje, że twarz Sfinksa przedstawia faraona Chefrena, na którego prośbę wykuto posąg. Największą zagadką jest jednak jego wnętrze. Do tej pory odkryto zaledwie trzy tunele znajdujące się pod posągiem, a mimo to wiadomo, że znajduje się tam sieć tajemniczych korytarzy z licznymi komnatami, które wciąż czekają na zbadanie.

Wielki Sfinks

3. Dolina Królów

Kolejną lokalizacją wartą odwiedzenia podczas podróży do Egiptu jest Dolina Królów, czyli miejsce spoczynku egipskich władców z XVIII, XIX i XX dynastii. Jest to część tebańskiej nekropolii, położona na terenie Teb Zachodnich – starożytnego miasta w Górnym Egipcie. Podczas licznych prac archeologicznych udało się odkryć w niej aż 65 grobowców władców, z czego w znacznej części ustalono, kto w nich spoczywał. Wśród najważniejszych grobowców znajdziemy między innymi miejsca pochówku Tutanchamona, Setiego I, Amenhotepa I, Ramzesa I, Ramzesa IV, Ramzesa V i Ramzesa VI oraz Merenptaha. Jako pierwszy spoczął w nich Totmes I, zaś ostatnim faraonem pochowanym w Dolinie Królów był Ramzes VI. Niestety, większość pomieszczeń została splądrowana jeszcze w starożytności, przez co archeologom nie udało znaleźć się zbyt wielu kosztowności. Do tej pory, odkryli oni tylko jeden nietknięty grób, który należał do Tutanchamona. Co ciekawe, w pobliżu Doliny Królów znajduje się też Dolina Królowych, gdzie chowano ówczesne małżonki władców Egiptu.

Dolina Królów

4. Piramidy w Sakkarze

Sakkara byłaś niegdyś nekropolią Memfis, czyli starożytnej egipskiej stolicy. Jej nazwa wzięła się od Sokar – bóstwa, które przyjmowało zmarłych władców i przenosiło ich do niebios. Przez tysiące lat chowano tu władców, kapłanów i możnych świata Egiptu. Dziś zaś można tu podziwiać piękny, monumentalny grobowiec, mianowicie piramidę Dżesera. Jest to obiekt zbudowany przez Imhotepa – architekta i lekarza, który był jednocześnie najwyższym urzędnikiem na dworze panującego ówcześnie władcy. Pod jego powierzchnią znajduje się ogromna sieć korytarzy i komnat, które wciąż kryją w sobie mnóstwo tajemnic. Jeżeli chodzi o datę wzniesienia piramidy to powstała ona około 2650 r.p.n.e, co czyni ją najstarszą w całym Egipcie. Co ciekawe, uważa się ją za najdawniejszy przykład budowli wzniesionej wyłącznie z ociosanego kamienia.

Piramidy w Sakkarze

5. Luksor i Świątynia Luksorska

Świątynia Luksorska nazywana inaczej Świątynią Narodzin Amona, to niezwykle monumentalna budowla, wzniesiona na wschodnim wybrzeżu starożytnych Teb – jednego z najważniejszych i największych miast w tamtych czasach. Dzisiaj ten zapierający dech w piersiach zabytek znajduje się praktycznie w samym centrum Luksoru, czyli miasta leżącego nad brzegiem Nilu. To jednak nie koniec jego atrakcji! Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia w Luksorze jest kompleks w Karnaku, gdzie znajduje się zespół świątyń poświęconych tebańskim bogom. Największą, a zarazem najbardziej znaną jest świątynia poświęcona Amonowi. Jej budowę rozpoczął Amenhotep III, pracę kontynuowali jego zastępcy, zaś ostateczny kształt obiekt zyskał dopiero w czasach panowania Ramzesa II. Obecnie, w zewnętrznej części świątynia jest udekorowana kolumnami i otwartymi placami, które w czasach świetności były zdobione prze liczne posągi. Co ciekawe, oba zabytki łączy ze sobą długa na 3 kilometry Aleja Sfinksów.

Luksor i Świątynia Luksorska

6. Świątynia Hatszepsut

Świątynia Hatszepsut zwana też Świątynią Milionów Lat, to do tej pory jedyna budowla, będąca świątynią grobową kobiety-faraona. Znajduje się ona po wschodniej stronie Nilu, w dolinie Deir el-Bahari. Cały kompleks składa się z trzech ułożonych kaskadowo poziomów wykutych w skale i połączonych rampami. Każde z tych pięter wyrasta z ogromnej ściany skalnej, co powoduje, że powstały obiekt robi ogromne wrażenie na odwiedzających. Do najniższego tarasu w dawnych czasach wiodła aleja, przy której znajdowały się liczne posągi. Na środkowym tarasie wybudowane zostały kaplice poświęcone Anubisowi, czyli egipskiemu bogowi z głową szakala oraz Hator, czyli egipskiej bogini nieba. Oba bóstwa były ściśle łączone z mumifikacją oraz życiem pozagrobowym. Na najwyższym tarasie znajduje się dziedziniec, z którego można wejść do Komór Odrodzenia Hatszepsut. Co ciekawe, Świątynia Hatszepsut nie była miejscem spoczynku władczyni, a miała jedynie na celu zapewnić jej życie wieczne po śmierci. Jak się okazuje, jej ciało znaleziono w jednym z grobowców w Dolinie Królów, który został odkryty już w 1903 roku.

Świątynia Hatszepsut

7. Świątynie w Abu Simbel

Świątynie w Abu Simbel zostały zostały wydrążone w skale w XIII wieku p.n.e., na samym południu Egiptu, nad zachodnim brzegiem Nilu. Budowle te powstały jeszcze za czasów Ramzesa II, czyli faraona uznawanego za jednego z najwybitniejszych władców Egiptu. Cały kompleks składa się z dwóch części – Wielkiej Świątyni Ramzesa II oraz Świątyni Nefertari, nazywanej też Małą Świątynią. Pierwsza z nich została zadedykowana bogom słońca, a konkretniej mówiąc Amonowi-Re i Re-Horachte, zaś druga bogu rzemiosła i sztuki – Ptahowi. Na odwiedzających to wyjątkowe miejsce, ogromne wrażenie robią przede wszystkim cztery wielkie posągi Ramzesa II, sięgające ponad 20 metrów. Między ich nogami znajdują się inne, mniejsze, które przedstawiają królewską rodzinę. Na uwagę zasługuje również wnętrze większej świątyni, sięgające 56 metrów w głąb skały, w którym znajdziemy wspaniałe reliefy, przedstawiające wizerunki licznych bóstw. Co ciekawe, o świątyniach zrobiło się bardzo głośno w latach 60 ubiegłego wieku, kiedy to zagroziło im zalanie z powodu powstającej na Nilu Tamy Asuańskiej. Postanowiono wówczas, aby przenieść kompleks wyżej. Pracami kierował polski archeolog prof. Kazimierz Michałowski, a całość została sfinansowana przez UNESCO.

Świątynie w Abu Simbel

8. Klasztor Św. Katarzyny

Klasztor Świętej Katarzyny to najstarszy z istniejących do dzisiaj klasztorów chrześcijańskich. Jest położony w górach półwyspu Synaj i jest jednym z najważniejszych miejsc dla religii chrześcijańskiej. Budowlę wzniesiono na wysokości 1570 m n.p.m w miejscu, w którym według tradycji Mojżeszowi objawił się Anioł Pański, oznajmiając mu, że Bóg zamierza wyprowadzić swój lud z niewoli egipskiej. W 337 r n.e. cesarzowa Helena nakazała wznieść w tym miejscu kaplicę, upamiętniającą to wydarzenie, zaś zabudowania klasztorne wraz z bazyliką Przemienienia Pańskiego powstały dopiero ok. 530 r. n.e, w okresie panowania cesarza Justyniana I. W kolejnych latach cały kompleks otoczono murami, które utrzymały się do dziś. W sąsiedztwie kompleksu znajduje się również góra Synaj, gdzie zgodnie z tradycją Mojżesz otrzymał od Boga Dziesięć Przykazań.

Klasztor Św. Katarzyny

9. Kolosy Memnona

Kolosy Memnona to w rzeczywistości dwa ogromne posągi przedstawiające siedzącego faraona Amenhotepa III. U jego boku można zauważyć mniejsze rzeźby kobiet, prawdopodobnie jego matki i żony. Każdy z nich mierzy aż 15.6 metrów, waży około 800 ton i oba zostały wykute z gigantycznych bloków kwarcytu. Postawiono je w około 1370 r. p.n.e. w Tebach Zachodnich. Jest to jedyna zachowana część grobowa tego faraona. Według naukowców, obiekt został zniszczony jeszcze za panowania Merenptaha, w następstwie nawiedzających okoliczny teren trzęsień ziemi i powodzi. Co ciekawe, od trzęsienia ziemi aż do czasów rzymskich, jeden z posągów każdego ranka wydawał niepokojące dźwięki. Według greków, były to jęki Memnona, który zginął z ręki Achillesa – Król Etiopów miał w ten sposób skarżyć się do swojej matki. Dziś, po wielu badaniach wiadomo, że zjawisko to było wynikiem oddziaływania słońca na skały.

Kolosy Memnona

10. Piramida Łamana w Dahszur

Piramida Łamana to kolejna bardzo ciekawa budowla, postawiona przez władcę starożytnego Egiptu – Snofru z IV dynastii. Jest to jedyna znana piramida łamana oraz jedyna, której ściany do tej pory zdobi licówka. Dlaczego jeszcze jest wyjątkowa? Okazuje się, że w połowie jej wysokości następuje zmiana kąta pochylenia ścian, z 54°31′ na 43°21′. Obiekt ten wybudowano bowiem na niestabilnym gruncie, w wyniku czego mogło dochodzić do ich pękania. Budowniczowie zmienili więc kąt ich nachylenia, aby obniżyć obiekt i zapobiec ich niszczeniu. Jest też druga teoria, bardziej ciekawa. Część naukowców sądzi, że Piramida Łamana skrywa w sobie niepoznaną dotąd symbolikę. W wielu elementach pojawia się bowiem liczba 2 – dwa kąty nachylenia boków, dwa korytarze prowadzące do dwóch zespołów komnat i dwóch komór grobowych oraz dwa wejścia do grobowca. Jak więc widać, liczba ta pojawia się w zastanawiająco wielu aspektach konstrukcyjnych tej okazałej i wciąż nie do końca zbadanej budowli.

Piramida Łamana w Dahszur

Zachęcamy również do odwiedzenia innych wpisów z kategorii atrakcje, w których między innymi przedstawiamy najciekawsze atrakcje w Hurghadzie oraz podpowiadamy co warto zwiedzić w Marsa Alam i co warto zobaczyć w Makadi Bay.

Sprawdź też

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone * *