Subscribe Now
Trending News

Artykuł

Co warto kupić podczas wakacji w Tunezji?
Porady

Co warto kupić podczas wakacji w Tunezji?

Co przywieźć z wakacji w Tunezji?

Tunezja kojarzy się przede wszystkim z piękną pogodą, ciągnącymi się kilometrami plażami, bogatą kulturą oraz mnóstwem zabytków, które zachwycają podróżników z całego świata. To właśnie dlatego kraj ten z roku na rok zyskuje na popularności, stale przyciągając nowych turystów. Jeżeli więc i Wy zdecydowaliście na spędzenie w niej wakacji, warto wcześniej zaplanować, które produkty kupić, aby po powrocie obdarować najbliższych i zachować wspomnienia na dłużej. I tutaj przychodzimy z pomocą! Sprawdźcie nasze podpowiedzi, jakie pamiątki warto przywieźć z wakacji w Tunezji! Zapraszamy do lektury!


Spis treści:
1. Jakie pamiątki warto przywieźć z Tunezji?
• Tunezyjskie przyprawy
• Tunezyjska ceramika
• Tunezyjskie dywany
• Tunezyjskie słodycze
• Tunezyjska biżuteria berberyjska
• Tunezyjska róża pustyni
• Tunezyjskie wyroby z drzewa oliwnego
• Tunezyjskie perfumy
• Tunezyjska mozaika
• Tunezyjskie daktyle
2. Gdzie można kupić pamiątki w Tunezji?
3. Jakich pamiątek nie można wywozić z Tunezji?


Jakie pamiątki warto przywieźć z Tunezji?

Tunezja to bardzo różnorodny kraj, który przyciąga turystów przede wszystkim wspaniałą pogodą, pięknymi plażami, bogatą kulturą oraz fascynującą historią, która pozostawiła po sobie wiele monumentalnych zabytków. Jest to więc idealny kierunek zarówno dla osób, które lubią wypoczywać na łonie na natury, jak i tych, które preferują aktywne zwiedzanie. Na miejscu bowiem każdy znajdzie coś dla siebie. A gdy już zaplanuje się wakacje w Tunezji, po przybyciu na miejsce doskonałym pomysłem będzie wybranie się na jeden z lokalnych targów na zakupy, aby zaopatrzyć się w pamiątki, które pomogą zapamiętać wszystkie doświadczenia na dłużej. Co więc warto na nich kupić? Jakie dokładniej pamiątki przywieźć z Tunezji? Już podpowiadamy!

1. Tunezyjskie przyprawy

Tunezyjskie przyprawy znacząco różnią się od tych, które możemy na co dzień kupić w Europie. Najczęściej są one bowiem dużo bardziej intensywne, przez co dodając zaledwie szczyptę takich przypraw do danej potrawy, można z miejsca zmienić jej smak. To dlatego, że Tunezja praktycznie cały rok jest skąpana w słońcu, w efekcie czego przyprawy wyrabiane z miejscowych roślin są niezwykle aromatyczne. Na szczególne uznanie zasługuje tutaj przede wszystkim popularna harissa, szafran, kminek, kurkuma, sezam, kolendra, kumin, papryka, imbir, kardamon oraz mięta. Doskonałym wyborem będą również wszelkiego rodzaju mieszanki przypraw, umożliwiające przygotowanie potraw, które smakiem będą nawiązywały do rajskich wakacji w Tunezji.

Tunezyjskie przyprawy

2. Tunezyjska ceramika

Kolejną bardzo ciekawą pamiątką z Tunezji jest wytwarzana na miejscu ceramika. Wyroby te wyróżniają się bowiem bogatymi, kolorowymi wzorami, które nawiązują do długiej historii tego pięknego kraju, a tym samym ilustrują wpływ różnych kultur, w tym między innymi greckiej, arabskiej, rzymskiej oraz andaluzyjskiej. Ich dodatkową wartością jest fakt, że znaczna część lokalnej ceramiki jest wytwarzana tradycyjnymi metodami, które przekazuje się z pokolenia na pokolenie. Podczas spędzania wakacji w Tunezji można również zobaczyć jak przebiega taki proces, przykładowo podczas warsztatów organizowanych w Kallali, co jest jedną z najciekawszych atrakcji na Djerbie. Warto więc kupić na miejscu talerze, misy, amfory oraz dzbanki, które po powrocie można wykorzystać zarówno do codziennego użytku, jak i w formie efektownej dekoracji.

Tunezyjska ceramika

3. Tunezyjskie dywany

Tunezja to raj dla wszystkich miłośników dywanów, w związku z czym warto wziąć je pod uwagę podczas planowania listy pamiątek do zakupu! To dlatego, że wyroby te wytwarzane są ręcznie, tradycyjnymi metodami, a ich cechą charakterystyczną jest wysoka jakość oraz unikalne wzory, które idealnie odzwierciedlają bogatą kulturę tego pięknego kraju. Na szczególną uwagę zasługują tutaj dywany wykonywane w mieście Kairuan, które słynie z licznych pracowni, w których wytwarza się prawdziwe dzieła sztuki! Miejscowi rzemieślnicy z niemal chirurgiczną precyzją tkają wyroby, które często zawierają tradycyjne motywy, takie jak figury geometryczne i kwiatowe ornamenty, tak mocno kojarzone z tunezyjską kulturą. Warto więc wybrać się na jeden z lokalnych targów, aby kupić tunezyjski dywan, który można wykorzystać zarówno w formie dekoracji, jak i elementu wyposażenia wnętrza.

Tunezyjskie dywany

4. Tunezyjskie słodycze

Jedną z najciekawszych pamiątek z Egiptu są słodycze i to samo dotyczy Tunezji! Wytwarzane na miejscu słodkości znane są bowiem na całym świecie ze swojego wyjątkowego smaku. Wystarczy więc wybrać się na jeden z lokalnych targów, aby zobaczyć, jak wiele słodkich, pięknie wyglądających i niezwykle smacznych wyrobów jest dostępnych w tym kraju. Do tych najbardziej popularnych należy między innymi baklawa, chałwa, basbousa, kunafa oraz makrouty. Wszystkie z nich wyrabiane są jednak na bardzo różne sposoby, które mogą różnić się w zależności od danego regionu. Przykładowo, baklawa może być z pistacjami lub migdałami, chałwę można kupić o smaku czekoladowym lub waniliowym, basbousa może być wykładana migdałami lub wiórkami kokosowymi, kunafa może być z jogurtem lub orzechami, a makrouty z daktylami lub migdałami. Oczywiście w każdym z tych przypadków trzeba pamiętać, że słodycze w Tunezji są bardzo słodkie, a tym samym kaloryczne, dlatego nie warto przesadzać z ich ilością.

Tunezyjskie słodycze

5. Tunezyjska biżuteria berberyjska

Bardzo ciekawą pamiątką z Tunezji jest też berberyjska biżuteria, która podobnie do ceramiki i dywanów najczęściej wykonywana jest tradycyjnymi metodami, które przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Takie błyskotki to prawdziwe dzieła sztuki, do wytwarzania których zazwyczaj używa się emalii, srebra, złota oraz kamieni półszlachetnych. Do tego nierzadko zawierają one lokalne motywy, jak chociażby rękę Fatimy, która ma przynosić szczęście oraz chronić przed złymi spojrzeniami. Warto więc wybrać się do jednego z lokalnych sklepów z biżuterią, aby kupić bransoletkę, pierścionek, kolczyki lub naszyjnik, które dodadzą orientalnego akcentu do każdej stylizacji, a przy tym będą wspaniałą pamiątką z niezapomnianych wakacji w Tunezji.

Tunezyjska biżuteria berberyjska

6. Tunezyjska róża pustyni

Tunezyjska róża pustyni to jedna z najbardziej oryginalnych pamiątek, którą warto kupić podczas spędzania wakacji w Tunezji. Są to naturalne kryształy gipsu, uformowane przez wiatr i piasek, które z wyglądu przypominają piękne, kwiatowe kielichy. I choć nie należą one do najtańszych, to opłaca się je kupić nie tylko z powodu ich wyglądu, ale również ze względu na ich symbolikę, bowiem według lokalnych wierzeń, tunezyjska róża pustyni pozwala domownikom skoncentrować się na bieżących zadaniach z większym skupieniem. Jest ona więc świetnym wyborem zarówno w formie efektownej dekoracji, jak i idealnego uzupełnienia procesu wyciszenia i medytacji. Bardzo dobrym pomysłem będzie zatem wybranie się na jeden z lokalnych targów, taki jak Souk De Monastir, który jest jedną z atrakcji w Monastirze, aby zakupić na nim tą wyjątkową formę geologiczną.

Tunezyjska róża pustyni

7. Tunezyjskie wyroby z drzewa oliwnego

Tunezyjscy rzemieślnicy słyną z wyjątkowo pięknych rękodzieł, które w znacznej większości wytwarzane są tradycyjnymi metodami, przekazywanymi z pokolenia na pokolenie. Na uwagę zasługują tutaj przede wszystkim przedmioty kuchenne wyrabiane z drzewa oliwnego, które wyróżniają się wysoką odpornością na wilgoć i działanie kwasów, a do tego są twarde, rzadko pękają i nie przejmują obcych zapachów. Doskonałym pomysłem jest więc zaopatrzenie się na lokalnym bazarze między innymi w drewniane misy, moździerze, sztućce, deski, pojemniki na przyprawy, podstawki pod naczynia i wiele innych! Jest to integralna część tunezyjskiej kultury, a przy tym doskonały wybór w formie pamiątki, która podczas gotowania pozwoli wrócić wspomnieniami do pobytu w tym pięknym kraju!

Tunezyjskie wyroby z drzewa oliwnego

8. Tunezyjskie perfumy

Tunezyjskie perfumy to kolejna pamiątka, którą warto kupić podczas spędzenia wakacji w tym przepięknym kraju. Na lokalnych bazarach można znaleźć mnóstwo miejscowych wyrobów, które wytwarzane są przede wszystkim z olejku jaśminowego, różanego i hibiskusowego. To dlatego, że Tunezja słynie na całym świecie z upraw jaśminu, róży damasceńskiej oraz hibiskusa. Największe pola uprawne tych roślin znajdują się na półwyspie Cap Bon, gdzie mają wręcz idealne warunki do wzrostu, stanowiąc jednocześnie jedną z atrakcji Hammamet. Dzięki temu, perfumy wytwarzane na bazie olejków z nich pozyskiwanych mają oryginalne zapachy i długo utrzymują się na skórze, dlatego taki zakup będzie świetnym wyborem w formie pamiątki lub prezentu. Jeżeli jednak nie interesują nas gotowe zapachy, możemy poprosić sprzedawcę o sporządzenie perfum specjalnie dla nas. Wtedy połączy on kilka różnych olejków, uzyskując w ten sposób wyjątkową i niezwykle pachnącą kompozycję, którą umieści w wybranej przez nas buteleczce.

Tunezyjskie perfumy

9. Tunezyjska mozaika

Jedną z największych atrakcji w Sousse jest Muzeum Archeologiczne, które w swoich zbiorach posiada drugą co do wielkości kolekcję mozaik na świecie, tuż po Muzeum Narodowym Bardo w stolicy Tunezji! Jak więc widać, kraj ten słynie z pięknych kolorowych wyrobów, które najczęściej tworzone są poprzez przyklejanie do niezaschniętej zaprawy malutkich kolorowych kamyczków, kawałków szkła oraz ceramiki. Niegdyś zdobiono nimi posadzki, ściany i sklepienia, a dzisiaj stanowią one wspaniałą pamiątkę z wakacji w tym wyjątkowym kraju. Warto zatem wybrać się na jeden z lokalnych targów, na których można wybierać z całej serii kształtów, rozmiarów i wzorów, często nawiązujących do historii Tunezji, aby kupić jedną z mozaik w formie pamiątki lub prezentu dla bliskich.

Tunezyjska mozaika

10. Tunezyjskie daktyle

Tunezyjskie daktyle to kolejny smakołyk, z którego kraj ten słynie na cały świat! Na miejscu uprawianych jest wiele odmian tych pysznych, słodkich owoców, które na jego terenie mają wręcz idealne warunki do wzrostu. To właśnie dlatego ich smak jest znacznie bardziej wyrazisty w porównaniu do owoców rosnących w innych miejscach. Oprócz nich, w Tunezji możemy nabyć również wiele produktów spożywczych, wytwarzanych na ich bazie, które także wyróżniają się wspaniałym smakiem i aromatem. Do najpopularniejszych z nich zaliczamy przede wszystkim miód oraz wszelkiego rodzaju czekoladki i ciastka z daktylami, które będą zarówno wspaniałym prezentem dla bliskich, jak i słodką pamiątką po wczasach w Tunezji

Tunezyjskie daktyle

Gdzie można kupić pamiątki w Tunezji?

Tak jak w innych krajach w Afryce, tak i w Tunezji najlepsze i najciekawsze wyroby można znaleźć przede wszystkim u lokalnych sprzedawców, czyli na miejscowych bazarach. To właśnie tam mieszkańcy sprzedają wytwarzane przez siebie produkty i bardzo często są skłoni do sporych negocjacji cen. Jednym z takich miejsc jest Souk Du Dimanche Lahad, który jest uznawany za jedną z najciekawszych atrakcji w Port El Kantauoi oraz Sousse, a także Souk De Monastir w Monastirze, Souk El Rbaa na Djerbie oraz Bazar Boudhina w Hammamet. Oprócz tego, można odwiedzić wszelkiego rodzaju supermarkety, choć je znajdziemy głównie w większych miastach oraz kurortach. Jeżeli jednak nie straszne nam odkrywanie Tunezji na własną rękę, zawsze możemy spróbować udać się do mniej turystycznych miasteczek i spróbować kupić pamiątki bezpośrednio od mieszkańców, prowadzących własne sklepy.

Jakich pamiątek nie można wywozić z Tunezji?

Podczas układania listy pamiątek do zakupu w Tunezji trzeba mieć na uwadze, że nie wszystko można przywieźć do Europy. Przede wszystkim należy pamiętać, aby nie pakować do bagażu produktów z roślin i zwierząt, które są pod ochroną. Dotyczy to między innymi koralowców, muszli znalezionych na plaży, skorup żółwi, skór dzikich zwierząt, spreparowanych owadów oraz kości słoniowej. Do Europy nie wolno też przywozić Europy sproszkowanych medykamentów wykonanych na bazie rogów nosorożca oraz kości dzikich kotów. Do tego warto zaznaczyć, że ograniczenia dotyczą również żywności, alkoholu oraz wyrobów tytoniowych. Do Polski możemy bowiem przywieźć maksymalnie 200 papierosów i do 1 litra alkoholu o mocy powyżej 22%. Warto więc przed zaplanowaniem zakupu pamiątek w Tunezji zapoznać się z listą Konwencji Waszyngtońskiej CITES, w której znajdziemy szczegółowe informacje odnośnie zakazanych przedmiotów.

Zachęcamy również do odwiedzenia innych wpisów z kategorii porady, w których między innymi wyjaśniamy czy w Tunezji są rekiny.

Poprzednie

Co warto kupić podczas wakacji w Tunezji?

Sprawdź też

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone * *