Subscribe Now
Trending News

Artykuł

Madryt w Hiszpanii – TOP 10 najciekawszych atrakcji
Atrakcje

Madryt w Hiszpanii – TOP 10 najciekawszych atrakcji

Co warto zwiedzić w Madrycie?

Madryt, choć rzadko odwiedzany przez turystów, którzy planują błogi wypoczynek na plaży, w rzeczywistości ma do zaoferowania znaczną ilość ciekawszych atrakcji. Jest to miasto słynące na świecie z eleganckich, wąskich uliczek, okazałych muzeów oraz rozległych, królewskich parków, które wyróżniają się bujną, starannie wypielęgnowaną roślinnością. I choć Madryt nie znajduje się na wybrzeżu Morza Śródziemnego, to bez względu na upodobania i wiek, ma do zaoferowania coś wyjątkowego dla podróżników w każdym wieku. Co zatem warto w nim zobaczyć? W dzisiejszym wpisie przygotowaliśmy dla Was aż 10 najciekawszych atrakcji w Madrycie!


Spis treści:
1. Madryt – atrakcje turystyczne
2. Polecane wycieczki w Madrycie w Hiszpanii
• Puerta del Sol
• Plaza Mayor
• Palacio Real
• Museo del Prado
• Park Retiro
• Estación de Atocha
• Templo de Debod
• Santiago Bernabéu
• Gran Via
• Descalzas Reales


Madryt – atrakcje turystyczne

Madryt to stolica Hiszpanii, która leży niemal w samym sercu kraju. Miasto to jest położone na Wyżynie Kastylijskiej, u podnóży pasma górskiego Sierra de Guadarrama. Na chwilę obecną zamieszkuje je ponad 3 miliony mieszkańców, choć liczba ta stale rośnie. Dlaczego więc warto je odwiedzić? Jednym z największych atutów Madrytu jest spora dawka kulturalnych doznań, ponieważ znajdziemy w nim przede wszystkim wiele galerii sztuk oraz muzeów, w których przechowywane są dzieła światowej klasy. Miasto to słynie również z uroczych, wąskich uliczek, wypielęgnowanych parków oraz pięknego, starego miasta. Oprócz tego, znajdziemy w nim niedzielny targ El Rastro, pełny pysznych warzyw i owoców, plac Puerta del Soli z pomnikiem Niedźwiedzia oraz Santiago Bernabéu, czyli stadion słynnego na cały świat klubu piłkarskiego Real. To jednak nie wszystko! Madryt oferuje znacznie więcej, dlatego specjalnie dla Was przygotowaliśmy zestawienie 10 najciekawszych atrakcji w tym pięknym mieście!

Polecane wycieczki w Madrycie w Hiszpanii


Kliknij tutaj, aby podejrzeć pozostałe wycieczki w Madrycie!


1. Puerta del Sol

Puerta del Sol, inaczej „Brama Słońca”, to plac, który znajduje się w samym sercu Madrytu. To od niego praktycznie każdy turysta rozpoczyna zwiedzanie stolicy. I nic w tym dziwnego, wszak leży w środku miasta, a na nim jest usytuowany punkt, od którego liczy się wszystkie odległości w kraju. Dodatkowo, na placu znajduje się pomnik Karola III oraz statua niedźwiedzia wspinającego się na drzewo truskawkowe, czyli symbol Madrytu. Są to dwa najbardziej charakterystyczne pomniki w mieście, przy których najczęściej spotykają się zakochani. Co ciekawe, nad jednym z budynków leżących na placu możemy podziwiać… zabytkową reklamę, przedstawiająca osobę w kształcie butelki, która od 1920 roku reklamuje znaną w Hiszpanii markę sherry Tío Pepe.

Puerta del Sol

2. Plaza Mayor

Plaza Mayor to kolejny znany plac w sercu Madrytu, znajdujący się zaledwie kilka minut drogi od Puerta del Sol. Jest to niezwykle urokliwe miejsce, nazywane „teatrem pod niebem Madrytu”. Jego historia sięga już XVII wieku, choć obecną formę przybrał dopiero pod koniec XVIII wieku. W tym czasie miejsce to było świadkiem bardzo ważnych wydarzeń historycznych, w tym między innymi koronacji królów, publicznych egzekucji, licznych corrid oraz wystaw sztuki. Obecnie Plaza Mayor ma kształt prostokąta, otoczonego przez trzykondygnacyjne budynki zwieńczone czerwoną fasadą. Dziś jest to elegancki plac, pełen urokliwych kawiarni oraz klimatycznych restauracji, które serwują lokalne specjały.

Plaza Mayor

3. Palacio Real

Palacio Real to Pałac Królewski, który jest największym pałacem w zachodniej Europie i jednym z największych na całym świecie. Zbudowany jeszcze w XVIII wieku przez Filipa V Burbona, ma aż 3418 pomieszczeń, a jego powierzchnia jest niemal dwukrotnie większa od Wersalu! Jest to jeden z najpiękniejszych i najbardziej okazałych zabytków w całym Madrycie, który na uwagę zasługuje przede wszystkim ze względu na niezwykle eleganckie i wystawne wnętrze. Pałac jest utrzymany w stylu barokowym, a w znajdujących się w nim pomieszczeniach można podziwiać między innymi zabytkowe freski, porcelanowe ozdoby, gobeliny oraz obrazy znamienitych artystów, takich jak Francisco Goya i Diego Velázquez. Oprócz tego, w Palacio Real znajdziemy prawdziwy skarb, jakim jest pierwsze wydanie najsłynniejszej hiszpańskiej książki – Don Kichota. I choć obecnie jest to oficjalna rezydencja rodziny królewskiej, to jednak małe są szanse na to, że podczas jego zwiedzania spotkamy króla Hiszpanii, ponieważ na co dzień urzęduje on w Palacio de la Zarzuela, który znajduje się na przedmieściach Madrytu.

Palacio Real

4. Museo del Prado

Madryt słynie z muzeów, dlatego obowiązkowym punktem na jego mapie jest Museo del Prado, czyli miejsce, w którym można podziwiać największą na świecie kolekcję malarstwa klasycznego, liczącą przeszło 7600 obrazów! Muzeum to zostało utworzone w 1819 roku przez króla Ferdynanda VII na prośbę jego drugiej żony, Marii Izabeli. Na chwilę obecną mieści się ono w oryginalnym, klasycystycznym budynku, zbudowanym w 1785 roku według projektu Juana de Villanuevy. Museo del Prado jest na tyle duże, że można spokojnie spędzić tutaj cały dzień, podziwiając w tym czasie dzieła między innymi takich artystów jak Francisco Goya, Diego Velázquez, El Greco, Peter Paul Rubens, Tiziano Vecelli czy Hieronim Bosch.

Museo del Prado

5. Park Retiro

Park Retiro to niezwykle okazały park miejski, zajmujący powierzchnię przeszło 120 hektarów. Jest to miejsce idealne na odrobinę relaksu, które sąsiaduje z Museo del Prado oraz zamożną i prestiżową dzielnicą Los Jerónimos. Niegdyś park ten pełnił rolę królewskiego ogrodu, czego pamiątką jest przepych i bogactwo znajdującej się w nim flory. Znajdziemy w nim aż 18 tysięcy drzew i 7 tysięcy krzewów, w tym między innymi topole, kasztanowce, sekwoje, sosny alepskie oraz perełkowce japońskie. Najcenniejszym okazem jest jednak cypryśnik meksykański, posadzony w ogrodzie jeszcze w 1633 roku. Dodatkowo, w samym sercu parku znajduje się piękny Pałac Kryształowy, wokół którego rozciąga się malownicze jezioro. Jest to więc świetne miejsce, aby w upalne dni wypocząć przed dalszym zwiedzaniem Madrytu.

Park Retiro

6. Estación de Atocha

Dworzec kolejowy, jako atrakcja turystyczna? Jak najbardziej, o ile mówimy o Madrycie! Estación de Atocha to największa stacja kolejowa w całej Hiszpanii, a jednocześnie jeden z najciekawszych i najbardziej okazałych budynków w całej stolicy. Pierwsza stacja w tym miejscu została otwarta niemal 200 lat temu, a dokładniej 9 lutego 1851 roku – pod nazwą Estación de Mediodía. Obecnie dworzec ten jest uznawany za arcydzieło XIX-wiecznej architektury technicznej i co ciekawe, w jego wnętrzu poza peronami znajduje się dżungla, składająca się z prawdziwych tropikalnych roślin oraz sadzawki, w której pływają żółwie czerwonolice.

Estación de Atocha

7. Templo de Debod

Starożytna egipska świątynia z II wieku p.n.e w… Madrycie? Ciężko w to uwierzyć, ale tak! Skąd więc zabytek z Egiptu wziął się w stolicy Hiszpanii? Jest to prezent podarowany w 1968 roku przez Egipt dla Hiszpanii za pomoc udzieloną przez rząd hiszpański przy ocalaniu świątyń w Nubii. Oryginalnie świątynia ta została wzniesiona w okolicy Asuanu, a jej celem było oddanie hołdu egipskim bogom płodności: Amonowi oraz Izydzie. Obecnie można podziwiać ją w Parque de la Montaña, czyli parku miejskim znajdującym się nieopodal Pałacu Królewskiego. Szczególne efektownie prezentuje się podczas zachodów słońca oraz wieczorami, gdy jest podświetlona.

Templo de Debod

8. Santiago Bernabéu

Stadion Santiago Bernabéu to kolejna atrakcja na mapie Madrytu, którą zdecydowanie warto odwiedzić. Jest to obowiązkowy punkt przede wszystkim dla wszystkich miłośników piłki nożnej, ponieważ na co dzień mecze rozgrywa na nim słynny na całym świecie klub Real Madryt. Jest to drugi największy stadion w Hiszpanii, mogący pomieścić aż 80 tysięcy widzów! I choć oglądanie drużyny „Królewskich” na żywo jest przeżyciem zapadającym w pamięć, to na szczęście stadion można zwiedzić także w dni, kiedy nie odbywają się mecze. Taka wycieczka składa się ze zwiedzania trybun, sali konferencyjnej, ławek rezerwowych oraz szatni. Wewnątrz stadionu znajduje się również bardzo ciekawa ekspozycja, przedstawiająca historię Realu Madryt, jego piłkarzy oraz zdobyte trofea.

Santiago Bernabéu

9. Gran Via

Gran Via to jedna z głównych ulic Madrytu, uchodząca za najbardziej reprezentatywną. To właśnie na niej znajduje się największa ilość restauracji, kawiarni, butików, teatrów i kin, a to wszystko w istnych perełkach architektury. Najbardziej znanym budynkiem jest biurowiec Metrópolis z przepiękną, bogato zdobioną kopułą, nocą malowniczo podświetlany. Nie można pominąć również wzniesionego w 1929 roku pomniku Miguela Cervantesa, czyli najsłynniejszego hiszpańskiego pisarza, autora Don Kichota.

Gran Via

10. Descalzas Reales

Descalzas Reales to królewski klasztor klarysek, mieszczący się w pałacu Karola V i Izabeli Portugalskiej, który w 1557 roku z inicjatywy Juany de Austria został przekazany zakonowi. Wchodząc do środka, można przenieść się z nowoczesnego, żyjącego miasta do wystawnego świata przeszłości. Wnętrze klasztoru zdobią bowiem piękne malowidła, gobeliny oraz rzeźby. Dodatkowo, w klasztornym muzeum można podziwiać wysokiej klasy dzieła sztuki oraz dary pochodzące z Sycylii, Meksyku, Peru, Filipin czy Indii, które są zasługą hojnych datków przekazywanych przez królów Hiszpanii. Wśród skarbów klasztoru znajdziemy również tapiserie flamandzkie z brukselskich warsztatów Jana Raesa i Jacoba Geubelsa, które uchodzą za najpiękniejsze barokowe tkaniny na świecie.

Descalzas Reales

Zachęcamy również do odwiedzenia innych wpisów z kategorii atrakcje, w których między innymi przedstawiamy najciekawsze atrakcje na Djerbie oraz podpowiadamy co warto zobaczyć w Belek.

Sprawdź też

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone * *