Subscribe Now
Trending News

Artykuł

Monastir w Tunezji – TOP 12 najciekawszych atrakcji turystycznych
Atrakcje

Monastir w Tunezji – TOP 12 najciekawszych atrakcji turystycznych

Co warto zobaczyć w Monastirze w Tunezji?

Monastir to jeden z najpopularniejszych kurortów w Tunezji, który corocznie odwiedzany jest przez dziesiątki turystów z całego świata. Miasto to znajduje się w północno-wschodniej części kraju, tuż obok Sousse, czyli drugiej bardzo często wybieranej przez urlopowiczów destynacji na wybrzeżu. Region ten słynie bowiem z ciągnących się kilometrami przepięknych plaż, krystalicznie czystego morza, przepysznej kuchni oraz mnóstwa zabytków. I to samo dotyczy Monastiru, w którym dodatkowo ulokowanych jest od groma i tych mniej i tych bardziej luksusowych hoteli. To jednak nie wszystko, co ma do zaoferowania! Co zatem warto w nim zobaczyć i jakie dokładniej atrakcje turystyczne czekają na odwiedzających Monastir przybyszów? Jeżeli widzieliście już nasz wpis, w którym podpowiadamy jakie pamiątki warto kupić w Tunezji, czas najwyższy przejść dzisiejszego artykułu! Sprawdźcie najciekawsze atrakcje w Monastirze! Zapraszamy do lektury!


Spis treści:
1. Gdzie leży Monastir w Tunezji?
2. Polecane hotele w Monastirze i okolicy
3. Co warto zwiedzić we Monastirze i okolicy?
4. Polecane wycieczki w Monastirze w Tunezji
5. Lista najciekawszych atrakcji w Monastirze
• Ribat Harthema w Monastirze
• Muzeum Sztuki Islamskiej w Monastirze
• Mauzoleum Burgiby w Monastirze
• Medyna w Monastirze
• Meczet Burgiby w Monastirze
• Wielki meczet w Monastirze
• Marina w Monastirze
• Pole golfowe Flamingo Golf w Monastirze
• Sousse
• Port El Kantaoui
• Wycieczki w okolice Monastiru
• Plaże w Monastirze


Gdzie leży Monastir w Tunezji?

Monastir to jeden z głównych kurortów turystycznych w Tunezji, do którego każdego roku przybywa mnóstwo urlopowiczów z całego świata. Miasto to znajduje się w środkowej części wschodniego wybrzeża Tunezji nad Morzem Śródziemnym. Od Sousse, czyli trzeciej co do wielkości miejscowości w kraju dzieli je zaledwie 20 kilometrów, a od jednego z głównych portów lotniczych w regionie, czyli Enfidha-Hammamet niecałe 70 kilometrów. Dzięki temu Monastir jest doskonale skomunikowany z pozostałą częścią Tunezji. Najlepiej więc się do niego drogą lotniczą, lądując na wspomnianym międzynarodowym porcie lotniczym Enfidha-Hammamet w mieście Enfidha, a następnie drogą lądową przedostać się bezpośrednio do miejscowości.

Polecane hotele w Monastirze i okolicy

Co warto zwiedzić w Monastirze i okolicy?

Monastir to miasto z niezwykle bogatą historią, którego początki sięgają czasów fenickich i rzymskich. Niegdyś, ze względu na swoje nadmorskie położenie, miejscowość ta była bowiem ważnym punktem wypadowym dla rzymskich cesarzy podczas ich afrykańskich eskapad. W późniejszych latach, a konkretniej w średniowieczu, za panowania dynastii Aghlabidów, Monastir przeżywał prawdziwy rozkwit. Niestety, z czasem miasto podupadło, ale mimo to po dziś dzień można w nim podziwiać mnóstwo reliktów przeszłości. Oznacza to, że zarówno w samym kurorcie, jak i jego okolicy znajduje się od groma ciekawych zabytków, których historia sięga nawet czasów starożytności. Same zabytki to jednak nie wszystko, co ma do zaoferowania Monastir! Nic z tych rzeczy! Jednym z jego punktów charakterystycznych są bowiem przepiękne plaże z mięciutkim, białym piaskiem i krystalicznie czystym morzem, które rozciągają się na długości kilku kilometrów. Tuż obok nich znajdują się nowoczesne hotele, restauracje, kawiarnie i bary, tworzące przybrzeżną strefę turystyczną idealną do wypoczynku. Takie połączenie atrakcji powoduje, że miasto to jest idealnym kierunkiem na wakacje dla turystów w każdym wieku o różnych zapotrzebowaniach. A gdy już zaplanuje się w nim pobyt, warto wcześniej sprawdzić, czy w Tunezji są rekiny oraz co zobaczyć na miejscu, aby mieć pewność, że w pełni wykorzystało się każdą chwilę spędzoną w tym wyjątkowym kurorcie. Mamy więc dla Was kilkanaście świetnych propozycji! Sprawdźcie najciekawsze atrakcje turystyczne w Monastirze!

Polecane wycieczki w Monastirze w Tunezji

Powered by GetYourGuide

Kliknij tutaj, aby podejrzeć pozostałe wycieczki w Monastirze!


Lista najciekawszych atrakcji w Monastirze

1. Ribat Harthema w Monastirze

Ribat Harthema to jedna z najciekawszych atrakcji turystycznych w Monastirze. Jest to monumentalna forteca, która została wzniesiona w 796 roku n.e, co czyni ją najstarszą tego typu budowlą powstałą podczas islamskiego podboju północnej Afryki. Niegdyś mieszkali w niej mnisi, których zadaniem była walka z najeźdźcami. W czasach tych wierzono, że jeżeli komuś uda się obronić ribat przez trzy dni, wtedy będzie miał zagwarantowane miejsce w raju. Obecnie, na miejscu może podziwiać praktycznie całą twierdzą, która składa się z kilku wież, kilkunastu sal oraz potężnych murów, z których rozpościera się malowniczy widok na Morze Śródziemne oraz otaczające ribat miasto. Do tego z boku dziedzińca znajduje się sala modlitw, obecnie wykorzystywana jako Muzeum Sztuki Islamskiej, w którym można podziwiać sztukę całego świata islamu.

Ribat Harthema w Monastirze

2. Muzeum Sztuki Islamskiej w Monastirze

Odwiedzając Ribat Harthema warto też zajrzeć do wspomnianego Muzeum Sztuki Islamskiej, które mieści się w sali modlitw z boku dziedzińca. Jest to miejsce, w którym można podziwiać bogactwo kultury islamskiej. Zbiory muzeum obejmują między innymi piękne manuskrypty, ceramikę, monety, biżuterię, mapy, meble, tkaniny oraz rzeźby, które pochodzą z różnych okresów historycznych. Jest to więc gratka dla miłośników historii oraz osób zainteresowanych historią Monastiru i regionu, w którym się znajduje.

Muzeum Sztuki Islamskiej

3. Mauzoleum Burgiby w Monastirze

Tuż obok Ribatu Harthema i Muzeum Sztuki Islamskiej znajduje się okazałe mauzoleum, w którym pochowano pierwszego prezydenta niepodległej Tunezji, czyli Habiba Burgibę. Jest to ogromny kompleks, który powstał w 1963 roku na muzułmańskim cmentarzu, gdzie spoczywali jego rodzice. Obecnie na miejscu można podziwiać majestatyczną budowlę, która charakteryzuje się dwoma minaretami o wysokości 25 metrów, trzema kopułami oraz mnóstwem zdobień. Jej budowa trwała ponad 20 lat, a podczas niej wykorzystywano wyłącznie materiały najlepszej jakości, takie jak drewno oliwne, marmur oraz złoto. Na uwagę zasługuje też wewnętrzna część mauzoleum, w której można obejrzeć sarkofag prezydenta Burgiby oraz miejsca spoczynku członków jego najbliższej rodziny, a także wiele zdjęć i przedmiotów, które niegdyś do niego należały.

Mauzoleum Burgiby

4. Medyna w Monastirze

Jedną z największych atrakcji turystycznych w Hammamet jest medyna i podobnie jest w Monastirze! To przepiękne stare miasto jest bowiem idealnym miejscem, aby zobaczyć jak wygląda życie lokalnych mieszkańców. I choć spora jego część została zburzona lub przebudowana, to mimo to na miejscu wciąż można podziwiać mnóstwo wiekowych budynków, które wyglądają niczym z pocztówek. Całość otaczają potężne mury, za którymi kryje się labirynt wąskich uliczek oraz śnieżnobiałych budowli z niebieskimi okiennicami i drzwiami, co razem tworzy jeden z najwspanialszych przykładów architektury arabskiej w Tunezji. Do tego na terenie medyny w Monastirze znajduje się meczet Burgiby, czyli kolejna okazała budowla powstała na cześć pierwszego prezydenta niepodległej Tunezji. W samym starym mieście jest jednak znacznie więcej ciekawych budowli, które po dziś dzień zachwycają swoim wyglądem, a panujący w niej klimat potrafi zaskoczyć nawet najbardziej doświadczonych podróżników!

Medyna w Monastirze

5. Meczet Burgiby w Monastirze

Meczet Burgiby znajduje się terenie medyny, tuż obok Mauzoleum Burgiby oraz Ribatu Harthema. Jest to jedna z najbardziej okazałych budowli w całym Monastirze, która podobnie do mauzoleum została wzniesiona na cześć pierwszego prezydenta niepodległej Tunezji, czyli Habiba Burgiby. Na miejscu można podziwiać ogromny kompleks, którego punktem charakterystycznym jest ośmiokątny minaret o wysokości 41 metrów oraz sala modlitewna, której łuki sklepienia podpiera aż 86 kolumn wykonanych z różowego marmuru i która może pomieścić aż tysiąc wiernych. Meczet ten został zaprojektowany przez Taieba Bouzguenda, który wzorował się na meczecie Hammoudy Paszy w Tunisie.

Meczet Burgiby w Monastirze

6. Wielki meczet w Monastirze

Wielki Meczet w Monastirze to kolejny okazały meczet, który znajduje się w pobliżu starego miasta, a konkretniej na samym wybrzeżu tuż obok Ribatu Harthema. Budowla ta została wzniesiona w IX wieku, jednak w późniejszych latach była wielokrotnie przebudowywana. Początkowo powstała bowiem jedynie główna sala z łukowym sklepieniem wspartym na kolumnach. Później, bo w XI wieku sala została powiększona i dodano do niej łuki, kolumny oraz ozdobiony kuficką kaligrafią i motywami kwiatowymi mihrab, czyli wnękę, która wskazuje kierunek Mekki, a za czasów panowania dynastii Hafsydów dobudowano do niej na planie kwadratu potężny minaret. Ostateczną formę meczet uzyskał więc dopiero w XVIII wieku. Na szczęście całość zachowała się do dzisiaj w doskonałym stanie, dzięki czemu można na co dzień podziwiać jego wspaniałą architekturę.

Wielki meczet w Monastirze

7. Marina w Monastirze

Jedną z największych atrakcji turystycznych w Port El Kantaoui jest marina i podobnie jest w Monastirze! Jest to rozległy port jachtowy, w którym cumują zarówno małe, kilkumetrowe żaglówki, jak i ogromne jachty należące do najzamożniejszych tego świata. To właśnie wokół niego w śnieżnobiałych budynkach z niebieskimi okiennicami i drzwiami znajdują się restauracje, kawiarnie i bary, w których można zjeść najlepsze ryby, owoce morza oraz lokalne specjały, delektując się przy tym wyjątkowo pięknym krajobrazem. Miejsce to będzie więc idealnym kierunkiem i w ciągu dnia i wieczorem, zwłaszcza że prowadzi do niego ciągnąca się wzdłuż wybrzeża promenada Corniche, z której rozpościerają się wspaniałe widoki na Morze Śródziemne!

Marina w Monastirze

8. Pole golfowe Flamingo Golf w Monastirze

Niewielu turystów kojarzy Tunezję z golfem, a tymczasem praktycznie całe jej wybrzeże usiane jest polami golfowymi! Jednym z nich jest Flamingo Golf w Monastirze, które znajduje się na malowniczych wzgórzach, z których rozpościera się przepiękny widok na okolicę i Morze Śródziemne! Na miejscu, pośród licznych drzew oliwnych, palm i egzotycznej roślinności, można oddać się ulubionej rozrywce, całymi godzinami grając w golfa! Do dyspozycji gości jest 18 dołków, które zlokalizowane są powierzchni przekraczającej 6 tysięcy metrów. Do tego niektóre punkty startowe usytuowane są na szczytach płasko zwieńczonych wzgórz, z których można podziwiać okoliczny krajobraz, a dodatkowo na polu znajduje się restauracja oraz specjalistyczny sklep, w którym można nabyć lub wypożyczyć niezbędny sprzęt.

Pole golfowe Flamingo Golf w Monastirze

9. Sousse

Sousse to jeden z najpopularniejszych kurortów turystycznych w całej Tunezji, który znajduje się zaledwie 20 kilometrów od Monastiru! Jest to miasto z bardzo bogatą historią, którego początki sięgają IX w. p.n.e., dzięki czemu na miejscu można podziwiać od groma wiekowych zabytków! Mowa tutaj między innymi o wpisanej na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO pięknej medynie, doskonale zachowanym ribacie z VIII wieku oraz wielkim meczecie z IX wieku. Do tego kolejną atrakcją w Sousse jest muzeum archeologiczne, które pod względem ilości zgromadzonych mozaik jest drugim co do wielkości na świecie, tuż po Muzeum Narodowym Bardo w stolicy Tunezji, a także Dar Essid Museum, czyli muzeum sztuki, w którym można podziwiać, jak wyglądało życie zamożniejszej rodziny tunezyjskiej z XVIII i XIX wieku. Dodatkowo, podobnie do Monastiru w kurorcie tym kilometrami ciągną się plaże z miękkim, białym piaskiem i krystalicznie czystym morzem, przy którym znajdują się nowoczesne hotele, restauracje, kawiarnie i bary, tworzące przybrzeżną strefę turystyczną idealną do wypoczynku.

Sousse w Tunezji – TOP 10 najciekawszych atrakcji turystycznych

10. Port El Kantaoui

Odwiedzając Sousse, warto też wybrać się kawałek dalej, a konkretniej do Port El Kantaoui, czyli niewielkiej miejscowości znajdującej się około 35 kilometrów od Monastiru, która powstała na wzór arabskiej Medyny i słynie z przepychu. Na miejscu można znaleźć mnóstwo romantycznych, wąskich, brukowanych alejek otoczonych bujną roślinnością, która idealnie uzupełnia charakterystyczne śnieżnobiałe budowle z niebieskimi okiennicami i drzwiami. Do tego w jej centrum znajduje się nowoczesna marina, w której cumują luksusowe jachty z całego świata, a w budynkach obok niej ulokowane są liczne restauracje, kawiarnie i bary, w których racząc się pięknymi widokami można kosztować miejscowych specjałów. Dodatkowo, kolejną atrakcją w Port El Kantaoui jest park wodny Acqua Palace, czyli jeden z największych parków wodnych w całej Tunezji, w którym znajdują się atrakcje dla całych rodzin oraz Hannibal Park Sousse, czyli jeden z największych parków rozrywki w kraju, w którym na turystów czeka między innymi kolejka górska, kino 7D, tor z samochodzikami oraz mnóstwo przeróżnych karuzel, które przypadną do gustu przede wszystkim tym młodszym urlopowiczom.

Marina w Port El Kantaoui

11. Wycieczki w okolice Monastiru

W pobliżu Monastiru znajduje się mnóstwo ciekawych miejsc, które warto odwiedzić podczas spędzania wakacji w Tunezji! Pierwszym z nich jest Amfiteatr El Jem, czyli pochodzący z II wieku n.e trzeci pod względem wielkości amfiteatr na świecie! Znajduje się on zaledwie 70 kilometrów na południe od Monastiru i jest celem wielu wycieczek fakultatywnych. Kolejnym punktem jest wspomniany wcześniej Hammamet, czyli najstarszy nadmorski kurort w Tunezji, który położony jest na półwyspie Cap Bon w malowniczej zatoce. Jego wizytówką jest otoczona murami piękna medyna, potężny fort, wielki meczet oraz bazar, na którym handluje się przyprawami, tkaninami, dywanami i pamiątkami. Jeżeli jednak mamy dość zwiedzania miast i zabytków, doskonałą alternatywą będzie wycieczka na Saharę, podczas której można zobaczyć mnóstwo zapierających dech w piersiach krajobrazów oraz miejsc, gdzie można poczuć prawdziwy klimat pustyni.

Wycieczki w okolice Monastiru

12. Plaże w Monastirze

Jedną z najciekawszych atrakcji Djerby są plaże i to samo dotyczy Monastiru! To właśnie dla nich co roku do kurortu tego przybywa dziesiątki turystów z całego świata. I nic w tym dziwnego, wszak wybrzeże w Tunezji ciągnie się kilometrami i pokrywa je miękki, biały piasek, który jest delikatnie podmywany przez morze w turkusowych kolorach! Taki opis idealnie pasuje też do plaż w Monastirze, które są szerokie, długie i piaszczyste, a woda na miejscu krystalicznie czysta. Do tych najpopularniejszych z nich zaliczamy przede wszystkim Qaraiya Beach, Skanes Beach oraz Plage La Falaise, a także te nieco dalsze, czyli Samara Beach, Las Vegas Beach oraz Bou Jaafar Beach. Przy wielu z nich znajduje się mnóstwo restauracji, kawiarni i barów, w których racząc się pysznymi lokalnymi potrawami i drinkami można podziwiać bezkres Morza Śródziemnego oraz uroki okolicznej przyrody. Dodatkowo, dla chętnych na miejscu funkcjonują wypożyczalnie sprzętu, leżaków i parasoli, dlatego zarówno osoby lubiące błogie wylegiwanie się w słońcu, jak i te kochające aktywny wypoczynek z pewnością znajdą coś dla siebie!

Plaże w Monastirze

Zachęcamy również do odwiedzenia innych wpisów z kategorii atrakcje, w których między innymi przedstawiamy najciekawsze atrakcje w Sharm el Sheikh oraz prezentujemy najciekawsze atrakcje w Hurghadzie.

Sprawdź też

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone * *