Subscribe Now
Trending News

Artykuł

Pafos na Cyprze – TOP 14 najciekawszych atrakcji turystycznych
Atrakcje

Pafos na Cyprze – TOP 14 najciekawszych atrakcji turystycznych

Co warto zobaczyć w Pafos?

Pafos to jeden z najpopularniejszych i najbardziej urokliwych kurortów na Cyprze, który oferuje wiele różnych atrakcji licznie przybywającym do niego turystom. Jego wizytówką jest krystalicznie czyste morze, piękne plaże, ciekawa architektura, przepyszna kuchnia i mnóstwo zabytków znajdujących się zarówno w samej miejscowości, jak i regionie. To wszystko powoduje, że miasto to jest świetnym wakacyjnym kierunkiem, zwłaszcza że pogoda w nim dopisuje praktycznie przez cały rok. Wobec tego, przed podróżą w to miejsce dobrym pomysłem będzie sprawdzenie jakie atrakcje turystyczne w Pafos i jego pobliżu są najciekawsze! I tego właśnie dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!


Spis treści:
1. Gdzie leży Pafos na Cyprze?
2. Polecane hotele w Pafos
3. Co warto zobaczyć w Pafos i okolicy?
4. Polecane wycieczki w Pafos na Cyprze
5. Lista najciekawszych atrakcji w Pafos
• Park Archeologiczny Nea Pafos
• Grobowce Królewskie
• Zamek w Pafos
• Park Narodowy Akamas
• Skała Afrodyty
• Klasztor św. Neofita
• Kościół Agia Kyriaki Chrysopolitissa
• Wąwóz Avakas
• Agios Neofytos Catpark
• Promenada w Pafos
• Park wodny Aphrodite Water Park
• ZOO w Pafos
• Wrak Statku EDRO III
• Plaże w Pafos


Gdzie leży Pafos na Cyprze?

Pafos to miasto, które leży na południowo-zachodnim wybrzeżu Cypru nad Morzem Śródziemnym. Jest to kurort znajdujący się w dystrykcie Pafos w regionie Cypr Południowy, będący czwartym co do wielkości miastem na wyspie. To powoduje, że jest doskonale skomunikowany z pozostałą częścią kraju, dzięki czemu można do niego dotrzeć na wiele różnych sposobów. Najlepszym wyborem jest jednak lot samolotem i wylądowanie na międzynarodowym porcie lotniczym Pafos, który znajduje się około 20 kilometrów od miejscowości.

Polecane hotele w Pafos

Co warto zobaczyć w Pafos i okolicy?

Pafos to idealny kierunek dla osób, które lubią łączyć błogi wypoczynek w promieniach słońca z aktywnym zwiedzaniem i poznawaniem lokalnej kultury! To dlatego, że pogoda w nim dopisuje praktycznie przez cały rok, a region, w którym się znajduje obfituje w liczne zabytki! Na miejscu można dodatkowo znaleźć praktycznie wszystko to, czego każdy urlopowicz potrzebuje do udanych wakacji, czyli zachwycających plaż, gdzie turkusowe morze leniwie podmywa drobny piasek, piękną architekturę, mnóstwo mniej i bardziej luksusowych hoteli oraz liczne tawerny, w których po całym dniu wypoczynku można raczyć się zimnymi drinkami i miejscowymi specjałami. Takie połączenie atrakcji powoduje, że Pafos jest bardzo chętnie odwiedzany przez turystów praktycznie o każdej porze roku. A gdy już zaplanuje się pobyt w tym urokliwym kurorcie, warto wcześniej poznać lokalne atrakcje, które z pewnością przypadną do gustu podróżnikom w każdym wieku! Co zatem robić i zobaczyć w Pafos? Mamy dla Was kilka wspaniałych propozycji!

Polecane wycieczki w Pafos na Cyprze

Powered by GetYourGuide

Kliknij tutaj, aby podejrzeć pozostałe wycieczki w Pafos!


Lista najciekawszych atrakcji w Pafos

1. Park Archeologiczny Nea Pafos

Park Archeologiczny Nea Pafos, który ulokowany jest w Kato Pafos, to ogromna strefa archeologiczna, która wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest to jedna z największych atrakcji na Cyprze, gdzie znajdują się pozostałości greckich i rzymskich budowli, które stanowią jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych w całym kraju. Na miejscu można podziwiać ruiny budynków, które wzniesiono w starożytności i średniowieczu, w tym przede wszystkim słynne mozaiki podłogowe, które są jednymi z najlepiej zachowanych w całym rejonie wschodniego Morza Śródziemnego. Można znaleźć w je w willach z tamtego okresu, czyli w domu Aiona, domu Orfeusza, domu Dionizosa oraz domu Tezeusza. Dodatkowo, w Parku Acheologicznym Nea Pafos znajduje się zabytkowa agora, świątynia Asklepiosa, forteca Saranta Kolones oraz teatr, który niegdyś mógł pomieścić ponad 1000 osób.

Park Archeologiczny Nea Pafos

2. Grobowce Królewskie

Kolejnym wartym uwagi zabytkiem w Pafos są Starożytne Groby Królewskie, które również wpisane są na listę światowego dziedzictwa UNESCO i znajdują się zaledwie dwa kilometry od centrum miasta. Na miejscu można podziwiać ponad 100 grobowców wykutych w litej skale, których część powstała już w IV wieku p.n.e.. I choć nazwa sugeruje, że na terenie nekropolii chowano królów, to w rzeczywistości spoczywają na niej jedynie ważni urzędnicy administracyjni oraz przedstawiciele klasy wyższej. To jednak nie ujmuje wyjątkowości temu zabytkowi, zwłaszcza że jest on ulokowany tuż obok morza, gdzie dodatkowo można podziwiać piękne, nadmorskie krajobrazy.

Grobowce Królewskie

3. Zamek w Pafos

Pafos słynie z majestatycznych zabytków, dlatego na liście najciekawszych atrakcji turystycznych tego urokliwego miasta nie mogło zabraknąć doskonale zachowanego miejscowego zamku. I choć rozmiarami i architekturą znacząco różni się on od tych, które znamy z naszego kraju, to mimo wszystko warto go zobaczyć, zwłaszcza że kryje się za nim bardzo ciekawa historia. Ten bizantyjski fort był bowiem kilkukrotnie burzony i odbudowywany, a przez setki lat istnienia pełnił nie tylko funkcje obronne, ale był również wykorzystywany jako więzienie oraz magazyn soli. Co ciekawe, oryginalny budynek został zniszczony przez trzęsienie ziemi w XIII wieku, następnie został odbudowany i powiększony. W kolejnych latach został ponownie zniszczony przez kolejne trzęsienie ziemi, a następnie zburzony przez Wenecjan, na skutek odbywających się tam walk. Ostatecznie zamek odbudowali Turcy w formie, którą możemy podziwiać aż do dziś.

Zamek w Pafos

4. Park Narodowy Akamas

Park Narodowy Akamas znajduje się niecałe 2 godziny jazdy od Pafos. Jest to jeden z najpiękniejszych Parków Narodowych na Cyprze, w którym wytyczono aż 50 kilometrów szlaków turystycznych wiodących pomiędzy piniami, jałowcami, cyprysami, eukaliptusami i drzewami truskawkowymi. Na jego terenie rośnie ponad 530 przeróżnych gatunków roślin, wśród których żyje około 120 gatunków ptaków, 16 gatunków motyli i ponad 20 gatunków gadów. Jego wizytówką jest jednak Blue Lagoon, czyli przepiękna zatoka z krystalicznie czystą wodą, która mieni się w odcieniach turkusu i błękitu. Park ten jest więc doskonałym miejscem do połączenia aktywnego wypoczynku z błogimi kąpielami w ciepłym morzu.

Park Narodowy Akamas

5. Skała Afrodyty

Skała Afrodyty to malownicza formacja skalna, która znajduje się na brzegu morza pomiędzy miastem Pafos a Limassol, niedaleko wsi Kuklia, około 20 minut jazdy od Pafos. Według wierzeń, to właśnie w jej pobliżu wyszła na brzeg narodzona z piany morskiej grecka bogini Afrodyta, czyli bogini miłości, piękna, płodności, kwiatów i wiosny. Warto więc odwiedzić to miejsce, zwłaszcza że okoliczne widoki zapierają dech w piersiach, a woda rozbijająca się o skały jest krystalicznie czysta i ma piękną, turkusową barwę.

Skała Afrodyty

6. Klasztor św. Neofita

Klasztor Agios Neofytos, czyli klasztor św. Neofita to prawosławny monastyr, który został wzniesiony już w XII wieku, a XV został rozbudowany do obecnej formy. Świątynia ta znajduje się około 20 minut jazdy od Pafos i jest to miejsce, które powinien odwiedzić każdy miłośnik niezwykłej architektury. To dlatego, że monastyr został wybudowany w skałach, w których według lokalnej legendy mieszkał Neofit Pustelnik, czyli św. Neofit, który w 1170 roku ozdobił ściany jaskini wspaniałymi freskami, dokończonymi przez mnicha Teodora w 1183 roku. Obecnie w klasztorze można podziwiać wspomniane, piękne malowidła, a także celę Neofita oraz muzeum prawosławnej sztuki sakralnej.

Klasztor św. Neofita

7. Kościół Agia Kyriaki Chrysopolitissa

Kościół Agia Kyriaki Chrysopolitissa to kolejna świątynia, którą warto odwiedzić podczas spędzania wakacji w Pafos. Jest to jeden z najbardziej znanych zabytków na wyspie, który wzniesiono około 1500 roku i według wierzeń biczowano w nim samego św. Pawła, a pamiątką z tego wydarzenia jest kamień znajdujący się tuż przy świątyni. Obecnie zarówno kościół, jak i jego okolica stanowią kompleks archeologiczny, na terenie którego poza Agia Kyriaki Chrysopolitissa znajdują się ruiny wczesnochrześcijanskiej bazyliki z IV wieku, pałacu biskupiego z tego samego okresu oraz pozostałości łacińskiego kościoła z XIII wieku.

Kościół Agia Kyriaki Chrysopolitissa

8. Wąwóz Avakas

W drodze do Parku Narodowego Akamas warto zatrzymać się w wąwozie Avakas, który słynie z malowniczych skał, których ściany sięgają nawet 30 metrów wysokości. Jest to idealne miejsce na pieszą wędrówkę i podziwianie pięknej natury, zwłaszcza że szlak biegnący przez wąwóz ma aż 3 kilometry długości. Przez większość tej trasy można obserwować majestatyczne formacje skalne, które są częściowo porośnięte roślinnością. I choć szlak ten jest częstym kierunkiem wśród turystów, to trzeba pamiętać, że niektóre wąskie przesmyki sprawiają, że przejście nim wcale nie jest takie łatwe i krótkie jak mogłoby się wydawać. Jest to więc doskonała atrakcja dla osób lubiących aktywny wypoczynek.

Wąwóz Avakas

9. Agios Neofytos Catpark

Agios Neofytos Catpark to kocie sanktuarium znajdujące się około 15 minut jazdy od Pafos, które zamieszkuje niemal 900 kotów! Jest to świetne miejsce dla wszystkich miłośników tych czworonogów, w którym można z nimi obcować i obserwować ich codzienne życie. Na co dzień pracownicy schroniska dokarmiają swoich podopiecznych i dbają o ich regularne wizyty u weterynarzy. Co ważne, sanktuarium to służy nie tylko zabawie z kotami, ale również stanowi dla nich schronienie i jest miejscem, w którym można adoptować czworonoga. Dzięki jego działalności swój dom znalazło już ponad 800 kotów!

Agios Neofytos Catpark

10. Promenada w Pafos

Promenada w Pafos to jedna z największych atrakcji turystycznych w mieście. Jest to idealne miejsce, aby pospacerować wzdłuż Morza Śródziemnego i cieszyć się pięknymi widokami zachodzącego na horyzoncie słońca. To właśnie tutaj znajduje się większość restauracji, kawiarni oraz barów, w których po błogim wypoczynku można spróbować wyśmienitej lokalnej kuchni oraz raczyć się schłodzonymi drinkami. Promenadę warto więc odwiedzić zarówno w dzień, jak i wieczorem, gdy odchodzące od niej aleje zmieniają się w prawdziwe centrum imprezowego życia w Pafos.

Promenada w Pafos

11. Park wodny Aphrodite Water Park

Aphrodite Water Park to świetna atrakcja dla osób, które mają dość leniwego plażowania i chcą zaznać prawdziwej adrenaliny! Jest to jeden z największych parków wodnych na Cyprze, który w roku 2020 został uznany przez portal Tripadvisor za jeden z najlepszych parków wodnych w całej Europie! I nic w tym dziwnego, wszak corocznie odwiedza go nawet 100 tysięcy miłośników wodnych atrakcji, którzy mają do dyspozycji mnóstwo basenów, zjeżdżali i innych atrakcji!

Park wodny Aphrodite Water Park

12. ZOO w Pafos

ZOO w Pafos to jeden z największych ogrodów zoologicznych na Cyprze, który znajduje się zaledwie pół godziny jazdy od Pafos. Jest to świetna atrakcja dla urlopowiczów w każdym wieku, która służy nie tylko rozrywce, ale pełni również funkcję edukacyjną. Na miejscu można podziwiać wiele różnych zwierząt, w tym między innymi lwy, tygrysy, małpy, słonie, surykatki oraz krokodyle, a także ciekawą wolierę dla ptaków oraz terrarium z licznymi gadami. Dodatkowo, na miejscu znajduje się mini farma, na której mieszkają zwierzęta hodowlane oraz organizowane są pokazy ptaków, co jest doskonałą atrakcją przede wszystkim dla najmłodszych.

ZOO w Pafos

13. Wrak Statku EDRO III

Kilkanaście kilometrów na północny-zachód od Pafos znajduje się malownicza zatoczka, w której tuż przy brzegu spoczywa wrak statku EDRO III. Jest to jednostka, która w dniu 7 grudnia 20111 roku wyruszyła z portu w Limassol w kierunku Rodos, jednak w wyniku potężnego sztormu zboczyła z kursu i rozbiła się o skałę. Obecnie wrak statku jest jedną z największych atrakcji Pafos, którą corocznie odwiedza dziesiątki turystów.

Wrak Statku EDRO III

14. Plaże w Pafos

Plaże w Pafos to jedna z najważniejszych atrakcji w tym klimatycznym kurorcie, która corocznie przyciąga do niego dziesiątki turystów z całego świata. I nic w tym dziwnego, wszak Cypr słynie z pięknego wybrzeża oraz krystalicznie czystego morza, którego kolory zmieniają się w zależności od pory dnia. Które z nich są więc najciekawsze? Do tych najpopularniejszych, a przy tym najbardziej urokliwych zaliczamy przede wszystkim Coral Bay, Lighthouse Beach, Alykes Beach, Pachyammos Beach oraz Rikkos Beach, a także te nieco dalsze, czyli Lara Beach, White River Beach oraz Polis Municipal Beach. Każda z nich jest zupełnie inna, dlatego podczas spędzania wakacji w Pafos warto wynająć środek transportu i objechać wszystkie po kolei.

Plaże w Pafos

Sprawdź też

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone * *