Subscribe Now
Trending News

Artykuł

Djerba – atrakcje, które warto zobaczyć!
Atrakcje

Djerba – atrakcje, które warto zobaczyć!

Wyspa Djerba – atrakcje turystyczne

Tunezja obok Egiptu i Maroko od lat jest jednym z najbardziej lubianych przez Polaków krajów afrykańskich. Jedną z jego najczęściej odwiedzanych destynacji z kolei jest Djerba, czyli wyspa tuż u wybrzeży kraju, która uchodzi za jedno z najcieplejszych miejsc na Morzu Śródziemnym, a jednocześnie jest bardzo łatwo dostępna. Bez problemu dojedziemy tutaj samochodem z kontynentalnej Tunezji. Co zatem warto na niej zwiedzić? Jakie są najciekawsze atrakcje na Djerbie i w okolicy? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!


Spis treści:
1. Najciekawsze atrakcje na Djerbie w Tunezji
2. Wyspa Djerba – co warto zobaczyć?
• Guellala Museum
• Djerba Explore – farma krokodyli z niespodzianką
• Synagoga El Ghriba
• Houmt Souk
• Djerbahood


Najciekawsze atrakcje na Djerbie w Tunezji

Nie ma co ukrywać, do Tunezji i innych gorących krajów znaczna część Polaków wyjeżdża, aby korzystać z pogody. Dlatego właśnie naszych rodaków zobaczymy przede wszystkim na plażach. Piasek jest tutaj bardzo drobny i co za tym idzie – miękki. Podczas wypoczynku przed nami będzie rozpościerało się błękitne Morze Śródziemne. Za nami z kolei będą spokojnie powiewać palmy.

Czas spędzony na plaży zaostrza apetyt. Na obiad oczywiście możemy zjeść największe specjały kuchni tunezyjskiej. W większości wypadków oparte są one na tych samych składnikach co dania innych krajów śródziemnomorskich. Regularnymi składnikami są tutaj pomidory, oliwki i owoce morza. Najbardziej popularne mięso to jagnięcina. Pamiętać należy, że większość dań kwalifikuje się jako raczej pikantna.

Po posiłku z kolei możemy korzystać z uroków natury. Na Djerbie znajdziemy kilka miejsc, w których można podziwiać flamingi w stanie dzikim.

Wyspa Djerba – co warto zobaczyć?

Djerba jest wyspą, która kusi wieloma różnymi walorami. Część turystów przyjeżdża tutaj ze względu na plaże z dostępem do błękitu Morza Śródziemnego. Inni przybywają tutaj, aby obcować z historią, tunezyjską kulturą i naturą. Pod spodem przedstawiamy ciekawe atrakcje wyspy.

1. Guellala Museum

Można powiedzieć, że mamy tutaj do czynienia z tunezyjskim odpowiednikiem skansenu. Guellala Museum bywa nazywane tradycyjnym domem. Nam jednak może bardziej kojarzyć się z pałacem.

Jest to olśniewająco biała i naprawdę pokaźna budowla. Była przeznaczona do tego, aby żył w nim związek poligamiczny – zazwyczaj jeden mężczyzna i cztery żony.

Dzisiaj wielożeństwo jest w Tunezji zakazane (a nawet coraz rzadziej praktykowane). Za sprawą muzeum możemy jednak przyjrzeć się, jak żyli dawni mieszkańcy kraju.

Przejdziemy się korytarzami, które kiedyś przemierzali. W zrozumieniu dawnych obyczajów pomogą nam scenki obyczajowe przedstawione za pomocą manekinów.

2. Djerba Explore – farma krokodyli z niespodzianką

Park Djerba Explore w wielu przewodnikach jest wymieniany jako farma krokodyli. I tutaj trzeba przyznać, że te gady faktycznie stanowią jeden z głównych punktów programu. Możemy je podziwiać w dużych ilościach i właściwie na wyciągnięcie ręki.

Oprócz tych rzecznych drapieżników placówka kusi jednak także częścią muzealną. Tutaj też możemy podziwiać tradycyjne tunezyjskie domostwo oraz inne dobrze zachowane zabytki – na przykład warsztat tkacki.

3. Synagoga El Ghriba

Historia Djerby jest niemal nierozerwalnie związana z Żydami. Warto też wspomnieć o tym, że diaspora na wyspie w dalszym ciągu kwalifikuje się jako dosyć duża. Liczy sobie około siedemset osób.

Oczywiście wszędzie tam, gdzie żyją Synowie Izraela, są też synagogi. Jedna z najbardziej imponujących to El Ghriba, która bywa nazywana najstarszą bożnicą w Afryce Północnej.

Nawet osoby doskonale znającego synagogi krakowskiego Kazimierza, będą zaskoczone. Świątynia została bowiem stworzona w zupełnie innym stylu. Jej wnętrza są wyraźnie orientalne, a błękit i biel kolumn bardzo wyraźnie kojarzą się z tureckim błękitnym okiem.

4. Houmt Souk

Stolicą Djerby jest miasto Houmt Souk. Warto je odwiedzić, aby pospacerować starymi, arabskimi uliczkami. Główne atrakcje to lokalna twierdza oraz tradycyjny targ. Ten ostatni znalazł się nawet w nazwie miejscowości – bo „souk” to właśnie targowisko.

Warto przejść pomiędzy straganami, skosztować lokalnych smakołyków i oczywiście kupić przyprawy i herbaty.

5. Djerbahood

Bardzo ciekawe miejsce i zarazem projekt. Na murach niewielkiej miejscowości Erriadh zobaczymy setki murali z całego świata. Możemy tutaj poczuć jak bardzo mocno przenikają się przeszłość i teraźniejszość.

Zachęcamy również do odwiedzenia innych wpisów z kategorii atrakcje, w których między innymi przedstawiamy jakie są najciekawsze atrakcje w Makadi Bay w Egipcie oraz podpowiadamy co robić w Kato Gouves na Krecie.

Sprawdź też

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone * *