Subscribe Now
Trending News

Artykuł

Djerba w Tunezji – TOP 10 atrakcji turystycznych na wyspie
Atrakcje

Djerba w Tunezji – TOP 10 atrakcji turystycznych na wyspie

Wyspa Djerba – atrakcje turystyczne

Tunezja obok Egiptu i Maroko od lat jest jednym z najbardziej lubianych przez Polaków krajów afrykańskich. Jedną z jego najczęściej odwiedzanych destynacji z kolei jest Djerba, czyli wyspa znajdująca się tuż u wybrzeży kraju, która uchodzi za jedno z najcieplejszych miejsc na Morzu Śródziemnym. Jest ona bardzo łatwo dostępna, dzięki czemu można na nią dojechać samochodem z kontynentalnej Tunezji, a oprócz tego wyróżnia się wieloma ciekawymi atrakcjami dla turystów w każdym wieku. Co zatem warto na niej zwiedzić? Jakie są najciekawsze atrakcje na Djerbie i w okolicy? Jeżeli widzieliście już nasze wpisy, w których wyjaśniamy czy w Tunezji są rekiny oraz podpowiadamy jakie pamiątki kupić w Tunezji, czas najwyższy przejść do dzisiejszego artykułu, w którym opisujemy najciekawsze miejsca na Djerbie! Zapraszamy do lektury!


Spis treści:
1. Gdzie leży Djerba w Tunezji?
2. Polecane hotele na Djerbie
3. Najciekawsze atrakcje na Djerbie w Tunezji
4. Polecane wycieczki na Djerbie w Tunezji
5. Lista najciekawszych atrakcji na Djerbie
• Guellala Museum
• Djerba Explore Park – farma krokodyli
• Synagoga El Ghriba
• Houmt Souk
• Djerbahood
• Miodun
• Wykopaliska w Meninx
• Borj El Kebir
• Wycieczki w okolice Djerby
• Plaże na Djerbie


Gdzie leży Djerba w Tunezji?

Djerba to tunezyjska wyspa leżąca zatoce Mała Syrta na Morzu Śródziemnym, która z kontynentem afrykańskim jest połączona groblą. Dzięki temu, jest ona doskonale skomunikowana z pozostałą częścią kraju, w efekcie czego można na nią dostać się drogą lotniczą, lądując na porcie lotniczym Djerba Zarzis lub drogą lądową, przejeżdżając przez most od jej południowej strony.

Polecane hotele na Djerbie

Najciekawsze atrakcje na Djerbie w Tunezji

Nie ma co ukrywać, do Tunezji i innych gorących krajów znaczna część Europejczyków przybywa, aby korzystać z pogody. To właśnie dlatego najczęściej można spotkać ich na plażach, które na Djerbie uchodzą za wyjątkowo urokliwe. Piasek na nich jest bardzo drobny i co za tym idzie miękki. Podczas błogiego wypoczynku przed urlopowiczami rozpościera się błękitne i krystalicznie czyste Morze Śródziemne, zaś za nimi spokojnie powiewają palmy. Takie wylegiwanie się w promieniach słońca zaostrza apetyt, dlatego w pobliżu plaż często znajdują się restauracje serwujące największe specjały kuchni tunezyjskiej. W większości przypadków oparte są one na tych samych składnikach co dania innych krajów śródziemnomorskich. Regularnymi składnikami są tutaj pomidory, oliwki i owoce morza, a jeżeli chodzi o mięsa, to najbardziej popularna jest jagnięcina. Jednak plaże i restauracje to nie jedyne atrakcje Djerby. Nic bardziej mylnego! Na wyspie znajduje się znacznie więcej ciekawych miejsc, w tym między innymi kilka punktów, w których można podziwiać flamingi w stanie dzikim! Sprawdźcie więc, co jeszcze warto zobaczyć na wyspie!

Polecane wycieczki na Djerbie w Tunezji


Kliknij tutaj, aby podejrzeć pozostałe wycieczki na Djerbie!


Lista najciekawszych atrakcji na Djerbie

Djerba jest wyspą, która kusi wieloma różnymi walorami. Część turystów przyjeżdża tutaj ze względu na plaże z dostępem do błękitu Morza Śródziemnego, a inni przybywają tutaj, aby obcować z historią, tunezyjską kulturą i naturą.

1. Guellala Museum

Guellala Musem, czyli Muzeum Tradycji i Kultury Djerby, to niezwykle interesujące miejsce, które znajduje się w południowej części wyspy, a dokładniej w miejscowości Guellala. Jest to tradycyjny tunezyjski dom, w którym można podziwiać, jak niegdyś wyglądało życie lokalnych mieszkańców. Wizyta w nim stanowi doskonałą okazję do poznania historii i kultury Tunezyjczyków zarówno w sferze życia codziennego, jak i wierzeń, które przez lata w kraju tym dominowały. Jedną z najciekawszych sal w muzeum jest pokój ślubny, w którym można podziwiać przedmioty związane z tradycyjnymi tunezyjskimi zaślubinami oraz mauzoleum sunnickiego teologa Sidi Zitouni. Oprócz tego, osobna część jego wnętrza jest poświęcona dawnym zwyczajom lokalnych mieszkańców, dzięki czemu można w niej odwiedzić sale poświęcone rolnictwu, rybołówstwu, garncarstwu, tkactwu oraz złotnictwu.

Guellala Museum

2. Djerba Explore Park – farma krokodyli

Djerba Explore Park to jedna z najciekawszych atrakcji na Djerbie, która corocznie przyciąga dziesiątki turystów z całego świata. Jej najciekawszym punktem jest farma krokodyli, którą zamieszkuje ponad  ponad 100 tych potężnych gadów. Park ten stanowi więc idealne miejsce do podglądania tych groźnych zwierząt oraz poznania ich środowiska i trybu życia. Na jego terenie codziennie odbywa się też pokaz, podczas którego prezentowane są inne gatunki znajdujące się w parku, w tym między innymi węże, żółwie oraz jaszczurki. Oprócz tego, można w nim zobaczyć muzeum sztuki islamskiej Lalla Hadria, gdzie w 15 pokojach znajduje się pokaźna kolekcja dzieł sztuki oraz zrekonstruowaną wiosnę z domami w tradycyjnym stylu z bielonymi budynkami, warsztatami ceramiki i wytłaczarnią oliwy.

Djerba Explore Park Farma Krokodyli

3. Synagoga El Ghriba

Historia Djerby jest niemal nierozerwalnie związana z żydami, a wszędzie tam, gdzie żyją izraelici, znajdują się synagogi. I nie inaczej jest na tej pięknej wyspie, gdzie przed laty została wzniesiona Synagoga El Ghriba, która uchodzi za najstarszą w Tunezji i jedną z najstarszych w Afryce Północnej. Budowla ta znajduje się w miejscowości Ar-Rijad, kilka kilometrów od Houmt Souk i stanowi najważniejsze miejsce pielgrzymek żydów z całego kraju. Wewnątrz budynku można zobaczyć dwie sale z kolumnami, przeróżne srebrne wyroby podarowane przez społeczność żydowską oraz pięknie zdobione ściany. Jest to więc świetny kierunek dla osób, które chcą bliżej poznać tradycje i historie sefardyjskich żydów.

Synagoga El Ghriba

4. Houmt Souk

Houmt Souk to stolica Djerby, która jest jednocześnie największym miastem na wyspie. Jego główną atrakcją jest Bazaar Houmt Souk, czyli ogromne targowisko pełne kolorowych straganów i egzotycznych towarów. Jest to świetne miejsce na zakup pamiątek z Tunezji, ponieważ można na nim znaleźć mnóstwo wyrobów lokalnych mieszkańców, w tym między innymi aromatyczne przyprawy, przeróżne rękodzieła, wyroby galanteryjne ze skóry, zdobioną ceramikę i biżuterię. Sam bazar to jednak nie jedyna atrakcja tego miasta! Tuż obok niego znajduje się bowiem niezwykle klimatyczna, pełna wąskich uliczek z bielonymi domami starówka, która słynie z doskonale zachowanych tradycyjnych arabskich budynków. Spacer po jej zakamarkach jest więc świetną sposobnością do poznania miejscowej kultury oraz przyjrzenia się, jak żyli mieszkańcy Houmt Souk przed laty.

Houmt Souk

5. Djerbahood

Djerbahood to projekt, w ramach którego około 150 artystów z 30 różnych krajów zebrało się, aby na murach niewielkiej miejscowości Erriadh stworzyć ponad 250 przepięknych murali. Wszystkie z nich są idealnie wkomponowane w miejscowe budownictwo i styl konkretnych budynków, dzięki czemu ich prace robią jeszcze większe wrażenie. Jest to więc doskonałe miejsce do podziwiania ulicznej sztuki, które łączy w sobie senną atmosferę tunezyjskiego miasteczka z genialnymi, różnorodnymi pracami artystycznymi o bardzo różnych charakterze.

Djerbahood

6. Midoun

Midoun to drugie co do wielkości miasto na Djerbie, które znajduje się na wschodnim wybrzeżu wyspy. Jego największą atrakcją jest piątkowy bazar, podczas którego można kupić mnóstwo przeróżnych towarów, poczynając od świeżych warzyw i owoców, przez rękodzieła lokalnych artystów, aż na pamiątkach dla turystów kończąc. Oprócz tego, Midoun słynie z porastających w całej okolicy drzew oliwnych, z których w podziemiach miasta tłoczy się doskonałą oliwę. Na jego terenie znajduje się też zabytkowa medyna oraz mnóstwo krętych uliczek pełnych sklepów, kawiarni i restauracji, w których można raczyć się miejscowymi specjałami.

Midoun

7. Wykopaliska w Meninx

Na południu Djerby znajdują się ruiny Meninx, czyli starożytnego miasta, które założone zostało najprawdopodobniej w X w p.n.e. przez Fenicjan. Miejsce to stanowi więc nie lada gratkę dla miłośników historii, ponieważ na terenie wykopalisk pozostały liczne resztki kolumn i fundamentów. Na turystów je odwiedzających czekają pozostałości term, teatru, rzymskiego forum oraz amfiteatru.

Wykopaliska w Meninx

8. Borj El Kebir

Borj El Kebir to XVI-wieczna hiszpańska twierdza, która znajduje się kilkaset metrów od Houmt Souk, tuż przy porcie. Fort ten został wzniesione na rozkaz sułtana Abi Fares al Hafsi, aby zapewnić wyspie bezpieczeństwo podczas walki z inwazją hiszpańską. Co ciekawe, podczas prac konserwatorskich, które rozpoczęły się w lipcu 1968 roku, stwierdzono że budynek wzniesiono na ruinach starożytnego portu z XIII wieku. Cała budowla jest zachowana w doskonałym stanie, dzięki czemu po dziś dzień można podziwiać jego bardzo charakterystyczny kształt, mury o grubości aż 4 metrów oraz średniowieczne armaty i kule armatnie.

Borj El Kebir

9. Wycieczki w okolice Djerby

Jedną z największych atrakcji Monastiru są wycieczki w jego okolice i podobnie jest na Djerbie! W jej pobliżu nie brakuje bowiem miejsc wartych odwiedzenia! Jednym z nich jest Chott Jerid, czyli największe słone jezioro w Afryce, gdzie bardzo często można podziwiać zjawisko fatamorgany oraz Matmata, czyli region słynący z księżycowych krajobrazów, w którym kręcone były sceny do filmu „Gwiezdne Wojny”! Na uwagę zasługuje też miasto Medenine, w którym znajdują się wiekowe spichlerze oraz Park Narodowy Jebil, który zajmuje powierzchnię 150 tysięcy hektarów i jest drugim co do wielkości parkiem narodowym w kraju.

Wycieczki w okolice Port El Kantaoui

10. Plaże na Djerbie

Jedną z najciekawszych atrakcji Port El Kantaoui są plaże i to samo dotyczy Djerby! I nic w tym dziwnego, wszak wyspa ta słynie z ciągnącego się kilometrami wybrzeża pokrytego miękkim, białym piaskiem, który jest delikatnie podmywany przez turkusowe morze! To właśnie dlatego plaże na Djerbie słyną ze swoich walorów wizualnych i są tak często odwiedzane przez turystów spędzających wakacje w Tunezji! Do tych najpiękniejszych zaliczamy przede wszystkim Playa Sidi Mahrez, Playa Aghir oraz Sentido Djerba Beach, które wyróżniają się dużą szerokością, łagodnym zejściem do wody i pięknymi widokami wokół. Oprócz tego, w ich pobliżu funkcjonuje kilka wypożyczalni sprzętu, leżaków i parasoli, dlatego osoby lubiące plażowanie w komfortowych warunkach z pewnością znajdą swój skrawek plaży!

Plaże na Djerbie

Zachęcamy również do odwiedzenia innych wpisów z kategorii atrakcje, w których między innymi przedstawiamy jakie są najciekawsze atrakcje w Hammamet oraz podpowiadamy co warto zobaczyć w Sousse w Tunezji.

Sprawdź też

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone * *