Subscribe Now
Trending News

Artykuł

Czy w Tunezji są rekiny?
Zwierzęta

Czy w Tunezji są rekiny?

Tunezja – czy występują w niej rekiny?

Wakacje w Tunezji z roku na rok zyskują na popularności. Jest to wciąż egzotyczny dla Europejczyków kierunek, który przez cały rok oferuje piękną pogodę, niezwykle ciekawą kulturę oraz przepyszne lokalne specjały. Mając jednak na uwadze, że Tunezja leży w Afryce, wiele osób zastanawia się, jak wygląda bezpieczeństwo w tym kraju oraz czy można w nim spotkać rekiny. Postanowiliśmy więc rozwiać wszelkie wątpliwości i szerzej przybliżyć temat. Sprawdźcie czy w Tunezji są rekiny i czy mogą stanowić niebezpieczeństwo!


Spis treści:
1. Rekiny w Tunezji – co należy wiedzieć?
2. Czy zdarzają się ataki rekinów w Tunezji?
3. Czy rekiny w Tunezji są groźne dla ludzi?
4. Jak zachować się, gdy zobaczymy rekina?


Rekiny w Tunezji – co należy wiedzieć?

Tunezja leży nad Morzem Śródziemnym, w którym występuje około 50 różnych gatunków rekinów, w tym między innymi żarłacz biały, rekin młotowaty, rekin czarnopłetwy oraz rekin piaskowy. I choć są to stworzenia, które preferują otwarte wody oceaniczne, to należy wiedzieć, że morze to łączy się z Oceanem Atlantyckim przez Cieśninę Gibraltarską, dlatego ich obecność w nim nie jest niczym nadzwyczajnym.

Czy zdarzają się ataki rekinów w Tunezji?

Tak, ataki rekinów w Tunezji zdarzają się, choć niezwykle rzadko. Zazwyczaj zdarzenia te mają miejsce z dala od brzegu, podczas windsurfingu, nurkowania lub łowienia ryb. Warto jednak zaznaczyć, że do tej pory zanotowano jedynie trzy takie ataki, w tym jeden śmiertelny w okolicy Safakis, do którego doszło w kwietniu 1909 roku i żaden z nich nie dotyczył turystów kąpiących się w morzu, w okolicy plaży.

Czy rekiny w Tunezji są groźne dla ludzi?

Rekiny w Tunezji nie stanowią większego zagrożenia dla ludzi. Co roku w kraju tym na plażach wypoczywa tysiące turystów, a mimo to, ostatni atak rekina zanotowano przeszło 40 lat temu, konkretniej w 1982 roku. Ryby te bowiem trzymają się z dala od brzegu i unikają płytkich wód, w związku z czym spotkanie ich w pewnym sensie graniczy z cudem. Warto jednak wspomnieć, że wypływając w głąb morza, niekiedy można na nie trafić. Wiedzą o tym szczególnie miejscowi rybacy, którzy często wyławiają je ze swoich sieci.

Jak zachować się, gdy zobaczymy rekina?

Jeżeli mimo wszystko wciąż obawiamy się, że spotkamy w Tunezji rekina, warto wiedzieć, jak w takiej sytuacji się zachować. Przede wszystkim, nie powinniśmy zbytnio oddalać się od brzegu, tak aby w razie zagrożenia móc się ewakuować. Jeżeli jednak woda jest na tyle płytka, że musieliśmy wejść dalej w głąb morza, dobrym pomysłem będzie obranie celu, który będzie naszym schronieniem. Może być to pomost lub większa skała. Co dalej? W momencie, gdy pojawi się rekin, najlepiej bez gwałtownych ruchów kierować się w stronę bliskiego nam obiektu. Jeżeli rekin nie zaczyna zataczać wokół nas kół, zmniejszając odległość, nie powinniśmy się obawiać. Prawdopodobnie nie jest nami zainteresowany i za chwilę zostawi nas w spokoju.

Zachęcamy również do odwiedzenia innych wpisów z kategorii zwierzęta, w których między innymi wyjaśniamy czy w Egipcie są rekiny oraz podpowiadamy jakie gatunki zwierząt można spotkać w Turcji.

Sprawdź też

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone * *