Subscribe Now
Trending News

Artykuł

Sousse w Tunezji – TOP 10 najciekawszych atrakcji turystycznych
Atrakcje

Sousse w Tunezji – TOP 10 najciekawszych atrakcji turystycznych

Co warto zobaczyć w Sousse w Tunezji?

Sousse, znane też jako Susa, to jeden z najpopularniejszych kurortów w Tunezji, który corocznie odwiedzany jest przez miliony turystów z całego świata. Miasto to znajduje się we wschodniej części kraju, pomiędzy Monastirem, Port El Kantaoui i Nabeul, czyli najczęściej odwiedzanymi destynacjami na wybrzeżu. Jego wizytówką jest przepiękne stare miasto, krystalicznie czyste morze, ciągnące się kilometrami plaże, przepyszna kuchnia oraz mnóstwo zabytków zarówno w samej miejscowości, jak i jej okolicy. Dodatkowo, Sousse słynie z doskonale rozwiniętej architektury turystycznej, dzięki której każdy z urlopowiczów znajdzie w nim coś dla siebie. To jednak nie wszystko, co ma do zaoferowania! Co zatem warto w nim zobaczyć i jakie atrakcje turystyczne czekają na odwiedzających go przybyszów? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!


Spis treści:
1. Gdzie leży Sousse w Tunezji?
2. Polecane hotele w Sousse
3. Co warto zobaczyć w Sousse i okolicy?
4. Polecane wycieczki w Sousse w Tunezji
5. Lista najciekawszych atrakcji w Sousse
• Medyna w Sousse
• Wielki Meczet w Sousse
• Ribat w Sousse
• Muzeum archeologiczne w Sousse
• Muzeum Sztuki w Sousse
• Hannibal Park Sousse
• Port El Kantaoui
• Park wodny Acqua Palace
• Wycieczki w okolice Sousse
• Plaże w Sousse


Gdzie leży Sousse w Tunezji?

Sousse to trzecie co do wielkości miasto w Tunezji, które znajduje się w regionie Sahel w centralnej części Zatoki Tuniskiej nad Morzem Śródziemnym. To powoduje, że jest ono doskonale skomunikowane z pozostałą częścią kraju. Można się do niego dostać przede wszystkim drogą lotniczą, lądując na międzynarodowym porcie lotniczym Enfidha-Hammamet w mieście Enfidha, które znajduje się około 40 kilometrów od Sousse, a następnie drogą lądową przedostać się bezpośrednio do celu.

Polecane hotele w Sousse

Co warto zobaczyć w Sousse i okolicy?

Sousse to miasto z niezwykle bogatą historią, którego początki sięgają IX w. p.n.e. Dzięki swojemu strategicznemu położeniu, niegdyś odgrywało ono bardzo ważną rolę, w efekcie czego po dziś dzień można w nim podziwiać mnóstwo reliktów przeszłości. Oznacza to, że zarówno w samej miejscowości, jak i jej pobliżu znajduje się od groma ciekawych zabytków, których historia sięga nawet czasów starożytności. Same zabytki to jednak nie wszystko, co ma do zaoferowania Sousse! Nic bardziej mylnego! Jednym z jego punktów charakterystycznych jest bowiem przepiękne wybrzeże z krystalicznie czystym morzem i mięciutkim, białym piaskiem, przy którym na kilku kilometrach ciągną się nowoczesne hotele, restauracje, kawiarnie i bary, tworzące przybrzeżną strefę turystyczną idealną do wypoczynku. Takie połączenie atrakcji powoduje, że jest to kierunek idealny dla turystów w każdym wieku o różnych zapotrzebowaniach. A gdy już zaplanuje się w nim pobyt, warto wcześniej sprawdzić, co robić i zobaczyć na miejscu, aby mieć pewność, że w pełni wykorzystało się każdą chwilę spędzoną w tym wyjątkowym mieście. Mamy więc dla Was kilka świetnych propozycji! Sprawdźcie najciekawsze atrakcje turystyczne w Sousse!

Polecane wycieczki w Sousse w Tunezji


Kliknij tutaj, aby podejrzeć pozostałe wycieczki w Sousse!


Lista najciekawszych atrakcji w Sousse

1. Medyna w Sousse

Medyna w Sousse to przepiękne stare miasto, które zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO i jest jednym z najwspanialszych przykładów architektury arabskiej w Tunezji. Miejsce to wypełnia labirynt wąskich uliczek otoczonych murami, których historia sięga aż VIII wieku. Na jego terenie zachowały się dwie okazałe budowle: Ribat i Wielki Meczet. Pierwsza z nich, to charakterystyczny klasztor, który miał bronić przed atakami chrześcijan, zaś druga to okazały meczet, który wzniesiony został w 850 roku i podobnie do klasztoru, swoim wyglądem przypomina twierdzę. W samej medynie jest jednak znacznie więcej ciekawych budowli, których architektura zachwyca po dziś dzień, a panujący w niej klimat potrafi pozytywnie zaskoczyć nawet najbardziej doświadczonych podróżników.

Medyna w Sousse

2. Wielki Meczet w Sousse

Wielki Meczet w Sousse to jedna z najciekawszych atrakcji w całej okolicy, którą zdecydowanie warto odwiedzić! Budowla ta została wzniesiona w połowie IX wieku za panowania 5 emira z dynastii Aghlabidów, w wyniku przebudowy dawnej twierdzy. Jej główne wejście prowadzi na wielki wyłożony marmurem wewnętrzny dziedziniec, pod którym umieszczony jest zbiornik na wodę, a za nim znajduje świątynia, która charakteryzuje się prostą, surową bryłą, pozbawioną ozdób. Całość otacza potężny mur obronny, który za czasów poprzedniej budowli chronił mieszkańców przed najeźdźcami. Co ciekawe, w meczecie tym nie ma minaretu, w związku z czym wezwanie do modlitwy odbywa się ze szczytu północno-wschodniej wieży, do której prowadzą schody wprost z dziedzińca.

Wielki Meczet w Sousse

3. Ribat w Sousse

Ribat w Sousse to kolejna okazała fortyfikacja, która znajduje się tuż obok Wielkiego Meczetu, a jednocześnie w samym centrum tego popularnego kurortu. Budowla ta została wzniesiona w VIII wieku, a następnie zrekonstruowana do obecnej formy na początku IX wieku za panowania dynastii Aghlabidów. Jest to jeden z najlepiej zachowanych wojskowych klasztorów muzułmańskich na świecie, którego zadaniem było strzeżenie granic terytorium przed chrześcijanami. Ribat ten ma kształt prostokąta i jest otoczony potężnymi murami. Jednym z najbardziej charakterystycznych punktów całego budynku jest okazała wieża, która niegdyś pełniła funkcje obronne, a dzisiaj służy jako minaret. Z wieży tej rozpościera się malowniczy widok na zatokę i miasto.

Ribat w Sousse

4. Muzeum archeologiczne w Sousse

Biorąc pod uwagę bardzo bogatą historię Sousse, wśród atrakcji nie mogło zabraknąć miejscowego muzeum archeologicznego, które pod względem ilości zgromadzonych mozaik jest drugim co do wielkości na świecie, tuż po Muzeum Narodowym Bardo w stolicy Tunezji. Jest to więc gratka dla wszystkich miłośników zgłębiania dziejów danego regionu. Samo muzeum znajduje się w wiekowej twierdzy, która jest częścią medyny. W budowli tej na ponad 2000 m2 zgromadzono ogromną kolekcję przedmiotów, w tym między innymi wazy, maski, mozaiki, rzeźby, kamienne i terakotowe płyty nagrobne, znalezione w różnych częściach tunezyjskiego Sahelu, czyli regionu rozciągającego się na południe od miasta Hammamet, wzdłuż zatoki, aż do Mahdia.

Muzeum archeologiczne w Sousse

5. Muzeum Sztuki w Sousse

Dar Essid Museum to kolejne warte odwiedzenia miejsce, które znajduje się w samym centrum Sousse. Muzeum to ulokowane jest w pałacu, który niegdyś należał do miejscowej rodziny arystokratów. Obecnie można w nim podziwiać, jak wyglądało życie zamożniejszej rodziny tunezyjskiej z XVIII i XIX wieku. Wewnątrz znajduje się wiele przedmiotów codziennego użytku z tamtego okresu, w tym między innymi antyczne meble, przepiękne elewacje z andaluzyjskimi kafelkami oraz liczne dzieła sztuki. Na uwagę zasługuje również 700-letni kontrakt małżeński, który jest ozdobiony 18-karatowym złotem i znajduje się w sypialni pierwszej żony dawnego właściciela nieruchomości.

Muzeum Sztuki w Sousse

6. Hannibal Park Sousse

Hannibal Park Sousse to jeden z największych parków rozrywki w całej Tunezji, który znajduje się zaledwie kilka kilometrów od centrum miasta. Jest to wesołe miasteczko, które zostało zaprojektowane w taki sposób, aby zaspokoić potrzeby zarówno tych młodszych, jak i starszych urlopowiczów, dzięki czemu można w nim spędzić cały dzień w rodzinnym gronie. Na odwiedzających je turystów czeka między innymi kolejka górska, kino 7D, tor z samochodzikami oraz mnóstwo przeróżnych karuzel, z których mogą korzystać turyści w każdym wieku. I to jeszcze nie wszystko! Na terenie Hannibal Park Sousse pracują animatorzy, którzy chętnie zadbają o najmłodszych przybyszów, tak więc jest to świetna atrakcja dla całych rodzin!

Hannibal Park Sousse

7. Port El Kantaoui

Port El Kantaoui to niewielka, ale bardzo urokliwa miejscowość, która znajduje się tuż obok Sousse. Miasteczko to powstało na wzór arabskiej medyny, dzięki czemu można w nim znaleźć mnóstwo romantycznych, wąskich, brukowanych alejek otoczonych bujną roślinnością, która efektownie komponuje się z charakterystyczną biało-niebieską zabudową. Jego wizytówką jest nowoczesny port z piękną przystanią, wokół którego skupia się cała działalność turystyczna kurortu. To właśnie tu można natrafić na wiele luksusowych hoteli, znanych restauracji, prestiżowych butików, centrów fitness oraz pól golfowych, z których turyści mogą korzystać praktycznie przez cały rok.

Port El Kantaoui w Tunezji - TOP 10 najciekawszych atrakcji turystycznych

8. Park wodny Acqua Palace

Acqua Palace to kolejna z atrakcji w Port El Kantaoui, czyli niewielkiej miejscowości, która znajduje się zaledwie kilka kilometrów od Sousse. Jest to to jeden z największych parków wodnych w całej Tunezji, w którym zarówno osoby młodsze, jak i starsze z pewnością znajdą coś dla siebie, ponieważ słynie ono z różnorodności rozrywki dla turystów w każdym wieku. Jego największą atrakcją są ogromne, sięgające niemal 20 metrów zjeżdżalnie, basen ze sztuczną falą oraz rwąca rzeka, która gwarantuje wyrzut adrenaliny! I to jeszcze nie wszystko! Na terenie parku znajduje się również basen dla dzieci ze specjalnie zabezpieczonymi zjeżdżalniami, dzięki czemu z Acqua Palace mogą korzystać także najmłodsi urlopowicze!

Park wodny Acqua Palace w Port El Kantaoui

9. Wycieczki w okolice Sousse

W pobliżu Sousse znajduje się mnóstwo ciekawych miejsc wartych odwiedzenia! Jednym z nich jest Monastir, czyli miasto, którego historia sięga czasów fenickich i rzymskich! Jego punktem charakterystycznym jest imponujące mauzoleum ze złotą kopułą i dwoma okazałymi minaretami oraz urokliwa medyna z murami obronnymi i wojskowym klasztorem. Kolejnym jest Hammamet, czyli najstarszy nadmorski kurort Tunezji, który położony jest na Półwyspie Cap Bon w malowniczej zatoce. Jego wizytówką jest otoczona murami medyna, potężny fort oraz Wielki Meczet, które uznawane są za największe atrakcje Hammamet. W starej części miasta warto również udać się na bazar, gdzie handluje się przyprawami, tkaninami, dywanami i pamiątkami. Jeżeli jednak wolimy obcowanie z przyrodą, świetnym pomysłem będzie wycieczka na Saharę, podczas której można zobaczyć mnóstwo zapierających dech w piersiach krajobrazów oraz miejsc, gdzie można poczuć prawdziwy smak pustyni.

Wycieczki w okolice Port El Kantaoui

10. Plaże w Sousse

Jedną z najciekawszych atrakcji Djerby są plaże i to samo dotyczy Sousse! I nic w tym dziwnego, w końcu Tunezja słynie z pięknego, ciągnącego się kilometrami wybrzeża, które pokrywa miękki, biały piasek i mieniąca się w turkusowych kolorach woda! Taki opis idealnie przedstawia też plaże w Sousse, które są szerokie, długie i piaszczyste, a tuż obok nich znajduje się wiele restauracji, kawiarni i barów, w których racząc się pysznymi potrawami i drinkami można podziwiać bezkres Morza Śródziemnego oraz uroki okolicznej przyrody. Oprócz tego, na miejscu funkcjonuje kilka wypożyczalni sprzętu, leżaków i parasoli, dlatego osoby lubiące plażowanie w komfortowych warunkach z pewnością znajdą swój skrawek plaży!

Plaże w Sousse

Zachęcamy również do odwiedzenia innych wpisów z kategorii atrakcje, w których między innymi przedstawiamy najciekawsze atrakcje w Marsa Alam oraz podpowiadamy co zobaczyć w Port Ghalib.

Sprawdź też

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone * *