Subscribe Now
Trending News

Artykuł

Czy w Egipcie są rekiny?
Zwierzęta

Czy w Egipcie są rekiny?

Egipt – czy w tym kraju występują rekiny?

Zbliżają się wakacje, a co za tym idzie turyści z całą pewnością zaczęli już planować swój wymarzony urlop. Nie powinno to nikogo dziwić, gdyż sezon letni to idealny czas na podróże i odkrywanie nowych zakamarków świata. Jeśli dawać wiarę statystykom, to Polacy w szczególności upodobali sobie wybrzeże Morza Czerwonego, a dokładniej kraj, który nad nim leży, czyli Egipt. W kraju tym wszystko wydaje się piękniejsze i bardziej wyjątkowe. Zgodnie z tym co mówią turyści, którzy to państwo już odwiedzili, w Egipcie Morze Czerwone jest bardziej lazurowe i majestatycznie niż w innych miejscach. To z pewnością zachęca do kąpieli, które za sprawą żyjących w morzu stworzeń nie zawsze mogą być bezpieczne. Wobec tego, czy w Egipcie występują rekiny? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!

Egipt – czy w Morzu Czerwonym występują rekiny?

Morze Czerwone, a raczej jego wybrzeże to bez wątpienia jedna z największych atrakcji Egiptu. Kraj ten bowiem gwarantuje turystom jedne z najpiękniejszych plaż na świecie. Ich mnogość oraz różnorodność z pewnością zachwyci nie jednego podróżnika. Nie można jednak zapomnieć o tym, że wody Morza Czerwonego są domem dla wielu gatunków ryb i stworzeń morskich. Zwykle nam to nie przeszkadza, dopóki nie stwarzają one dla nas zagrożenia. Warto jednak wiedzieć, że Morze Czerwone to niezwykle ciepłe wody, które jak magnes przyciągają stada rekinów. Szczególnie dobrze się tam czują krwiożercze żarłacze białopłetwe czy rekiny młotkowate. Wobec tego, kąpiąc się przy jednej z egipskich plaż, warto mieć na uwadze to, że w Morzu Czerwonym są rekiny, a spotkanie z nimi może być tragiczne w skutkach.

Czy zdarzają się ataki rekinów w Egipcie?

Jeśli wydaje się nam, że Egipt jest całkowicie wolny od ataków rekinów na ludzi, to niestety nie do końca tak jest. Oczywiście warto w tym momencie pamiętać, że często to nasze, nieodpowiedzialne zachowanie doprowadza to tego, że spotkanie z rekinem kończy się dla nas wizytą na pogotowiu lub utratą kończyny. Niemniej jednak w Egipcie zdarzają się ataki rekinów i co więcej, nie należą one do rzadkości. Już dwa lata temu, cały świat dowiedział się o tym, że na wybrzeżu w Egipcie, młody turysta z Ukrainy niestety stracił rękę w wyniku starcia z rekinem, a lokalny przewodnik przypłacił takie spotkanie własnym życiem. Warto pamiętać, że rekiny są z natury drapieżnikami, a do ich sprowokowania nie potrzeba wiele. Lepiej więc unikać niebezpiecznych plaż i ich okolic, które w Egipcie i tak są dobrze oznakowane.

Czy rekiny w Egipcie są niegroźne dla ludzi?

Okazuje się, że nie wszystkie rekiny są dla ludzi ogromnym zagrożeniem. Zwykle kojarzymy rekiny z mięsożernymi drapieżnikami, które połkną nas w całości. Warto jednak zaznaczyć, że niektóre rekiny nie lubią zapachu krwi i mięsa, zamiast tego żywią się one planktonem. Do takich gatunków rekinów należy przede wszystkim:

  • rekin olbrzymi
  • rekin wielorybi

Te dwa gatunki rekinów, choć z pewnością prezentują się dość niebezpiecznie i imponująco, nie są absolutnie zagrożeniem dla turystów, którzy korzystają z kąpieli w Morzu Czerwonym.

Jak zachować się, widząc rekina?

Nie da się ukryć, że w Morzu Czerwonym bardzo często można natknąć się na rekiny. Jednak niektórzy turyści z takiego spotkania mogą wyjść praktycznie bez szwanku. Okazuje się, że drapieżniki te nie są aż tak sprytne, jak mogłoby się to wydawać, a często to nagła panika turystów i szybkie uciekanie, prowokuje ich do ataku. Wobec tego jak się zachować widząc rekina? To z pewnością będzie trudne, jednak nie wolno panikować. Rekiny mają niesamowitą zdolność do wyczuwania ruchów wody, a w ten sposób są one wstanie zlokalizować swoją potencjalną ofiarę. Wzrok tych drapieżników nie jest najlepszy, więc bazują jedynie na ruchach wody i świetnie rozwiniętym zmyśle węchu. Jeśli jednak turyści nie będą panikować i szybko płynąć do brzegu, to istnieje spora szansa na to, że rekin nawet ich nie zauważy, a jedynie obok nich przepłynie. W praktyce bardzo trudno będzie zachować stoicki spokój widząc przed sobą drapieżnika. Jednak to właśnie takie zachowanie, może skutecznie uratować nasze życie podczas kąpieli w Morzu Czerwonym.

Zachęcamy również do odwiedzenia innych wpisów z kategorii zwierzęta, w których między innymi podpowiadamy jakie gatunki zwierząt można spotkać w Turcji oraz wyjaśniamy czy w Tunezji są rekiny.

Sprawdź też

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone * *