Subscribe Now
Trending News

Artykuł

Zwierzęta w Turcji – jakie gatunki można spotkać w Turcji?
Zwierzęta

Zwierzęta w Turcji – jakie gatunki można spotkać w Turcji?

Turcja – jakie zwierzęta można spotkać?

Turcja od lat wielu jest jednym z najczęstszych kierunków wśród europejskich turystów. I nie ma w tym nic dziwnego, bowiem kraj ten ma wszystko to, co jest niezbędne do spędzenia niezapomnianego urlopu. Znany jest on ze przede wszystkim ze swojej oryginalnej, orientalnej kultury, a także przepysznej kuchni, która znacząco różni się w zależności od regionu. Wielu turystów podróżujących do tego kraju marzy o tym, by spróbować tureckiej herbaty, czy zjeść prawdziwy kebab. Jednak mało kto wie, że w Turcji można również stanąć oko w oko z niebezpiecznymi gatunkami zwierząt. Jakimi konkretniej? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu!


Spis treści:
1. Czy w Turcji występują niebezpieczne zwierzęta?
2. Jakie zwierzęta można spotkać w Turcji?
3. Czy w Turcji można spotkać delfiny?


Czy w Turcji występują niebezpieczne zwierzęta?

Turcja to nie tylko oryginalna kultura, ale także unikalna fauna i flora. Jednak zwierzęta w Turcji nie zawsze będą tak miłe i grzeczne, jak może się nam to wydawać. Okazuje się, że znajdziemy tam również drapieżniki, które mogą stać się realnym zagrożeniem podczas bliskiego spotkania. Co ciekawe, wcale nie jest tu mowa o zwierzętach z tureckich ogrodów zoologicznych. W wysokich górach, a także na stepach można stanąć oko w oko z rysiem euroazjatyckim czy niedźwiedziem brunatnym. Z pewnością dla turystów – a być może także i dla zwierzęcia – takie spotkanie może okazać się dość traumatyczne.

Jakie zwierzęta można spotkać w Turcji?

Turcja przyciąga nie tylko kuchnią, ale także i terenami, które nie zostały jeszcze odkryte. Wobec tego oczywistym jest fakt, że stanowią one królestwo zwierząt, które mogą w spokoju żyć z daleka od cywilizacji. Niektóre z nich jednak to gatunki dość niebezpieczne. Choć spotkanie z nimi nie zawsze musi się zakończyć tragedią, to jednak z pewnością sprawi, że turyści szybko odczują przypływ adrenaliny. Wobec tego jakie zwierzęta można spotkać w Turcji?

Dzikie ssaki

Turcja jest rajem dla wielu zwierząt, jednak najlepiej czują się tam dzikie ssaki. Zamieszkują one głównie tereny zachodniej Turcji, gdzie występują stepy i bezdroża. Do najczęściej spotykanych dzikich ssaków, należy wspomniany już ryś euroazjatycki, a oprócz tego niedźwiedź brunatny, wilk szary, lis rudy, karakal, jeżozwierz indyjski, jeleń szlachetny, sarna oraz koza. Dodatkowo, w Turcji można spotkać również hienę pręgowaną czy kota błotnego. Jednym z przyjemniejszych spotkań będzie to z uroczym chomikiem syryjskim.

Ptaki

Ptaki w Turcji – podobnie jak w każdym innym kraju – to oczywisty standard. Można w tym orientalnym kraju natknąć się na dobrze nam znane gęsi czy kaczki. Dodatkowo, swoje szalki wędrowne przez Turcję wyznaczyło ponad 500 różnych gatunków ptaków – w tym także te drapieżne. Występują tam orły i sepy, a także majestatyczne pelikany.

Gady, płazy bezkręgowce

Stepy i bezdroża w Turcji są idealnym środowiskiem życia gadów, płazów i bezkręgowców. Można tam spotkać przede wszystkim żółwie, a także żmije i jaszczurki – w tym agamy. Z gatunku płazów można natrafić na żaby i salamandry. Turyści z pewnością podczas wakacji spotkają na swojej drodze chociaż jedno, z wymienionych zwierząt.

Zwierzęta morskie

Wybrzeża Turcji to prawdziwy raj dla ciepłolubnych zwierząt morskich. Można spotkać tam ponad 500 endemicznych gatunków ryb. Do naczelnych gatunków należą przede wszystkim tuńczyki, flądry oraz sardynki.

Czy w Turcji można spotkać delfiny?

Delfiny to jedne z bardziej przyjaznych ssaków wodnych. Stanowią one niezwykłą atrakcję dla każdego turysty. Jednak jak to wygląda w Turcji? Czy można spotkać tam delfiny? Okazuje się, że region południowego wybrzeża rzeczywiście znany jest z tego, że pojawiają się tam delfiny. Niemniej jednak ssaki te, choć są niezwykle towarzyskie i pogodne, rzadko kiedy podpływają do większej grupy kąpiących się turystów. Jeśli więc podróżni chcą podczas swoich wakacji w Turcji zaliczyć spotkanie z delfinami, o wiele lepszym sposobem może się okazać złożenie wizyty w delfinarium. Tam można podziwiać różnorodne gatunki tych ssaków i co najważniejsze, przyjrzeć się im z bardzo bliska, czy także dotknąć. Delfinaria w Turcji cieszą się ogromną popularnością i są zlokalizowane w wielu, różnych miastach. Taka atrakcja z pewnością spodoba się nie tylko dorosłym, ale także ich pociechom, jeśli podróżują całą rodziną.

Zachęcamy również do odwiedzenia innych wpisów z kategorii zwierzęta, w których między innymi wyjaśniamy czy w Egipcie są rekiny oraz czy w Tunezji są rekiny.

Sprawdź też

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone * *