Subscribe Now
Trending News

Artykuł

Belek w Turcji – 7 najciekawszych atrakcji turystycznych
Atrakcje

Belek w Turcji – 7 najciekawszych atrakcji turystycznych

Co warto zobaczyć w Belek?

Większość tureckich miasteczek leżących nad Morzem Śródziemnym wyróżnia się pięknymi plażami, znakomitymi warunkami do uprawiania sportów wodnych oraz szeroko rozwiniętą architekturą turystyczną. Do tego dochodzą jeszcze liczne zabytki, atrakcje przyrodnicze i słoneczna pogoda praktycznie przez cały rok! To samo dotyczy Belek, czyli stosunkowo nowego kurortu, który znajduje się między Antalyą a Side. Co więc wyróżnia tą niewielką miejscowość spośród innych? Dlaczego warto odwiedzić Belek i jakie są największe atrakcje w mieście i pobliżu? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!


Spis treści:
1. Gdzie leży Belek w Turcji?
2. Polecane hotele w Belek
3. Co warto zobaczyć w Belek i okolicy?
4. Polecane wycieczki w Belek w Turcji
5. Lista najciekawszych atrakcji w Belek
• Aspendos obok Belek
• Sillyon obok Belek
• Perge obok Belek
• Wodospady Kurşunlu obok Belek
• Park Narodowy Kanionu Koprulu obok Belek
• Bazar w Belek
• Wycieczka z Belek do Antalyi


Gdzie leży Belek w Turcji?

Belek to miejscowość turystyczna leżąca w południowo-zachodniej Turcji nad Morzem Śródziemnym. Jest to kurort znajdujący się w dystrykcie Serik, w prowincji Antalya. Miasteczko to jest położone zaledwie 30 kilometrów od Antalyi, czyli jednego z największych miast w regionie, dzięki czemu jest bardzo dobrze skomunikowane z pozostałą częścią Turcji. Można dotrzeć do niego przede wszystkim droga lotniczą, lądując na międzynarodowym porcie lotniczym w Antalyi, a następnie drogą lądową przedostać się bezpośrednio do Belek.

Polecane hotele w Belek

Co warto zobaczyć w Belek i okolicy?

Belek to miejscowość w sam raz dla osób, które lubią luksus i przepych, ale nie tylko dla nich! Kurort ten jest znany przede wszystkim z ekskluzywnych kompleksów hotelowych, z których znaczna część ma dostęp do pól golfowych. Region ten słynie z idealnych warunków do uprawiania tego sportu, a dodatkowo aż 7 pól golfowych znajdujących się w tym kurorcie wyróżnia się międzynarodowym standardem. Nie oznacza to jednak, że dla zwykłych wczasowiczów brakuje tu atrakcji. Wręcz przeciwnie! Do dyspozycji jest wiele obiektów z atrakcjami dla dzieci, hoteli dla dorosłych, a także resortów z rozbudowaną infrastrukturą sportową! Ponadto, spora część hoteli przylega do szerokich piaszczystych plaż, z łagodnym zejściem do turkusowego morza, dzięki czemu mogą z nich korzystać turyści w każdym wieku. Dodatkowo, ciepłe Morze Śródziemne zachęca do kąpieli i korzystania z szerokiej oferty sportów wodnych, w tym windsurfingu, snurkowania, nurkowania oraz nart wodnych. A co jeżeli nie interesują nas atrakcje przyhotelowe? Spokojnie! W regionie Belek zdecydowanie jest co robić! Sprawdźcie co warto zwiedzić w okolicy!

Polecane wycieczki w Belek w Turcji


Kliknij tutaj, aby podejrzeć pozostałe wycieczki w Belek!


Lista najciekawszych atrakcji w Belek

1. Aspendos obok Belek

Miejscowość Belek to kurort stosunkowo młody, ale region, w którym się znajduje może poszczycić długą i ciekawą historią! Na szczególną uwagę zasługują tutaj przede wszystkim antyczne ruiny Aspendos, znajdujące się około 20 kilometrów od Belek. Było to miasto założone przez Greków w 1000 r. p.n.e, które pełniło funkcję ważnego ośrodka handlowego. Kilkaset lat później ośrodek przeszedł pod panowanie Rzymian, a następnie po upadku Cesarstwa Rzymskiego zaczął się wyludniać. Dzisiaj turyści mogą podziwiać jego ruiny, w tym między innymi okazały amfiteatr, który według części naukowców jest jednym z najlepiej zachowanych amfiteatrów na świecie. Dodatkowo, na miejscu można zobaczyć pozostałości miejskich bram, bazyliki, agory i akweduktu.

Aspendos obok Belek

2. Sillyon obok Belek

Sillyon to antyczna twierdza założona po wojnie trojańskiej, której ruiny znajdują się 28 kilometrów od Antalyi oraz 20 kilometrów od Belek. Było to miasto zbudowane na wzgórzu, które swego czasu było jednym z najbogatszych ośrodków miejskich w całym regionie. Twierdza została zbudowana na wysokości 210 metrów, a jej fortyfikacjom nie sprostał sam Aleksander Wielki. Dzisiaj turyści mogą podziwiać tu pozostałości murów miejskich z okresu hellenistycznego, baszty i drogi prowadzące do miasta, a oprócz tego pozostałości domów, kościół bizantyjski oraz meczet.

Sillyon obok Belek

3. Perge obok Belek

Perge to kolejne antyczne miasto znajdujące się nieopodal Belek, które według legendy zostało założone przez Mopsosa i Kalhasa, czyli uchodźców spod Troi. Niegdyś miejscowość ta była jednym z ważniejszych ośrodków kultu Artemidy, a przez wielu była uznawana za jedno z najpiękniejszych miast Azji Mniejszej. Dzisiejsze ruiny przypominają o dawnej świetności miasta i pochodzą przede wszystkim z czasów rzymskich. Obecnie na terenie Perge znajduje się park archeologiczny, który można zwiedzić po zakupie biletu. Zobaczymy w nim między innymi ruiny nimfeum, ulicy kolumnowej, bramy ceremonialnej, łaźni, gimnazjonu, teatru oraz stadionu na ponad 12 tysięcy widzów.

Perge obok Belek

4. Wodospady Kurşunlu obok Belek

Wodospady Kurşunlu znajdują się około 20 kilometrów od Antalyi oraz 30 kilometrów od Belek. Jest to bardzo malownicze miejsce, w którym z powodzeniem można odpocząć od upałów oraz podziwiać przepiękną naturę. Wodospady leżą na rzece Aksu i ze względu na walory przyrodnicze zostały objęte ochroną w ramach parku narodowego (Kurşunlu Şelalesi Tabiat Parki). Największy z nich ma wysokość przeszło 12 metrów, co czyni to miejsce jeszcze bardziej wyjątkowym. Wszystkie z nich spływają do niewielkiego jeziorka, które otacza piękny las piniowy.

Wodospady Kurşunlu obok Belek

5. Park Narodowy Kanionu Koprulu obok Belek

Park Narodowy Kanionu Koprulu to kolejne bardzo malownicze miejsce nieopodal Belek, które zostało utworzone wzdłuż rzeki Kopru, słynącej z przepięknego, szmaragdowego koloru. Park znajduje się w Górach Taurus, w długim na 1500 i szerokim na 200 kilometrów paśmie górskim, które skrywa w sobie mnóstwo bardzo efektownych, przyrodniczych atrakcji. Jest to największy i najdłuższy kanion w całej Turcji oraz jeden z największych kanionów na świecie. W niektórych miejscach jego ściany osiągają nawet 400 metrów wysokości, a gdzieniegdzie można podziwiać tak zwane kominy, które przypominają bajkowe skały z Kapadocji. Kolejną atrakcją na jego terenie jest starożytny most Oluklu Kopru, który wciąż jest użytkowany. Zatrzymując się na nim, można podziwiać spektakularne widoki na rzekę, skały i porastające je rośliny.

Park Narodowy Kanion Koprulu obok Belek

6. Bazar w Belek

Zakupy na bazarze to swego rodzaju turecka tradycja. W każdym mieście i niemal każdej wiosce targi odbywają się co najmniej raz w tygodniu i tak samo jest w Belek. Najsłynniejszy bazar odbywa się tutaj w środę i sobotę, kiedy to można kupić na nim praktycznie wszystko to, co się zamarzy! Znajdziemy na nim między innymi świeże owoce, warzywa, przyprawy, lokalne miody i mięso, a także mnóstwo odzieży, rękodzieł oraz typowo turystycznych pamiątek pokroju kartek i magnesów na lodówkę. Takich zapachów unoszących się w powietrzu z pewnością nie spotkamy nigdzie indziej!

Bazar w Bodrum

7. Wycieczka z Belek do Antalyi

Tak jak wspomnieliśmy, Belek znajduje się bardzo blisko Antalyi, czyli stolicy prowincji. Jest to tętniący życiem kurort Riwiery Tureckiej, który od lądu otoczony jest lasami piniowymi i gajami oliwnymi porastającymi przedgórze pasma Taurus, zaś od strony morskiej graniczy z turkusowymi wodami Morza Śródziemnego. Historia tego miasta sięga II w. p.n.e, dzięki czemu znajdziemy w nim wiele okazałych zabytków. Do tych najpopularniejszych należy przede wszystkim Brama Hadriana, czyli łuk triumfalny zbudowany, by uświetnić wizytę cesarza Hadriana oraz Minaret Yivli, czyli żłobkowany minaret podchodzący z okresu podboju Wyżyny Anatolijskiej przez Turków seldżuckich. Jeżeli jednak nie interesują nas zabytki, możemy odwiedzić również największy w regionie park rozrywki wodnej Aqualand lub Antalya Aquarium, będące największym na świecie akwarium tunelowym.

Wycieczka z Belek do Antalyi

Zachęcamy również do odwiedzenia innych wpisów z kategorii atrakcje, w których między innymi przedstawiamy najciekawsze atrakcje w Djerbie oraz podpowiadamy co robić w Kato Gouves na Krecie.

Sprawdź też

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone * *