Subscribe Now
Trending News

Artykuł

Oman i alkohol – rodzaje, dostępność, spożycie
Porady

Oman i alkohol – rodzaje, dostępność, spożycie

Czy w Omanie można kupić i spożywać alkohol?

Oman to wciąż jeden z bardziej egzotycznych kierunków dla europejskich turystów. Mimo to z roku na rok liczba odwiedzających ten piękny kraj podróżników dynamicznie wzrasta. I nic w tym dziwnego, wszak zachwyca on swoim dziedzictwem kulturowym, malowniczymi krajobrazami oraz rzadko spotykaną gościnnością mieszkańców. Nie każdy jednak wie, że w państwie tym panuje prawo szariatu, co wiąże się z pewnym restrykcjami. Dotyczy to między innymi spożywania alkoholu. Warto więc szerzej przybliżyć temat, aby rozwiać wszelkie wątpliwości. Zapraszamy do lektury!


Spis treści:
1. Czy w Omanie można kupić alkohol?
2. Gdzie można kupić alkohol w Omanie?
3. Czy w Omanie można spożywać alkohol?
4. Jaki alkohol przywieźć z Omanu?


Czy w Omanie można kupić alkohol?

Oman jest krajem muzułmańskim, co oznacza, że znaczna część jego mieszkańców, a zwłaszcza tych wierzących, nie może spożywać alkoholu. Oprócz tego, na jego terenie panuje prawo szariatu, które wpływa na dostępność i konsumpcję trunków obfitujących w procenty. To właśnie dlatego nie ma możliwości kupna ich w zwykłych sklepach spożywczych i supermarketach, a jedynie w wyznaczonych miejscach, czyli niektórych hotelach, klubach i restauracjach. Tutaj warto jednak zaznaczyć, że są prowincje, w których kupno alkoholu będzie graniczyło z cudem. Dotyczy to przede wszystkim miejsc rzadziej odwiedzanych przez turystów, zamieszkiwanych głównie przez lokalną ludność.

Gdzie można kupić alkohol w Omanie?

W Omanie obowiązuje prawo szariatu, dlatego zakup alkoholu jest możliwy tylko w wyznaczonych miejscach. Obejmują je niektóre hotele, kluby, restauracje i specjalistyczne sklepy, które prowadzone przez Oman Oil Marketing Company. Aby dokonać w nich zakupu, obywatele Omanu muszą mieć specjalną licencję na zakup alkoholu, ale zasada ta nie dotyczy turystów z innych krajów. Oprócz tego, urlopowicze mogą przywieźć ze sobą zakupione na lotnisku trunki w ilości maksymalnie do 2 litrów.

Czy w Omanie można spożywać alkohol?

W Omanie można spożywać alkohol, ale jedynie w wyznaczonych do tego miejscach, czyli barach, klubach i restauracjach, które posiadają specjalną licencję. Oznacza to, że konsumpcja trunków obfitujących w procenty w miejscach publicznych jest surowo zabroniona. Dotyczy to między innymi plaż, parków, ulic i innych miejsc publicznych. Oprócz tego, w Omanie obowiązuje zero tolerancji dla osób, które prowadzą pojazdy po spożyciu alkoholu. W tym wypadku nawet niewielka ilość promili we krwi kierowcy może wiązać się z długoletnim pozbawieniem wolności.

Jaki alkohol przywieźć z Omanu?

Zgodnie z zaleceniami Koranu, wierzący muzułmanie nie mogą spożywać alkoholu. Część z nich przymyka na to jednak oko i czasem pozwala sobie na jego niewielkie ilości. To powoduje, że na miejscu można zakupić kilka lokalnych wyrobów, w tym między innymi piwo, białe i czerwone wino oraz niektóre rodzaje mocniejszych alkoholi. Tutaj należy jednak zaznaczyć, że ze względu na ograniczony popyt, produkty te nie są najwyższych lotów, dlatego najlepiej wykorzystać je w formie dekoracji.

Zachęcamy również do odwiedzenia innych wpisów z kategorii porady, w których między innymi wyjaśniamy czy w Egipcie można spożywać alkohol oraz podpowiadamy co przywieźć z wakacji w Egipcie.

Sprawdź też

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone * *