Subscribe Now
Trending News

Artykuł

Konakli w Turcji – TOP 10 najciekawszych atrakcji turystycznych
Atrakcje

Konakli w Turcji – TOP 10 najciekawszych atrakcji turystycznych

Co warto zobaczyć w Konakli?

Konakli to popularna w ostatnim czasie miejscowość, która znajduje się nieopodal Alanyi, czyli jednego z najczęściej odwiedzanych kurortów turystycznych w Turcji. Miasteczko to jest bardzo kameralne, ale podobnie do innych leżących na Riwierze Tureckiej, wyróżnia je ciepłe morze, urokliwe plaże, przepyszna kuchnia i mnóstwo zabytków w niedalekiej okolicy. Co zatem warto w nim zobaczyć? Na jakie wycieczki fakultatywne się wybrać? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Sprawdźcie najciekawsze atrakcje turystyczne w Konakli i okolicy!


Spis treści:
1. Gdzie leży Konakli w Turcji?
2. Co warto zwiedzić w Konakli i okolicy?
3. Polecane wycieczki w Konakli w Turcji
• Konaklı saat kulesi
• Bazaar w Konaklı
• Twierdza Kalesi w Alanyi
• Sealanya Dolphinpark Seapark
• Przejazd kolejką górską w Alanyi
• Hemaksia-Sinek Kalesi
• Jaskinia Damlataş
• Wycieczka z Konakli do Manavgat
• Wycieczka z Konakli do Side
• Plaże w Konakli


Gdzie leży Konakli w Turcji?

Konakli to malutka miejscowość, która leży w południowo-zachodniej Turcji nad Morzem Śródziemnym. Miasteczko to znajduje się w prowincji Antalaya i jest oddalone o zaledwie 15 kilometrów od Alanyi, czyli jednego z największych tureckich kurortów wypoczynkowych. To powoduje, że jest ono doskonale skomunikowane z pozostałą częścią Turcji. Do Konakli można bowiem dotrzeć przede wszystkim droga lotniczą, lądując na międzynarodowym porcie lotniczym w Antalyi, a następnie drogą lądową przedostać się bezpośrednio do miejscowości.

Co warto zwiedzić w Konakli i okolicy?

Konakli to idealna destynacja dla osób, które lubią wypoczynek w ciszy i spokoju, delektując się pięknem otaczającej przyrody. Miejscowość ta jest bardzo kameralna, a co za tym idzie, nie ma w niej głośnych dyskotek oraz tłumów turystów, dzięki czemu można odpocząć od zgiełku miasta. To jednak nie oznacza, że nie ma tu co robić. Nic bardziej mylnego! W regionie tym znajduje się wiele ciekawych atrakcji, a pobliskie pasmo górskie jest usiane masą niezwykłych ruin, położonych w trudno dostępnych, ale jednocześnie bardzo malowniczych wąwozach i dolinach! Gdy dopełnimy to ogromem obiektów z atrakcjami dla dzieci, hotelami dla dorosłych oraz resortami z rozbudowaną infrastrukturą sportową i dostępem do pięknych plaż i turkusowego morza, otrzymamy w ten sposób kierunek idealny na niezapomniane wakacje! I to jeszcze nie koniec! W Konakli i jego okolicy znajduje się znacznie więcej atrakcji! Jakich konkretniej? Już podpowiadamy!

Polecane wycieczki w Konakli w Turcji


Kliknij tutaj, aby podejrzeć pozostałe wycieczki w Konakli!


1. Konaklı saat kulesi

W samym centrum Konakli na głównym deptaku znajduje się wieża zegarowa, która jest jednocześnie symbolem miejscowości. Tuż obok natrafimy na bazar, sklepy, park oraz wiele restauracji i kawiarni, w których można do woli delektować się przepyszną lokalną kuchnią i drinkami. Jest to więc idealne miejsce na długie popołudniowe spacery, podczas których o zachodzie słońca będzie można podziwiać bezkresne morze i majaczące w oddali majestatyczne góry. Centrum to należy odwiedzić też wieczorem i w nocy, kiedy to park jest iluminowany wieloma lampami i światełkami, dzięki którym wygląda jeszcze efektowniej.

Konaklı saat kulesi

2. Bazaar w Konaklı

Jedną z największych atrakcji w Bodrum jest bazar i to samo dotyczy Konakli! Jest to swego rodzaju turecka tradycja, która z powodzeniem jest kultywowana po dziś dzień. W niemal każdym mieście i każdej wiosce targi odbywają się co najmniej raz w tygodniu, dlatego i w Konakli nie mogło zabraknąć takiego miejsca. Najsłynniejszy bazar w okolicy odbywa się tutaj środę, kiedy to można kupić na nim praktycznie wszystko o czym się zamarzy, a oprócz tego spróbować na nim wielu lokalnych specjałów! Od aromatycznych ziół, pachnących, soczystych owoców oraz warzyw, przez lokalne sery i wędliny, aż po słodkie, regionalne smakołyki. To jednak nie wszystko! Turecki bazar nie może obejść się bez różnego rodzaju tekstyliów, w tym przede wszystkim odzieży i rękodzieł, a także typowo turystycznych pamiątek pokroju kartek i magnesów na lodówkę. Tutaj warto też zaznaczyć, że tureccy sprzedawcy uwielbiają się targować, dlatego dobrze podtrzymywać tą tradycję i śmiało negocjować z nimi każdą cenę!

Bazar w Bodrum

3. Twierdza Kalesi w Alanyi

Alanya Kalesi to fortyfikacja, która jest jedną najważniejszych atrakcji w Alanyi, czyli kurortu znajdującego się zaledwie 15 kilometrów od Konakli. Jest ona usytuowana pośrodku dzisiejszego miasta i już w czasach antycznych była wykorzystywana jako punkt obserwacyjny. Pierwsze fortyfikacje powstały jeszcze w czasach hellenistycznych, a potem rozwijano je w okresie rzymskim i bizantyjskim. Mimo to, obecna warownia pochodzi w większości z początków XIII wieku, kiedy to tereny te zostały opanowane przez Turków seldżuckich. W jej obrębie znajduje się wiele ciekawych zabytków, w tym między innymi budynek arsenału, meczet i bizantyjska kaplica. Od strony zachodniej twierdza jest chroniona 200 metrowym urwiskiem, zaś od strony wschodniej przy murach znajduje się Tersane, czyli pierwsza seldżucka stocznia na Morzu Śródziemnym, którą wybudowano tu w 1227 roku. Obok niej, na północno-wschodnim krańcu fortyfikacji, mieści się natomiast słynna Czerwona Wieża, znana z wszelkiego rodzaju pocztówek i katalogów turystycznych.

Twierdza Kalesi w Alanyi

4. Sealanya Dolphinpark Seapark

Sealanya Dolphinpark Seapark to ogromny park rozrywki, który znajduje się zaledwie 10 kilometrów od Konakli, a konkretniej mówiąc w miejscowości Türkler. Można w nim znaleźć wiele basenów, podwodny świat, tropikalną rzekę oraz rafę koralową. Oczywiście jest to miejsce, w którym z atrakcji mogą korzystać zarówno młodsi, jak i starsi, tak więc są tutaj też baseny dla dzieci, restauracja i kawiarnia. To jednak nie koniec atrakcji! Odważniejsi podróżnicy mogą popływać tu z rekinami, płaszczkami i delfinami, jednak tych atrakcji nie polecamy, ponieważ wychodzimy z założenia, że dzikim zwierzętom lepiej żyje się na wolności.

Sealanya Dolphinpark Seapark

5. Przejazd kolejką górską w Alanyi

Alanya Teleferik to kolejka górska, która łączy zachodnie wybrzeże Alanyi z twierdzą Kalesi, górującą nad tym zapierającym dech w piersiach miastem. Jej dolna stacja znajduje się tuż przy wybrzeżu, w parku zbudowanym z okazji 100 rocznicy urodzin Mustafy Kemala Atatürka, czyli pierwszego prezydenta Turcji, zaś górna jest usytuowana w okolicach Zamku Wewnętrznego. Przejazd od jednej stacji do drugiej zajmuje zaledwie kilka minut, ale z wagonika można podziwiać piękną panoramę zachodniej części tego miasta oraz bezkresne Morze Śródziemne. Oprócz tego, kolejka ma też praktyczne zastosowanie, wszak znacznie skraca drogę do twierdzy Kalesi, dzięki czemu osoby, które nie chcą pokonywać drogi pieszo, mogą znacząco sobie ją przyspieszyć.

Przejazd kolejką górską w Alanyi

6. Hemaksia-Sinek Kalesi

Hemaksia-Sinek Kalesi to kolejny zamek znajdujący się w okolicy Konakli, a dokładniej mówiąc na wzgórzach pomiędzy Konakli a Alanyą. Tym razem chodzi jednak o ruiny starej fortyfikacji, które choć nie są tak dobrze zachowane, jak Alanya Kalesi, to mimo wszystko zasługują na odwiedzenie. Niegdyś był to spory zamek z ogromnymi murami, dziś zaś są to jego nieco zapomniane pozostałości. Co ciekawe, wiedzie do niego zarośnięta i zaniedbana ścieżka, jednak widoki, które z niej się rozpościerają wynagradzają podjęty trud. Widać stąd bowiem całe wybrzeże, góry oraz okoliczne miasteczka.

Hemaksia-Sinek Kalesi

7. Jaskinia Damlataş

Jaskinia Damlataş znajduje się w zachodniej części Alanyi, około 13 kilometrów od centrum Konakli. Odkryto ją stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1948 roku, a stało się do przez przypadek, podczas rekonstrukcji tutejszego nabrzeża portowego. Jaskinia ta jest wypełniona stalaktytami, dzięki czemu wygląda niezwykle imponująco. I choć jest niewielka, to mimo to jej wnętrze potrafi zaskoczyć. Prowadzi do niej bowiem 50 metrowych korytarz, który miejscami sięga aż 15 metrów wysokości. W samej jaskini zaś znajduje się wiele nacieków, które według badań glacjologów mogą pochodzić sprzed 15 tysięcy lat. To jednak nie wszystko! Jak się okazało, w Jaskinia Damlataş powietrze ma specyficzny skład, który bardzo korzystnie wpływa na schorzenia astmatyczne!

Jaskinia Damlataş

8. Wycieczka z Konakli do Manavgat

Manavgat to miasto oddalone o około 50 kilometrów od Konakli, które mimo położenia blisko wybrzeża, zachowało charakter typowej tureckiej miejscowości. Jest to więc idealny kierunek dla osób, które chcą poznać Turcję z mniej turystycznej perspektywy. Najczęściej jest on odwiedzany przez turystów ze względu na odbywający się tu w każdy poniedziałek i czwartek największy targ na wybrzeżu, ale to nie jedyna atrakcja, na którą natrafimy w tym mieście. Przez sam jej środek płynie bowiem rzeka o tej samej nazwie, mająca swoje źródło w górach Taurus, która zaledwie 4 kilometry od centrum Manavgat tworzy przepiękny, bardzo szeroki wodospad w towarzystwie mnóstwa zieleni. Jeżeli więc lubimy obcować z naturą, świetnym pomysłem będzie rejs statkiem turystycznym po rzece, który dociera do jeziora Titryengol oraz do ujścia rzeki do Morza Śródziemnego. W miejscu tym utworzyła się piaszczysta laguna, w której można się wykąpać.

Wycieczka z Konakli do Manavgat

9. Wycieczka z Konakli do Side

Będąc w Manavgat nie można pominąć Side, które znajduje się zaledwie 5 kilometrów od Manavgat. Jest to miast usiane antycznymi ruinami, lokalnymi tawernami, kawiarniami i sklepami oraz mnóstwem atrakcji dla turystów w każdym wieku. Najciekawsze z nich znajdują się na malowniczo położonym cyplu, z którego miejscami rozpościera się widok na miasto i bezkresne Morze Śródziemne. Znajdziemy tam między innymi Świątynię Apolla, Świątynię Ateny, Teatr Rzymski, brama wjazdową oraz pomnik Wespazjana. Jeżeli jednak nie interesuje nas zwiedzanie zabytków, zawsze możemy wybrać się do niezwykle urokliwej mariny, w której znajduje się mnóstwo restauracji, gdzie można spróbować miejscowych specjałów ciesząc przy tym oko niesamowitymi widokami. Tuż obok znajdują się też liczne sklepy, w których można zaopatrzyć się w pamiątki.

Wycieczka z Konakli do Side

10. Plaże w Konakli

Plaże w Konakli to jedna z największych atrakcji w miejscowości. I nic w tym dziwnego, wszak Riwiera Turecka słynie z pięknego, długiego i piaszczystego wybrzeża, które corocznie odwiedza dziesiątki turystów z całego świata. Plaże w tym miejscu ciągną się przez wiele kilometrów, a ta najpopularniejsza znajduje się za hotelami przy drodze D400. To właśnie tutaj natrafimy na pełno restauracji, kawiarni i barów, w których racząc się pysznymi potrawami i drinkami można podziwiać bezkres turkusowego Morza Śródziemnego oraz uroki okolicznej przyrody. Tuż obok znajdują się liczne wypożyczalnie sprzętu, leżaków i parasoli, dlatego lubimy plażowanie w komfortowych warunkach, to miejsce to będzie wręcz idealne!

Plaże w Konakli

Zachęcamy również do odwiedzenia innych wpisów z kategorii atrakcje, w których między innymi przedstawiamy najciekawsze atrakcje turystyczne w Belek oraz podpowiadamy co warto zobaczyć w Hurghadzie.

Sprawdź też

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone * *