Subscribe Now
Trending News

Artykuł

Tulum w Meksyku – TOP 10 najciekawszych atrakcji turystycznych
Atrakcje

Tulum w Meksyku – TOP 10 najciekawszych atrakcji turystycznych

Co warto zobaczyć w Tulum w Meksyku?

Tulum to jeden z najpopularniejszych kurortów turystycznych w Meksyku, który jest istnym rajem dla podróżników! Jest to miasto, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu była niewielką, nadmorską wioską, a dzisiaj przyciąga urlopowiczów z całego świata krystalicznie czystym morzem, kolorowymi rafami, pięknymi plażami oraz mnóstwem zabytków dookoła. To wszystko powoduje, że miejscowość ta jest świetnym wakacyjnym kierunkiem, zwłaszcza że pogoda dopisuje w niej praktycznie przez cały rok! Wobec tego, przed podróżą w to miejsce dobrym pomysłem będzie sprawdzenie czy do Meksyku jest wymagana wiza oraz jakie atrakcje turystyczne w Tulum i jego pobliżu są najciekawsze! I tego właśnie dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!


Spis treści:
1. Gdzie leży Tulum w Meksyku?
2. Polecane hotele w Tulum
3. Co warto zobaczyć w Tulum i okolicy?
4. Polecane wycieczki w Tulum w Meksyku
5. Lista najciekawszych atrakcji w Tulum
• Ruiny miasta Majów
• Cenoty – podziemne oczka wodne
• Laguna Kaan Luum
• SFER-IK – muzeum sztuki współczesnej
• Żółwie w Akumal
• Kluby na plaży w Tulum
• The Sian Ka’an Biosphere Reserve
• Tulum Pueblo
• Cobá – miasto Majów
• Plaże w Tulum


Gdzie leży Tulum w Meksyku?

Tulum to miasto, które leży na półwyspie Jukatan, w stanie Quintana Roo, w południowo-wschodniej części Meksyku nad Morzem Karaibskim. Znajduje się ono w klimacie tropikalnym, w którym przez cały rok panują wysokie temperatury, a podczas lata występują większe opady deszczu i wyższa wilgotność. To powoduje, że słońce świeci w nim praktycznie przez cały rok, przez co Tulum jest bardzo chętnie wybieranym kierunkiem wakacyjnym wśród urlopowiczów z całego świata. Aby się do niego dostać, najprostszym sposobem będzie znalezienie tanich biletów z Polski do Meksyku, a następnie wylądowanie na międzynarodowym porcie lotniczym w Cancún, które znajduje się około 120 kilometrów od Tulum i przedostanie się z niego drogą lądową do miejscowości.

Polecane hotele w Tulum

Co warto zobaczyć w Tulum i okolicy?

Meksyk kojarzy się przede wszystkim z piękną pogodą i zachwycającymi plażami, dlatego spora część turystów przybywa do niego, aby wylegiwać się pod palmami i podziwiać wspaniałe widoki. I Tulum jest do tego miejscem idealnym, bowiem w jego okolicy znajdują się najpiękniejsze plaże na całym półwyspie Jukatan, a krystalicznie czyste morze swoimi barwami potrafi zaskoczyć nawet najbardziej doświadczonych podróżników! To jednak nie wszystko! Tuż obok miejscowości znajduje się mnóstwo starożytnych zabytków, dlatego Tulum jest też świetną bazą wypadową do przeróżnych atrakcji związanych z historią Meksyku. Do tego trzeba dodać słoneczną pogodę, która dopisuje praktycznie przez cały rok i dzięki której kierunek ten będzie idealnym wyborem na wakacje dla turystów w każdym wieku! Jeżeli więc i Wy zdecydowaliście się na spędzenie urlopu w Tulum, wcześniej warto dowiedzieć się, jakie atrakcje turystyczne na miejscu są najciekawsze! Sprawdźcie zatem co warto zwiedzić i zobaczyć w okolicy tego popularnego kurortu turystycznego!

Polecane wycieczki w Tulum w Meksyku


Kliknij tutaj, aby podejrzeć pozostałe wycieczki w Tulum!


Lista najciekawszych atrakcji w Tulum

1. Ruiny miasta Majów

Największą atrakcją w Tulum jest strefa archeologiczna znajdująca się na wybrzeżu, w której można podziwiać ruiny przedhiszpańskiego miasta Majów powstałego w XII w. n.e. Najważniejsze budowle wzniesiono tu w latach 1200-1450, choć niektóre inskrypcje znalezione przez archeologów pochodzą nawet z VI w. n.e. Wówczas miasto to nosiło nazwę Zamá, co oznacza „poranek” albo „wschód słońca” i było prężnie działającym ośrodkiem handlowym, które ze względu na swoje strategiczne położenie na brzegu Morza Karaibskiego pełniło funkcję portu. Obecnie na miejscu można podziwiać między innymi El Castillo, czyli pokaźny zamek, świątynię wiatru, oryginalne malowidła naścienne oraz mur otaczający centralną część znajdującego się tu niegdyś miasta. Na uwagę zasługuje też bardzo malownicza trasa do strefy archeologicznej, ponieważ wiedzie ona przez dżunglę i przy odrobinie szczęścia wędrując nią można zobaczyć dziko żyjące iguany, ostronosy, tarantule oraz papugi.

Ruiny miasta Majów

2. Cenoty – podziemne oczka wodne

Cenoty to jaskinie kresowe wypełnione słodką, krystalicznie czystą wodą, która mieni się w odcieniach turkusu i błękitu. Ich ilość na półwyspie Jukatan dochodzi nawet do kilkuset i praktycznie wszystkie z nich się od siebie różnią – jedne są całkowicie schowane pod ziemią, do innych wpada odrobina słońca, a jeszcze inne przykryte są bujną roślinnością. Łączy je jednak to, że każda z nich jest wyjątkowa i niezwykle urokliwa, przez co są doskonałym miejscem do wypoczynku, zabawy, robienia zdjęć i pływania. Jeżeli chodzi o cenoty w pobliżu Tulum, to do najpiękniejszych, a przy tym najpopularniejszych należy Gran Cenote, Casa Tortuga, Zacil Ha, Aktun Ha o Car Wash oraz Dos Ojos. W każdej z nich można nie tylko pływać, ale również snurkować i podziwiać podwodne życie. Dla tych bardziej zaawansowanych dostępne są też ciągnące się kilometrami podziemne trasy nurkowe, których pokonanie stanowi zupełnie inne przeżycie w porównaniu do nurkowania w morzu.

Cenoty - podziemne oczka wodne

3. Laguna Kaan Luum

Laguna Kaan Luum to iście rajskie miejsce, które znajduje się zaledwie 10 kilometrów od Tulum. Jest to krystalicznie czyste jezioro z turkusową wodą, które usytuowane jest pośrodku dżungli z dala od restauracji, hoteli i sklepów. Na miejscu przybyszom ukazuje się rozległy akwen z przejrzystą wodą, piaszczystym dnem i klimatycznym drewnianym pomostem, który przy brzegu jest płytki, a na środku jego głębokość dochodzi aż do 85 metrów. W jeziorze tym można pływać, jednak trzeba uważać, ponieważ jego głębokość może być wyzwaniem nawet dla wprawionych pływaków.

Laguna Kaan Luum

4. SFER-IK – muzeum sztuki współczesnej

SFER-IK to muzeum sztuki współczesnej, które uchodzi za prawdziwe dzieło architektury. Już sama budowla robi na odwiedzających ogromne wrażenie, ponieważ jest to nowoczesny budynek z asymetryczną kopułą, który został wykonany tylko z trzech lokalnie występujących materiałów: drewna, cementu oraz winorośli. Całość została wzniesiona po środku dżungli, w otoczeniu tropikalnych drzew i krzewów, co jeszcze potęguje urok tego miejsca. Samo muzeum stanowi kompendium wiedzy na temat sztuki współczesnej oraz żywej przyrody, dlatego powinny odwiedzić go przede wszystkim osoby, które lubią łączyć wypoczynek z nauką. Jego pomysłodawcą jest architekt, przedsiębiorca i filantrop Eduardo Neira.

SFER-IK - muzeum sztuki współczesnej

5. Żółwie w Akumal

Akumal to niewielka wioska znajdująca się niedaleko Tulum, której nazwa oznacza miejsce żółwi. I jest to jak najbardziej trafne określenie, ponieważ słynie ona z pięknej plaży porośniętej palmami oraz obecności żółwi zielonych, które zamieszkują wody nieopodal brzegu. Stworzenia te żywią się głównie trawą morską, a dno u wybrzeży Akumal jest nią całkowicie pokryte, dlatego upodobały sobie one obszar bardzo blisko wybrzeża i łatwo podglądać ich codzienne życie. Trzeba jednak wiedzieć, że teren ten jest rezerwatem przyrody, dlatego aby wybrać się w to miejsce, niezbędne jest wykupienie zorganizowanej wycieczki. To dlatego, że nurkowanie z żółwiami stało się w ostatnich latach bardzo popularne i ich ochrona jest możliwa wyłącznie poprzez kontrolę ilości osób przybywających w to miejsce.

Żółwie w Akumal

6. Kluby na plaży w Tulum

Tulum wydaje się nieco bardziej sennym miastem w porównaniu do Cancún i Playa del Carmen, ale to nie oznacza, że w nim nic się nie dzieje! Nic bardziej mylnego! Na plaży wzdłuż wybrzeża ulokowanych jest bowiem mnóstwo klubów, w których w ciągu dnia można raczyć się pysznymi drinkami i pięknymi widokami, a po zmroku oddać się muzyce i tańczyć do białego rana. Oczywiście jest ich na tyle dużo, że każdy znajdzie coś dla siebie. To dlatego, że są tu zarówno dyskoteki ekskluzywne, do których wstęp kosztuje nawet kilkaset złotych, jak i mniejsze bary utrzymane w klimacie boho, do których wstęp jest bezpłatny.

Kluby na plaży w Tulum

7. The Sian Ka’an Biosphere Reserve

The Sian Ka’an Biosphere Reserve to znajdujący się na południe od Tulum rezerwat przyrody, który został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Miejsce to obejmuje tropikalny las deszczowy, wijące się po nim kanały wypełnione krystalicznie czystą wodą, ponad sto kilometrów linii brzegowej oraz mnóstwo dzikiej przyrody. Jest to więc idealny kierunek dla osób, które lubią obcować z naturą i podziwiać miejscową faunę i florę. Na miejscu można wraz z przewodnikiem opłynąć sporą część rezerwatu, a przy odrobinie szczęścia natrafić na żółwie morskie, manty, delfiny oraz manaty karaibskie.

The Sian Ka’an Biosphere Reserve

8. Tulum Pueblo

Tulum Pueblo to dzielnica w Tulum, która po dziś dzień zachowała swój lokalny charakter. To właśnie w tym miejscu znajduje się najwięcej restauracji, barów i kawiarni prowadzonych przez prawdziwych meksykanów, w których często za niewielkie pieniądze można skosztować tradycyjnych potraw z Jukatanu.

Tulum Pueblo

9. Cobá – miasto Majów

Coba to starożytne miasto Majów, które znajduje się niecałą godzinę jazdy od Tulum. Zostało ono założone według szacunków w około 200 roku n.e, ale szczyt jego potęgi przypada pomiędzy 600 a 900 rokiem n.e. W tych latach Coba było ważnym centrum kulturalnym, politycznym i handlowym, przez które przechodziły szlaki z półwyspu Jukatan do wybrzeży Karaibów. Według badaczy zamieszkiwało je nawet ponad 50 tysięcy ludzi. Obecnie jego pozostałości są rozrzucone na obszarze zajmującym 70 km², otoczonym przez gęsty las tropikalny. Na miejscu można podziwiać między innymi Nohoch Mul, czyli ogromną piramidę, Ball Court, czyli boisko do gry w piłkę, oraz Macanxoc, czyli zespół świątyń i budowli mieszkalnych.

Cobá – miasto Majów

10. Plaże w Tulum

Plaże w Tulum są uznawane za jedne z najpiękniejszych na całym Jukatanie, dlatego nie mogło ich zabraknąć w zestawieniu najlepszych atrakcji z tego miasta! To dlatego, że ciągną się kilometrami i są pokryte miękkim, białym piaskiem, który jest delikatnie podmywany przez morze mieniące się w odcieniach turkusu i błękitu! Krajobraz ten dopełniają kołyszące się na wietrze palmy, które pokrywają wybrzeże od strony lądu. Takie połączenie doznań wizualnych tworzy wręcz idealne warunki do błogiego wypoczynku w promieniach słońca! Które z nich są więc najciekawsze? Do tych najpiękniejszych w Tulum zaliczamy przede wszystkim Playa Paraiso, Playa Las Palmas oraz Playa Santa Fe. Wszystkie z nich są bardzo szerokie i czyste, dzięki czemu można na nich wylegiwać się w komfortowych warunkach, delektując się przy tym pięknem otaczającej przyrody.

Plaże w Tulum

Sprawdź też

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone * *