Subscribe Now
Trending News

Artykuł

Chalkidiki w Grecji – TOP 10 atrakcji turystycznych na Półwyspie Chalcydyckim
Atrakcje

Chalkidiki w Grecji – TOP 10 atrakcji turystycznych na Półwyspie Chalcydyckim

Co warto zobaczyć na Półwyspie Chalcydyckim w Grecji?

Grecja kontynentalna to kolebka naszej kultury, która od lat wielu fascynuje podróżników z całego świata. Jednym z jej najciekawszych punktów jest charakterystyczny, trójpalczasty półwysep o nazwie Chalkidiki, który słynie z mnóstwa ciekawych zabytków, przepięknych plaż oraz wyjątkowego klimatu. To właśnie na nim znajdziemy wszelkiego rodzaju cuda natury, długie odcinki fascynującej, ciągle zmieniającej się linii brzegowej, sławne zabytki kultury chrześcijańskiej oraz unikalne stanowiska archeologiczne. Takie połączenie atrakcji powoduje, że jest to kierunek idealny dla turystów w każdym wieku. Co zatem warto na nim zobaczyć? Na jakie wycieczki fakultatywne się wybrać? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Sprawdźcie najciekawsze atrakcje turystyczne na Półwyspie Chalcydyckim w Grecji!


Spis treści:
1. Gdzie leży Półwysep Chalcydycki w Grecji?
2. Polecane hotele na Chalkidiki
3. Co warto zobaczyć na półwyspie Chalcydyckim?
4. Polecane wycieczki na Chalkidiki w Grecji
5. Lista najciekawszych atrakcji na Chalkidiki
• Starożytne miasto Olint
• Góra Athos
• Jaskinia Petralona
• Wyspy Drenia
• Uranupoli
• Neos Marmaras
• Parthenonas
• Nea Fokea
• Arnea
• Plaże na Półwyspie Chalcydyckim


Gdzie leży Półwysep Chalcydycki w Grecji?

Chalkidiki to półwysep leżący u wybrzeży Morza Trackiego, w północno-wschodniej części Grecji. Składa się on z lądu u nasady i trzech mniejszych półwyspów na południu tworzących charakterystyczny „trójząb”. Jest on oddalony o zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od drugiego co do wielkości miasta w Grecji, czyli Salonik, dzięki czemu jest bardzo dobrze skomunikowany z pozostałą częścią kraju. Na Półwysep Chalcydycki można więc dotrzeć przede wszystkim droga lotniczą, lądując na międzynarodowym porcie lotniczym Saloniki-Macedonia, a następnie drogą lądową przedostać się bezpośrednio do wybranej miejscowości.

Polecane hotele na Chalkidiki

Co warto zobaczyć na półwyspie Chalcydyckim?

Półwysep Chalcydycki to idealny kierunek dla osób, które lubią wypoczynek w ciszy i spokoju, delektując się pięknem otaczającej natury. Jest to miejsce pełne urokliwych, rajskich zakątków, które zachwycą zarówno miłośników gór, jak i morza. Mowa tutaj przede wszystkim o mnóstwie szlaków turystycznych wiodących pośród sosen, jodeł, dębów i kasztanów oraz dzikich, ciągnących się kilometrami plaż, gdzie turkusowe morze leniwie podmywa drobny piasek. Krajobraz ten dopełniają charakterystyczne greckie miejscowości, w których po całym dniu aktywności można zrobić zakupy oraz posilić się pyszną lokalną kuchnią i zimnymi drinkami. To właśnie dlatego Chalkidiki jest świetnym wyborem zarówno w gronie znajomych, jak i na wymarzony urlop dla dwojga, gdzie z powodzeniem odpocznie się od szarej codzienności. To jednak nie koniec zalet tego pięknego miejsca! Jest to bowiem półwysep, który wciąż jest omijany przez masową turystykę, dzięki czemu na jego wybrzeżu znajdziemy od groma osobliwych miejsc, w których można wypoczywać godzinami. A gdy już zaplanuje się na nim pobyt, warto wcześniej poznać miejscowe atrakcje, które z pewnością przypadną do gustu urlopowiczom w każdym wieku! Co zatem robić i zobaczyć na Półwyspie Chalcydyckim? Mamy dla Was kilka wspaniałych propozycji!

Polecane wycieczki na Chalkidiki w Grecji


Kliknij tutaj, aby podejrzeć pozostałe wycieczki na Chalkidiki!


Lista najciekawszych atrakcji na Chalkidiki

1. Starożytne miasto Olint

Olint to starożytne miasto, które swego czasu była najważniejszą kolonią grecką na wybrzeżu Macedońskim. Jego początki sięgają aż V i VI wieku p.n.e, co wiadomo dzięki szerokim wykopaliskom archeologicznym, które jednocześnie są najbardziej rozbudowanymi na całym Chalkidiki. Na miejscu można podziwiać świetnie zachowane pozostałości aglomeracji, które pozwalają odtworzyć układ ulic, rozmieszczenie budynków oraz położenie agory. Jest to więc idealny wybór dla miłośników historii, a zwłaszcza tych, którzy fascynują się starożytnością.

Starożytne Miasto Olint

2. Góra Athos

Góra Athos, nazywana też Świętą Górą, to jedno z najbardziej tajemniczych, a zarazem ciekawych miejsc na całym Półwyspie Chalcydyckim. Region ten jest zasiedlony przez mnichów prawosławnych i posiada status regionu autonomicznego. Oznacza to, że aby móc się do niego dostać i zagłębić w jego historię, trzeba otrzymać specjalne pozwolenie, które jest wydawane jedynie mężczyznom, a turyści na jego terenie mogą przebywać maksymalnie 3 dni. Można jednak w pewien sposób obejść te wymogi. Wystarczy bowiem skorzystać z oferty miejscowych biur podróży, które oferują rejsy statkami w to niezwykłe miejsce i z poziomu morza podziwiać mistyczną zabudowę Agios Oros oraz przepiękny krajobraz ją otaczający.

Góra Athos

3. Jaskinia Petralona

Jaskinia Petralona znajduje się nieopodal Salonik, a jej historia sięga setek tysięcy lat. Została ona odkryta przypadkowo w 1959 roku przez szukającego źródła wody miejscowego pasterza. Rok później, gdy rozpoczęto pierwsze prace wykopaliskowe, pośród stalagmitów i stalaktytów odnaleziono w niej ludzką czaszkę, która – jak oceniono – pochodzi sprzed około 700 tysięcy lat! Oprócz tego, znaleziono w niej szczątki wielu gatunków zwierząt, w tym między innymi lwów jaskiniowych, hien jaskiniowych, niedźwiedzi jaskiniowych, koni, jeleni, nosorożców włochatych oraz ptaków, nietoperzy i gryzoni. Obecnie przez jaskinię wiedzie ścieżka spacerowa, a na jej końcu znajduje się sala muzealna, w której można podziwiać prehistoryczne relikty.

Jaskinia Petralona

4. Wyspy Drenia

Wyspy Drenia, nazywane też Wyspami Oślimi, to kilka malutkich wysepek znajdujących się nieopodal wybrzeża Athos. Słyną one z pięknych dzikich plaż oraz turkusowej wody, która mieni się i lśni w promieniach słońca. Jest to najbardziej dziewiczy obszar na całym półwyspie Chalkidiki, a wszystko dlatego, że nie jest skażony przez masową turystykę. Tylko na jednej z wysp, a konkretniej na Amuliani znajduje się niewielka osada składająca się z kilkudziesięciu domostw oraz kilku tawern i sklepów. To powoduje, że wyprawa na Wyspy Drenia będzie idealnym wyborem dla osób, które kochają wypoczywać w ciszy i spokoju z dala od tłumnie odwiedzanych miast i turystów.

Wyspy Drenia

5. Uranupoli

Uranupoli to niezwykle urokliwe i najdalej wysunięte miasteczko półwyspu Athos, które znajduje się tuż przy granicy z Autonomiczną Republiką Góry Athos. Tuż za nim roztacza się już tylko niedostępna góra zamieszkała przez mnichów prawosławnych, na którą dostęp bez zezwolenia jest zabroniony. To właśnie z Uranupoli wypływają statki wycieczkowe, z których można ją podziwiać bez uzyskania dostępu oraz rejsy na pobliskie Wyspy Drenia. To jednak nie koniec atrakcji tej pięknej miejscowości! W samym Uranupoli warto bowiem zobaczyć między innymi Muzeum Kultury Chrześcijańskiej oraz przejść się wąskimi, klimatycznymi uliczkami, w których ukryte są lokalne tawerny serwujące przepyszne specjały kuchni greckiej. Oprócz tego, w samym miasteczku znajdują się piękne plaże, które są leniwie podmywane przez turkusowe morze, dzięki czemu każdy znajdzie w nim coś dla siebie.

Uranupoli

6. Neos Marmaras

Neos Marmaras to najbardziej urokliwy kurort na Sithoni, czyli na środkowym półwyspie należącym do Chalkidiki. Jest to niezwykle klimatyczna miejscowość, w której można natrafić na piękne plaże o pudrowym piasku, mieniące się w turkusowych odcieniach morze, liczne tawerny z miejscowymi specjałami, charakterystyczne białe domki z czerwono-pomarańczowymi dachami oraz puby, bary i dyskoteki. Odwiedzając ją warto zagubić się w wąskich uliczkach, w których natrafi się na lokalne sklepy z pamiątkami oraz kawiarnie serwujące przeróżne pyszności. Takie połączenie atrakcji powoduje, że Neos Marmaras będzie idealnym kierunkiem zarówno dla urlopowiczów szukających ustronnego miejsca, jak i podróżników, którzy są spragnieni nocnego życia.

Neos Marmaras

7. Parthenonas

Nieopodal miejscowości Neos Marmaras znajduje się zabytkowa i niezwykle urokliwa wioska o nazwie Parthenonas. Spacer do niej zajmuje około godziny i wiedzie on przez liczne gaje oliwne, pomiędzy którymi można podziwiać piękną okolicę. Gdy dotrze się na miejsce, oczom ukazuje się zapierający dech w piersiach widok na całą zatokę Toroneos. Tutaj aż trudno uwierzyć, że jeszcze w latach 70-tych miejsce to było niezamieszkałe, kiedy to wszyscy mieszkańcy przenieśli się do Neos Marmaras. Na szczęście wraz z rozwojem turystyki, część społeczności powróciło do Parthenonas, gdzie otworzyło się kilka pensjonatów, tawern i sklepów, dzięki czemu dzisiaj można w nim podziwiać zabytkowe zabudowania i chłonąć wyjątkowy klimat greckiej wioski.

Parthenonas

8. Nea Fokea

Nea Fokea to kolejna bardzo kameralna, a przy tym urokliwa miejscowość, która kryje w sobie wiele ciekawych zabytków. Tym najpopularniejszym jest zbudowana na początku XV wieku bizantyjska wieża Świętego Pawła, która znajduje się na wzniesieniu i do dziś zachowała swój pierwotny wygląd. Oprócz niej, w miasteczku można znaleźć również macedoński grobowiec i zabytkowe kościoły – Świętego Pawła oraz Świętego Mikołaja. Jeżeli jednak nie za bardzo interesują nas zabytki, to poza nimi w Nea Fokea znajduje się przepiękna plaża z lazurowym morzem oraz mnóstwo tawern i barów, w których do późnych godzin nocnych można raczyć się greckimi specjałami, delektując się przy tym zapierającymi dech w piersiach widokami.

Nea Fokea

9. Arnea

Arnea to kolejna klimatyczna miejscowość, która skrywa się pośród gór i przez wielu jest uznawana za najpiękniejszą na całym Półwyspie Chalcydyckim. Na miejscu można podziwiać typową, macedońską zabudowę, która wyróżnia się krętymi, wąskimi uliczkami, białymi fasadami oraz kolorowymi dachami starych domostw. Taka architektura tworzy idealną scenerię do romantycznych spacerów, podczas których można podziwiać miejscowe zwyczaje i kulturę. Pośrodku Arnea znajduje się jeszcze tradycyjny zacieniony ryneczek, przy którym w kawiarni można napić się prawdziwej greckiej kawy lub w pobliskich sklepikach kupić pamiątki i rękodzieła od lokalnych artystów.

Arnea

10. Plaże na Półwyspie Chalcydyckim

Plaże na Chalkidiki uchodzą za jedne z najpiękniejszych w Grecji. Półwysep ten słynie z rajskich plaż, na których można się wylegiwać godzinami. I nic w tym dziwnego, wszak na jego wybrzeżu znajdziemy mnóstwo miejsc pokrytych złocistym piaskiem, który jest delikatnie podmywany przez krystalicznie czyste morze mieniące się w turkusowych tonach. Jest to jedna z największych atrakcji w tym regionie, a wszystko dlatego, że plaże ciągną się tutaj kilometrami, a tuż obok nich często ulokowane są restauracje, kawiarnie i bary, w których racząc się pysznymi potrawami i drinkami można podziwiać bezkres turkusowego Morza Trackiego. Do tych najpopularniejszych zaliczamy przede wszystkim Armenistis, Fava, Platanitsi, Klimataria, Kalamitsi, które znajdują się na półwyspie Sithoni oraz Aigeopelagitika, Kallithea, Nea Fokea, Loutra, Siviri, Sani, Paliouri i Possidi, które znajdują się na półwyspie Kassandry.

Plaże na Półwyspie Chalcydyckim

Zachęcamy również do odwiedzenia innych wpisów z kategorii atrakcje, w których między innymi przedstawiamy najciekawsze atrakcje w Kato Gouves na Krecie.

Sprawdź też

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone * *